Gümrükleme

Gümrükleme

Günümüzde devletlerin dış ticaret hacimlerinin artması ve yapılan anlaşmaların paralelinde gerçekleştirilen anlaşmaların tümü aslında gümrüklemeye konu olmaktadır. Gümrükleme şirketlerinin sahip oldukları alt yapılara göre taşımacılık faaliyetlerini yürüten gümrük müşavirleri ve gümrükleme firmaları, ürünlerin niteliğine ve ulaşımın çeşidine göre farklı ücret talep etmektedir. Deniz yolu taşımacılığında kullanılan gemiler, kara yolu lojistik hizmetine sunulan araçlar farklı kapasitelerde hizmet vermektedir. Gümrükleme hizmeti deniz yolu taşımacılığında çoğunlukla limanlarda yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ürünün hassasiyetine ya da dayanıklılığına göre saklama imkânı da tanıyan firmalar en az zaman kaybı ve minimum maliyetle faaliyeti tamamlamayı taahhüt eder. Bunun yanı sıra daha geniş kapsamlı ve daha çabuk iletilmesi gerekli eşyalar için hava yolu taşımacılığı hizmeti veren gümrükleme şirketleri de bulunmaktadır.

 

Gümrük müşavirleri ve gümrükleme firmaları kuruluş amaçlarında ya da hizmetlerinde misyonlarını tanımlayarak, elindeki ekip ve ekipmanlarla hızlı ve güvenilir faaliyet yapmayı belirtmektedir. Bu doğrultuda hangi firmanın tam olarak niteliği belirlenmektedir. Kimi gümrükleme firmaları sanayi ya da teknolojik ürünlerin taşımacılığına hizmet etmekte, kimisi gıda sektöründe hizmet vermektedir. Depolama, lojistik, antrepo, danışmanlık faaliyetlerinde kendisini ispatlamış şirketler, gümrükleme işlemlerini bilgisayar ortamına kaydetmekte ve kanunlar çerçevesinde hareket etmektedir. Aynı zamanda alınması gerekli izin ya da ruhsat gibi belgelerin alınmasında ihtilaf çıkması durumunda problemleri en seri şekilde çözme taahhüdünü veren şirketler, yasa dışı hiçbir işleme imza atmazlar. Denetimi gerçekleştirilen tüm giriş çıkışlar kamu kurumlarınca da belgelenmekte ve titizlikle incelenmektedir.

 

Gümrük Kanununa uygun olarak tamamlanan giriş çıkışlar ve ülke içerisinde gümrükleme işlemlerinin tümü yapılan ticaretin en önemli bölümünün oluşturmaktadır. Çünkü gerçekleştirilen tüm gümrükleme işlemleri, yapılan belirli anlaşmalar ve sözleşmeler sonrası başlamaktadır. Bu işlemlerin birçoğu ülkemizin gözbebeği olan İstanbul’da gerçekleşmektedir. Gerek limanları ile gerekse boğazları ile oldukça stratejik bir coğrafi konumda olan İstanbul, gün içerisinde sayısız giriş çıkışlara şahit olmaktadır. Bunun yanı sıra İzmir, Sinop gibi diğer illerimiz de bu faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Ülkeler arası yapılan anlaşmalar ve gerçekleştirilen tüm gümrük işlemleri ticaret hacmini genişletmekte ve ülkeyi bir adım daha ileri götürmektedir.