Avrupa Konseyi Çelik İthalatı Koruma Önleminde Değişiklik Önerecek

Avrupa Konseyi (AK), yaptığı açıklamada, Avrupa Komisyonu'nun bu yıl Temmuz ayında güncellenmiş bir Avrupa Birliği çelik ithalat koruma rejimi önermeye hazır olduğunu söyledi.

Avrupa Konseyi sözcüsü yaptığı açıklamada, incelemenin halen devam ettiğini ve herhangi bir değişikliğin 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olması için zamanında tamamlanması ve kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

AB çelik tüketicisi dernekleri, mevcut inceleme sırasında korumaların iptal edilmesi veya askıya alınması ya da tarife oranı kotalarının artırılması için görüşmeler gerçekleştirdi. Önlemlerin AB pazarında yüksek fiyatlara ve ürün kıtlığına sebep olduğunu ve Rus çeliğine getirilen ithalat yasağının artık bunları gereksiz kıldığını savunuyorlar.

Avrupa çelik üreticileri birliği Eurofer, çelik ithalatı güvenlik önlemlerinin “tedarik veya fiyatların mikro yönetimi olmaksızın ani ithalat artışlarından kaynaklanan ciddi kesintileri önlemek için” devam ettiğini söylüyor. Ayrıca, Mart ayında zirveye ulaşan Avrupa çelik fiyatları şimdi hızlı ve önemli ölçüde düşüyor.

Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Avrupa Konseyi, Rusya'nın ve Belarus'un diğer ihracatçı ülkeler arasındaki ürün kotası gündeme geldi. Eurofer, 2021 yılında Rusya ve Ukrayna'dan yapılan işlenmiş çelik ithalatının toplam AB ithalatının yaklaşık yüzde 20'sini ve 150 milyon metrik ton'luk AB çelik tüketiminin yüzde 4'ünü oluşturduğunu kaydetti. İnceleme, sıcak haddelenmiş sac ve şeritler, soğuk haddelenmiş saclar, metalik kaplamalı saclar, kalay haddeleme ürünleri, paslanmaz sıcak ve soğuk haddelenmiş sac ve şeritler, ticari çubuklar, hafif ve içi boş profiller, inşaat demiri, filmaşin, demiryolu dahil olmak üzere 26 ürün kategorisini kapsıyor.