İspanya – Türkiye İş Birliği Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, İspanya ve Türkiye'nin Akdeniz havzasının iki yakasında önemli iktisadi ve siyasi aktörler olduğunu söyledi.​

Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinde İspanya'nın desteğinden mutlu olduklarını ifade eden Yavuz, bu desteğin devamının, ikili ilişkilere olduğu gibi, Avrupa Birliğine de katkı sağlayacağını belirtti.

TOBB olarak, yeşil mutabakatı Türkiye-AB ilişkilerindeki pozitif gündemin anahtarı olarak gördüklerini belirten Yavuz, “Yeşil mutabakat ile gümrük birliğinin modernizasyonu birbirine destek olacaktır. Bu alanda sağlanacak başarı, hem Türkiye'de hem de AB'de iş dünyası için kazanç sağlayacaktır” dedi.

Türkiye ve İspanya arasındaki ticaretin kapsamının çeşitlendiğine dikkat çeken Faik Yavuz, “İspanya, Türkiye'de 7 milyar doların üzerinde doğrudan yatırım gerçekleştirmiştir. İspanyol firmaları, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmıştır. 600'den fazla İspanyol firması Türkiye'de faaliyet gösteriyor. Son yıllarda Türk firmalarının da İspanya'ya ilgi gösterdiğini memnuniyetle görüyoruz. 150 civarında firmamız, İspanya'da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteriyor. Turizm sektöründe de önemli işbirliklerimiz vardır” ifadelerini kullandı.

TOBB olarak, İspanya ile ikili ticari ve iktisadi ilişkilerin gelişmesini çok önemsediklerini vurgulayan Yavuz şöyle devam etti: “TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'na, Majesteleri İspanya Kralı 6. Felipe tarafından İspanya Sivil Liyakat Nişanı Enkomiyenda Payesi taltif edilmiştir. İspanya ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizi daha da geliştirmek üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İkili ticaretimizi artırmaya devam edeceğiz. 16 milyar civarında dolar olan ticaret hacmimizi daha da büyüteceğiz. Dış ticarete yeni aktörler kazandıracağız. Daha çok firma karşılıklı ticaret yapsın istiyoruz. Aynı şekilde, karşılıklı yatırımlarımızın artması için de çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda İspanya Ticaret Odası ile yakın çalışıyoruz. Önümüzdeki dönem bu işbirliğinin meyvesini alacağımızdan hiç şüphem yok”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Erdem, İspanya'nın, Türkiye'yi her alanda destekleyerek, uluslararası platformda yalnız bırakmadığını söyledi.

İspanya'nın vize konusunda Türkiye'ye kolaylık sağladığını vurgulayan Erdem, "İspanya ile 15,9 milyar dolara ulaşan ticaretimiz eşit dağılımlıdır. 7 milyar dolarlık onlar bize mal satıyor. 7 milyar dolara yakın biz onlara mal satıyoruz. Bu Avrupa Birliği'nde (AB) az görülen bir dengedir." dedi.

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya da iki ülke arasındaki ticaretin, bu yılın beş ayında da büyüme ivmesini artarak sürdürdüğünü belirterek, "Kovid-19 ve bölgemizde yaşanan askeri kriz, üretim ve lojistiğin istikrarını bozarak, küresel değer zincirlerinin işleyişini olumsuz etkilerken, şirketler üretim planlarını gözden geçirmeye ve yeniden yapılanmaya başlamıştır. Pandemi döneminde AB'deki üreticiler, tedarikçilerini yerel ve yakın bölgelerden tercih ederek çeşitlendirmiştir. Türkiye bu anlamda üretim ve lojistik kapasitesi ile öne çıkmıştır." ifadelerini kullandı.