Avrupa Merkez Bankası’ndan Yeşil Firmalara 344 Milyarlık Destek

Avrupa Merkez Bankası 344 milyar avroluk kurumsal borç portföyünü yeşil firmaları desteklemek için kademeli olarak yenilemeyi planladığını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası (European Central Bank, ECB), 2015 Paris Anlaşması hedefleriyle uyumlu bir yolda 344 milyar avroluk kurumsal tahvil portföyünü kademeli olarak karbondan arındırmayı planlıyor. Bu kapsamda ECB, ekim ayından itibaren şirket borcundan vadesi gelen nakit yatırımlarını daha düşük sera gazı emisyonlarına, daha iddialı karbon azaltma hedeflerine sahip firmalara kaydıracağını belirtti.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, “Eurosystem şirket tahvillerini kademeli olarak karbondan arındıracak. Bunu önümüzdeki dönemde yıllık ortalama 30 milyar avronun üzerine çıkması beklenen büyükçe ödemeleri yatırarak yapılmasını planlıyoruz.” dedi.

Ancak ECB, çevreyi kirletmeye devam eden hiçbir şirketi yatırım portföyünden çıkarmayacak. Schnabel, “Bugün en az yeşil olan şirketler, er ya da geç yeşil geçişi gerçekleştirmek zorunda kalacaklar. Bu nedenle onları tamamen dışlamanın doğru yaklaşım olmadığına karar verdik.” dedi.

Ekim ayından itibaren banka, vadesi geçmiş tahvilleri daha sürdürülebilir firmalara yeniden yatıracak. ECB, bu yatırım kararlarını verirken şirketin geçmiş performansına, planlanan karbon azaltma hedeflerine ve kamuyla paylaşılmış iklim verilerine bakacak.

ECB, yalnızca kamuya açık bilgilerden faydalanacak ve hangi varlıkları kestiğini veya artırdığını açıklamayacak.

Schnabel, “Emisyon yoğun firmalara karşı büyük ölçüde tepki var. Bu nedenle, zaman içinde daha az emisyon yoğun firmalara doğru eğilen yeni bir kriterimiz olacak ve satın almalar bu yeni kriteri takip edecek.” dedi.