Karpuz Kesim ve İhraç Tarihleri Belli Oldu

Akdeniz İhracatçı Birlikleri, “Karpuz Kesim ve İhraç Tarihleri (Örtü Altında-Açıkta Yetiştirilen)” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü'nün 16 Mayıs 2022 tarihli yazıda, Bölge Müdürlüklerince oluşturulan Karpuz Kesim ve İhraç Tarihlerini Belirleme Komisyonu tarafından 16 Mayıs 2022 tarihinde bölgenin çeşitli üretim yerlerinde (Mersin/Tarsus-Adana/Karataş) yapılan incelemeler neticesinde;

Bölgede açıkta, sera ve plastik örtü altında yetişen karpuzların, TS/1132 Karpuz Standardının 4.2.1. Genel özellikleri bölümünde yer alan; “Karpuz yeterli olgunluk göstermeli ve yeterli gelişmişlikte olmalıdır. Yeterince gelişmiş olması ve tatmin edici olgunluk görüntüsü, karpuz içinin renk ve tadı ile tespit edilir. Bu özelliği karşılaması durumu, karpuzun meyve etinin orta noktasının en az 8 briks değerine sahip olması ile de tespit edilir.” hükmündeki özellikleri sağladığı tespit edildiğinden, 16 Mayıs 2022 tarihinde kesimine, 17 Mayıs 2022 tarihinde ihracatına karar verildiği belirtildi.

İlgili yazı için tıklayınız.