Nijerya'nın Tarım Ürünleri İhracatı Artıyor

Nijerya, 2021 yılında tarım ürünleri ihracatında bugüne kadarki en yüksek artışını gerçekleştirdi.

2020 yılında gerçekleştirilen 321,5 Milyar Naira değerindeki tarım ürünleri ihracatına karşılık 2021 yılında yüzde 57,02 düzeyinde artış göstererek 504,9 Milyar Naira tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirildi.

Buna karşılık Nijerya aynı dönemde 1,97 trilyon Naira tarım ürünü ithalatı gerçekleştirerek 1,46 trilyon Naira açık verdi. İhracatta kaydedilen en yüksek artışa rağmen tarım sektöründeki dış ticaret açığı da Nijerya tarihinin en yüksek oranını görmüş oldu.

Aynı dönem içerisinde, Nijerya'nın en fazla ihracat ettiği tarım ürünler olarak kakao çekirdeği, susam tohumu ve kaju fıstığı öne çıktı.

Nijerya-AB ticaret hacmi artıyor
Nijerya'nın AB ülkeleri ile yapmış olduğu ticaret hacminin 2021 yılı itibariyle 28,7 milyar Euro'ya ulaştığı belirtildi.

AB'nin Nijerya ve Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Samuela Isopi yaptığı açıklamada; AB ‘nin 2021 yılı içerisinde Nijerya'dan 17 milyar Euro değerinde ithalat yapmasına karşılık 11 milyar Euro tutarında ihracat yaptığını belirtti. Başkan, AB-Nijerya ticaret dengesinin Nijerya lehine olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmada Nijerya'nın toplam ticaret hacminin yüzde 21'nin AB ülkeleri ile gerçekleştiği ifade edildi.