Dünya Bankası: “Özbekistan, DTÖ Üyeliğine Öncelik Vermelidir”

Dünya Bankası raporuna göre Özbekistan, bölgesel ve küresel ticaret pazarlarına entegre değil.

Raporda, "Hükümetin DTÖ'ye katılım hazırlıklarına 1994 yılında başlamasına rağmen süreç neredeyse görmezden gelindi ve sonunda durduruldu. Üyelik faaliyetlerinin yeniden başlatılması, 2017-2021 yılları için kalkınma stratejisinin önemli unsuruydu. Ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle bu süreç yavaşladı, ama orta vadede faaliyetin yeniden başlaması ve hızlanması bekleniyor. İki yıllık müzakerelerin ardından Özbekistan, Avrupa Birliği'nin GSP+ sisteminin dokuzuncu üyesi oldu. 2014 yılında ise BDT Serbest Ticaret Bölgesi'ne üye olarak katıldı.

Hükümet ayrıca Avrasya Ekonomik Birliği'ne (AEB) katılma konusunu da değerlendiriyor. Üyelik, tek gümrük tarifesi rejimine geçişi öngörüyor, ayrıca emek ve sermayenin serbest dolaşımına imkan veriyor. Hem AEB hem de DTÖ'ye katılım, ülkedeki hukuki düzenleyici altyapı ve tarife politikasının koordinasyonunu gerektirir. Sınırları geçmenin zorluğu ve ekonomiye devlet müdahalesinin üst düzeyde olması bu örgütlere katılmanın önündeki en büyük zorluklar arasında yer alıyor” deniliyor.

Uluslararası uzmanlara göre, hükümet hem DTÖ'ye hem de AEB'ye üye olmayı planlıyorsa, önce Küresel Ticaret Örgütü'ne (bunda, AEB üyeleri - Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya örnek olarak gösterildi), daha sonra ise bölgesel kuruluşa katılması gerekiyor.