Özbekistan, Türkmenistan Üzerinden Transit Yük Geçişi İzni Aldı

Özbekistan Ulaştırma Bakanlığı basın servisine göre, 1 Haziran'dan itibaren yabancı ülke araçlarının Türkmenistan toprakları üzerinden transit yük taşımasına izin veriliyor.

Güzergah, Özbekistan sınırındaki Farap (Alat kontrol noktası) ve İran sınırındaki Serahs kontrol noktasından geçiyor.

Kamyonlar, Türkmenistan üzerinden Özbekistan ve İran sınırlarına 1 km mesafede teşkil edilecek konvoy halinde hareketlenmek zorunda olacak.

Konvoy, trafik polisinin özel araçlarının denetimi altında hareket edecek. Sürücülerin sürüş sırasında aracın kabininden çıkmalarına veya araçtan inmelerine izin verilmeyecek.

Sürücülerin dinlenmesi, araçların teknik bakımı, yakıt ikmali, gerekli gıda maddelerinin alınması için özel olarak ayrılmış otoparklarda durulması öngörülüyor.

Hareket sırasında bir arıza veya başka bir problem olması durumunda ilgili araç konvoydan ayrılacak. Bu durumda içişleri personeli Türkmenistan Karayolu Taşımacılığı Ajansı ile birlikte oluşan sorunun çözümünde yardım sağlayacak.

Türkmenistan topraklarından transit geçiş için bir dizi başka talep ve koşul yerine getirilmeli:

- Yabancı araçların sürücüleri, Türkmenistan devlet sınırını geçerken transit taşıma işlemini gerçekleştirme sürecinin kaydı için gerekli tüm belgeleri özel sıhhi işlemden geçirilmesi üzere sunmalı;

- Araçların öngörülen şekilde sıhhi temizliği yapılacak;

- Sınırı geçerken, PCR ile COVID-19 için sertifikası (devlet sınırını geçmeden en az 72 saat önce), koronavirüs aşısı sertifikası (son aşılama tarihinden itibaren en az 42 gün geçmiş olmalı);

Kontrol noktasında COVID-19 için ekspres test yaptırılması.