Slovakya ile Türkiye Arasındaki Dış Ticaret Hacmi 430 Milyon Avro

2022 yılının Ocak-Mart dönemine ilişkin yayımlanan dış ticaret istatistiklerine göre, mal ihracatı 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,2 artarak 24,5 milyar avroya ulaşırken, mal ithalatı yüzde 23 artarak 25,5 milyar avroya yükseldi.

Türkiye'nin, Slovakya'nın 2022 Ocak - Mart dönemi ihracatındaki payı binde 85 oldu. Slovakya'nın Türkiye'ye ihracatı 209,1 milyon avro iken, Türkiye'den ithalatı 221 milyon avro olarak gerçekleşti. Dolayısıyla, Slovakya ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi 430,1 milyon avro oldu. İki ülke arasındaki dış ticaret dengesi ise 12 milyon avro ile Türkiye'nin lehine gerçekleşti.

2022 yılının ilk üç ayında Slovakya'nın Türkiye'ye ihraç ettiği ilk on ürün grubu, Türkiye'ye toplam ihracatın yüzde 54'ünü oluşturdu ve ürün bazında yoğunlaşma görüdü. Söz konusu ürün grupları sırasıyla binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yüzde 14), kauçuktan yeni dış lastikler (yüzde 12), merkezi ısıtma kazanları (yüzde 6), hava veya vakum pompaları, hava veya diğer gaz kompresörleri, fanlar, aspiratörü olan havalandırmaya mahsus davlumbazlar (yüzde 5), sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat (yüzde 4) ve elektrik motorları ve jeneratörler oldu. (yüzde 3).

Slovakya'nın Türkiye'den ithalatında ilk on ürün grubu Türkiye'den ithalatın yüzde 36'sını oluştururuken; ihracata göre ürün bazında yoğunlaşma daha düşük, çeşitlenme daha yüksek oldu. Slovakya'nın Türkiye'den ithalatında en önemli ürün grupları ise sırasıyla binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yüzde 8), karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar (yüzde 5), kalınlığı 0,2 mm.'yi geçen alüminyum saclar, levhalar, şeritler (yüzde 4), bakırdan demetlenmiş teller, kablolar, örme halatlar ve benzerleri (yüzde 3), örme veya kroşe tişörtler, fanilalar, atletler ve diğer iç giyim eşyası oldu (yüzde 3).