İran ve Türkiye Elektrik İhracatında Anlaşma İmzaladı

İran ve Türkiye arasında imzalanan enerji anlaşması kapsamında İran'dan Türkiye'ye elektrik ihracatı gerçekleştirilecek.

İran Enerji Bakanı Ali Ekber Mahrabiyan, ülkenin enerji ve elektrik alanındaki diplomasi çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Mahrabiyan, enerji alanında diplomasinin İran için stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Bu konuda bölge ülkeleri ile işbirliğini artırmaya yönelik politikalar geliştiriyoruz” dedi.

Mahrabiyan, “Coğrafi konumumuz diğer ülkelere elektrik ihracatında stratejik öneme sahip. Elektrik üretimindeki seviyemiz ve coğrafi konumunuz bize önemli fırsatlar sunuyor” dedi.

Mahrabiyan, bölge ülkeleri ile enerji ve elektrik alanlarında diplomasi ve işbirliği önem verdiklerini belirterek, Türkiye ile elektrik alt yapısı ve ihracatında anlaşmalar imzaladıklarını söyledi.

Mahrabiyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son Tahran ziyaretinde iki ülke arasında elektrik alt yapılarının geliştirilmesinin ele alındığını söyledi.

Mahrabiyan, “Türkiye ile imzalanan enerji anlaşması kapsamında İran'dan Türkiye'ye üç önemli noktadan elektrik ihracatı gerçekleşecek. Bunun için Hoy-Van, Hoy, Başkale ve Bazergan-Doğubeyazıt bölgeleri seçildi” ifadelerini kullandı.