Gürcistan Transit ve Re-Eksport Taşımacılıktaki Ücretlerde Artış Yaptı

Gürcistan'ı transit ve re-eksport taşımacılıkta kullanacak yük taşıtlarından alınan 200 GEL geçiş ücreti 20 Haziran 2022 tarihi itibariyle 350 GEL olarak uygulanacak.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının başlamasının ardından karayolu yük taşımacılığında Gürcistan güzergahına olan talebin artması nedeniyle Gürcü Gümrük İdaresi ilave tedbirler aldı.

Gümrük İdaresi tarafından personel sayısında artışa giderek yaşanan birikmeler ve uzun TIR kuyruklarının eritilmesi yönünde tedbirler alındı. Öte yandan Kırmızı Köprü sınır kapısı gibi belirli noktalarda biriken uzun kuyruklar eritilerek, diğer noktalarda ise yoğunluk hafifletilebildi.

Diğer taraftan bu dönemde Gürcistan'da yaşanan transit yoğunlukla birlikte 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren TIR parklarından günlük alınan ücret 30 GEL'den 80 GEL'e yükseltildi.

Son olarak Gürcistan'ı transit ve re-eksport taşımacılıkta kullanacak yük taşıtlarından alınan 200 GEL geçiş ücreti de Gürcistan resmi gazetesinde yayımlanan kararla artırılarak, 20 Haziran 2022 tarihi itibariyle 350 GEL olarak uygulanacak.