İhracat 19 Milyar Dolarla Mayıs Ayında da Rekor Kırdı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un katılımıyla mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Türkiye'nin mayıs ayı ihracatı, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 15'lik artış gerçekleştirerek 19 milyar dolar oldu.

Açıklanan verilere göre, ihracatçıların mayıs ayında gerçekleştirdiği 19 milyar dolar ihracatla beraber cumhuriyet tarihinin en yüksek mayıs ayı ihracat rakamına erişilmiş oldu.

“Mayıs 2022 Dış Ticaret Rakamları Basın Açıklaması” toplantısında mayıs ayı dış ticaret verilerini kamuoyuna açıklayan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Yılın beşinci ayında da seriyi bozmadan ihracat rekoru kırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Mayıs ayında ihracat ailemiz tarihi bir performans göstererek yüzde 15 artışla, 19 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu rakamla beraber, en yüksek mayıs ayı ihracat rakamına erişmeyi başardık. Böylece son 21 ayın 19'unda aylık rekoru kaydedilmiş oldu. 12 aylık ihracatımız ise 243 milyar dolara yaklaştı. Öncü tahminlerimiz gösteriyor ki, yıl sonu ihracat hedefimiz olan 250 milyar dolara yılı tamamlamadan ulaşacağız. Tüm ihracat ailemizi bu üstün performans adına tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Kimya Sektörü ilk sırada yer aldı
Mayıs ayında 15 sektörün ihracatını artırdığını aktaran TİM Başkanı İsmail Gülle, en çok ihracat yapan sektörleri şu şekilde sıraladı:

“Bu ay, 2,8 milyar dolar ile güçlü performansını sürdüren Kimya sektörümüz yine ilk sırada yer alırken, 2,3 milyar dolara ulaşan Otomotiv sektörümüz ikinci ve 1,9 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Çelik sektörümüz üçüncü oldu. Bu sektörlerin yanında diğer dikkat çekici artışların, Hububat, Demir / Demir Dışı Metaller ve Çimento sektörlerinde yaşandığını belirten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Farklı sektörlerde kaydedilen bu başarılar Türkiye'nin topyekûn bir üretim ve ihracat seferberliğinde olduğunun net bir göstergesidir” ifadelerinde bulundu.

Mayıs ayında 54 il ihracatını artırdı
TİM Başkanı İsmail Gülle, 54 ilin ihracatını artırma başarısını gösterdiğini ve en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilin 7,5 milyar dolarla İstanbul, 1,6 milyar dolarla Kocaeli ve 1,2 milyar dolarla Bursa olduğunu söyledi. Bu şehirlerin haricinde, ihracat artışıyla dikkat çeken diğer illerin ise, ihracatını 146 milyon dolar artıran İzmir'in ve 58 milyon dolar artıran Adana'nın olduğunu ifade eden TİM Başkanı İsmail Gülle, yeni yatırımların devreye girmesiyle Anadolu'da ihracatlarının süratle artmaya devam ettiğini belirtti.

İhracat Ailesi 145 ülkeye ihracatını artırdı
İhracat ailesinin Türk bayrağını 217 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını ve 145 ülkeye ihracatını artırma başarısını gösterdiğini söyleyen TİM Başkanı İsmail Gülle, şöyle devam etti: “İhracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1,5 milyar dolarla Almanya, 1,3 milyar dolarla ABD ve 978 milyon dolarla Irak oldu. Bu ülkelerin yanı sıra Romanya'ya ihracatımızın 292 milyon dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ihracatımızın 147 milyon dolar, Lübnan'a ihracatımızın 103 milyon dolar artması dikkat çeken gelişmeler oldu. 6 farklı kıtadan 46 ülkeye ihracatımız geçen senenin mayıs ayına göre yüzde 100'ün üzerinde artış kaydetti. Bu ay, aralarında Senegal, Dominik ve Tacikistan'ın da dahil olduğu tam 9 ülkeye ihracatta rekor seviyeye ulaştık.”

Ülke gruplarına göre ihracatta, Avrupa Birliği'ne ihracatın yüzde 17 artışla, 8 milyar dolara ulaştığını aktaran TİM Başkanı İsmail Gülle, “AB'nin ihracatımızdaki payı ise, yüzde 42 oldu. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de dahil ettiğimizde, Avrupa kıtasının mayıs ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55'i aştı. Diğer ülke gruplarında ise, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,2 milyar dolar, Afrika kıtasına 2 milyar dolar, Kuzey Amerika'ya 1,4 milyar dolar ve Uzak Doğu ülkelerine 1,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik” dedi.