İran ile 25 Yıllık Gaz Anlaşması Uzatılarak, İhracatta Gaz Hacmi Artırılacak

Komşu ülkeler ile olan ticarete ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Komşu ülkelerle olan ticaret ve ikili işbirliğimiz devam edecek ve aynı zamanda Ankara'nın hedefi İran'dan gaz ve petrol alımını güçlendirmektir” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Tahran'ın ev sahipliği yaptığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraberindeki üst düzey yetkililerin de katıldığı İran-Türkiye Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda, İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, İran'ın komşu ülkeler ile olan ilişkileri geliştirme konusundaki ciddiyetlerini dile getirmişti.

Düzenlenen toplantıda Reisi, “İran, tüm komşu ülkeler ile ilişkilerini geliştirmeyi olumlu karşılıyor. Türkiye ise ülkemiz ile olan tarihi derin dostluk ilişkisi nedeniyle ticaret ve siyasette İran İslam Cumhuriyeti'nin bölgede önem verdiği bir ülkedir” şeklinde konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Türkiye-İran ilişkilerinin olumlu yönde geliştiğini belirterek, “İki ülke ilişkileri, ticarette belirlenen yıllık 30 milyar dolar hedefine ulaşabilme doğrultusunda güçlenmeli ve politika belirlemelidir” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti düzenlenen bu toplantıda, Türkiye'nin enerji ihtiyacını gaz ihracatı ile düzenli olarak karşılamaya hazır olduğunu belirtti. Bu kapsamda İran ile Türkiye arasında var olan 25 yıllık gaz anlaşmasının uzatılması ve ihracatta gaz hacminin artırılması kararlaştırıldı. Bu konuda müzakereler ise başlatıldı.