Güney Avrupa Limanları Merkezli Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı Kurulması

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü, “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağı Kurulması” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, 20 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 5449 sayılı “Yurt Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının (YLDA) Desteklenmesi Hakkında Karar” kapsamında, Türkiye ihracatının etkin ve kapsamlı akışını sağlamak, ihracatçıların uluslararası tedarik ve dağıtım zincirlerine daha hızlı ve rekabetçi fiyatlarla nüfuz etmelerini temin etmek ve önemli pazarlardaki ihracat performansını istikrarlı kılacak altyapı olanaklarını oluşturmak amacıyla yurt dışında lojistik dağıtım ağlarının kurulmasının planlandığı anımsatıldı.

Bu kapsamda, Avrupa'ya dış ticaret taşımalarında karayolu geçişlerinde yaşanan sorunların ortadan kaldırılması, karayolu geçişlerine alternatif olabilecek güzergâhların oluşturulması ile yeni hat ve kapasite artırımına yönelik lojistik dağıtım ağlarının hızla kurulması ihtiyacının ortaya çıktığı belirtildi.

3 Haziran tarihli yazı ile Rusya, Bulgaristan ve Romanya'da dış ticaret taşımalarında alternatif olabilecek güzergâhların oluşturulması amacıyla lojistik dağıtım ağlarının (tercihen Batı Karadeniz'de Burgaz ve/veya Köstence ile Doğu Karadeniz'de Tuapse) kurulması gerektiğinin iletildiği hatırlatıldı.

Anılan hatlar ile ilgili olabilecek başvuruların hızlandırılması; yanı sıra aynı saikle Güney Avrupa limanları merkezli (tercihen İtalya/Trieste) lojistik dağıtım ağlarının kurulması için yapılacak başvuruların gerekli bilgi ve belgeler ile ivedilikle Ticaret Bakanlığına iletilmesi gerektiği bildirildi.

İlgili yazı için tıklayınız.