İran ve Rusya Taşımacılık İlişkilerinin Geliştirilmesi Hususunda Anlaşmaya Vardı

İran İslam Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Moskova'da yapılan üç günlük Uluslararası Ortak Taşımacılık Komisyonu toplantısında taşımacılık ilişkilerinin geliştirilmesi hususunda anlaşmaya vardı.

İran Yolculuk ve Kara Taşımacılık Kurumu Başkanı ve aynı zamanda Bakan Yardımcısı Daruş Zamani, tarafların 2022 yılındaki kara taşımacılığındaki artıştan memnun kaldıklarını belirterek iki ülke arasındaki taşımacılık sorunlarının giderilmesi ve her iki ülke kamyon şoförlerinin vize alımının kolaylaştırılması çerçevesinde görüşme yaparak fikir alışverişi yaptıklarını belirtti.

İran Yolculuk ve Kara Taşımacılık Kurumu Başkanı, müzakerelerin olumlu yönde ilerlediğini belirterek ortak sınır güzergâhlarında geçişlerin kolaylaştırılması ve kuzey-güney koridoru çerçevesinde komşu ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesi ve ayrıca uluslararası yolcu taşımacılığın iyileştirilmesi konularında anlaşmaya vardıklarını aktardı.

Ayrıca; ticaret, taşımacılık ve lojistik alanında işbirliğinin geliştirilmesi ve mevcut sorunların hızlıca çözülmesi amacıyla iki ülkenin taşımacılık sektörlerinin bir çalışma grubu bünyesinde faaliyet göstermeleri hususunda anlaşmaya vardıklarını ifade etti.