Gümrükleme Firmaları Ne İş Yapar?

İthalat ya da ihracat ile ilgilenen tüm şirketler gümrük mevzuatına uygun olarak gerekli işlemleri yerine getirmek ile yükümlüdür. Mevzuatta uygun olarak yapılacak olan tüm işlemlerin yanı sıra ayrıca ihraç ya da ithal edilecek olan ürün ile ilgili de gerekli düzenlemelerinde gerçekleştirilmesi firmanın güvenliği ve de itibarı açısından oldukça önemlidir. Firmaların mevzuatta uygun olarak gerçekleşecek olan gümrük işlemlerinin gerçekleşmesinin yanı sıra güvenlik ve itibarlarını koruyacak olan işleme yer açılmasında gümrükleme firmalarının büyük bir görevi vardır. Bu durumda ise gümrükleme firmaları ne iş yapar sorusu sorulmaktadır.

Gümrükleme Firmalarının Çalışmaları

Gümrükleme firmaları ne iş yapar sorusunun yanıtında bu danışmanlık firmalarının gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat işlemlerindeki rolünü bilmek gerekir. Gerçekleşecek olan işlem için öncelikle gerekli olan içeriğin bilinmesi ve buna göre işlem hacminin sağlanması önemlidir.

 

  • İthalat

 

İthalat işleminin gerçekleşme süreci içinde gümrükleme firmaları öncelikle ithalatı yapılması planlanmış olan malın geliş süreci içindeki yaşanan tüm gerekli evrak işlemlerinin toplanmasını sağlar. Hukuksal anlamda gelişecek sürece dâhil olmanın yanı sıra yaşanan ithalat sırasında gerçekleşmesi muhtemel olan hasar ya da benzeri durumların belirlenerek müşteriye bunun bildirilmesi anlamında da gümrükleme firmaları görev üstlenir. Gümrükleme firmaları içinde yer almakta olan Ercan Gümrükleme firmamız konusundan uzman olan ekip ile ithalat işlemlerinizde size destek oluyoruz.

 

  • İhracat

 

İhracat işlemleri ile ilgili olarak yapılacak olan işlemlerde de ithalat benzeri durumların tamamının aynı şekilde kontrolün de gümrükleme firmaları görev üstlenir. Bu işlemlerde de ihraç edilmesi planlanan eşya ya da malın tamamen kusursuz ve hasarsız olarak tesliminin yanı sıra tüm gerekli olan evrak işlemlerinin de dış ticaret hukuk kurallarına uygun olup olmadığının kontrolünü yapar. Ercan Gümrükleme olarak profesyonel ekibimiz işlemlerin sorunsuz olarak tamamlanması konusundan size destek olur.

Serbest Bölge İşlemleri Nelerdir?

Serbest bölge içinde bulunan ticari faaliyetlerde gerçekleşecek olan işlemlerde gerekli olan evrakların hazırlanması ve gerekli olan izinlerin talep edilmesi ile ilgili olarak gümrükleme firmaları görev alır. Bu işlemlerde de Ercan Gümrükleme firmamızdan destek alabilirsiniz.