Güney Kore'ye Kiraz İhracatı Yapacak Firmaların Dikkatine

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, “Güney Kore'ye Kiraz İhracatı Planlaması” hakkında bir duyuru yayımladı.

Duyuruda, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğünün yazısına atıfla, Türkiye'den G. Kore'ye kiraz ihracatının, "Türkiye'den Taze Kiraz meyvelerinin İthalatında Bitki Karantinası İthalat Gereklilikleri Protokolü" hükümleri doğrultusunda gerçekleştirileceği ifade edildi.

Bahse konu yazıda, Tarım ve Orman Bakanlığı (TOB)'nın yazısına atıfla, söz konusu Protokol uyarınca 2022 yılına ait G. Kore'ye ihraç edilecek kirazların yetiştirildiği bahçelerin, paketleme ve fumigasyon uygulama tesisleri listelerinin oluşturulduğu belirtilerek, anılan ülkeye ihraç edilecek kirazların kayıtlı bahçede üretilmiş ve yine kayıtlı paketleme ve fumigasyon uygulama tesisinde işlemden geçirilmiş olması gerektiğine vurgu yapıldı.

G.Kore Hayvan ve Bitki Karantina Ajansı ile yapılan görüşmelerde; kendilerine gönderilen listelerin onaylanmasını müteakip, Bakanlık tarafından ihracat programı, ihracat işlemlerine katılacak G.Koreli Pre-clearance uzmanı (inspektör) sayısı, denetim süresi, beklenen ihracat miktarlarının sunulması vb. bilgilerin talep edildiği ifade edildi.

Bu suretle, TOB tarafından ihracat programının ivedilikle oluşturulabilmesini ve G.Kore tarafına iletilmesini teminen, 2022 yılı kiraz ihracat sezonunda G. Kore'ye kiraz ihracat etmek isteyen firmalarca ilgili tablonun doldurularak 6 Haziran 2022 tarihi mesai bitimine kadar BAİB'in “eo@baib.gov.tr” adresine iletilmesi gerektiği bildirildi.

İhracat Programı için tıklayınız.
Kiraz Bahçesi Listesi için tıklayınız.
Tesis Listesi için tıklayınız.
Bilgi Notu için tıklayınız.