Belarus Yeni Ulaşım ve Lojistik Zincirleri Üzerinde Çalışıyor

Belarus Birinci Başbakan Yardımcısı Nikolai Snopkov, Temsilciler Meclisi ve Belarus Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Konseyi'nin ortak toplantısında yaptırımların ortasında yeni nakliye ve lojistik zincirleri hakkında konuştu.

24 Şubat'tan sonra yaptırımlar tüm ulaşım türlerine yönelik baskıyı yoğunlaştırdı. Ukrayna istikametinde karayolu ulaşımı tamamen durdu. 8 Nisan'da Avrupa Birliği, Belarus ve Rus şirketlerine, transit dahil olmak üzere Avrupa Birliği içinde mal taşımacılığı yasağı getirdi. Sonuç olarak, karayolu taşımacılığı hizmetleri son dört ayda yüzde 9 azaldı. Araç filosunun yaklaşık yüzde 30'u kullanılmıyor.

Geçen yıl yaklaşık 12 milyon ton yük demiryoluyla veya toplam taşımacılığın yüzde 9'u demiryoluyla taşındı. Hacmin yüzde 45'i petrol ve petrol ürünlerinde oldu. Geri kalan kısmı ise kimyasal ve mineral gübreler, kömür, inşaat yükleri, demirli metaller, kereste vb. ürünleri oldu. Aynı dönemde Litvanya istikametinde 16 milyon ton kargo taşınırken bunun ana payını potasyum oluşturdu. Gerisi inşaat malzemeleri, ahşap ürünler ve metallerde oldu.

17 Mayıs'ta Litvanya Demiryolları, Belarus Demiryollarına, 4 Haziran'dan itibaren yaptırım altındaki malların - kereste ürünleri, kauçuk ürünleri, demirli metaller - nakliyesinin sona erdiğini bildirdi. Sadece yaptırıma tabi olmayan mallar bu yönde ilerlemeye devam edecek. Bu iki yöndeki toplam kayıp 26 milyon ton kargoya denk geliyor.