Avrupa Karayolu Navlun Oranları Endeksi İlk Çeyrekte Yeni Bir Rekor Kırdı

IRU Avrupa karayolu navlun oranları endeksi, artan maliyet baskıları, arz ve kapasite kesintileri, mevzuat değişikliği ve Ukrayna'daki savaşın etkisiyle 2022'nin ilk çeyreğinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

IRU (Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği) tarafından açıklanan verilere göre, Benchmark endeks oranı bir önceki çeyreğe göre 4,3 puan artarken, 2021'in ilk çeyreğine göre 7,5 puan arttı.

2022 yılının ilk çeyreğine göre Avrupa Karayolu Navlun Oranı gösterge endeksi, 2021'in 4'üncü çeyreğine göre 4,3 puan ve 2021'in ilk çeyreğine göre 7,5 puan daha yüksek olan 110,9'da gerçekleşti.

Avrupa pazarlarında yıllık ortalama yüzde 52,7 artışla artan yakıt maliyetleri ve devam eden sürücü sıkıntısı, Avrupa genelinde karayolu navlun maliyetlerini ve oranlarını artırmaya yardımcı oldu.

Enflasyondan kaynaklanan oynaklık ve Ukrayna'daki savaşın etkileri maliyetleri artırmaya devam ettiğinden, navlun oranlarının 2022 sonuna kadar yüksek kalması bekleniyor, ancak enflasyon sabitlendikçe genel talep düşebilir ve oranlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı hafifletebilir.

Enflasyonun Avrupa karayolu navlun piyasasının arz tarafında, özellikle dizel fiyatları üzerindeki etkileri, 2022'nin ilk çeyreğinde oranlarda önemli artışlara yol açtı. Ukrayna'daki savaş ve Rusya'dan Avrupa'ya petrol arzının kısıtlanması, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu. AB çapında bir litre dizelin ağırlıklı ortalaması, 2021'in 3. çeyreğinden bu yana keskin bir şekilde arttı. 2020'nin ikinci çeyreğinde pandeminin neden olduğu 1,10 euro'luk düşüşle karşılaştırıldığında, dizelin ağırlıklı ortalama maliyeti, 2022'nin ilk çeyreğinde yüzde 52,7 daha yüksekti.