Slovakya Yemeklik Kolza Yağı Üretiminde Kendi Kendine Yeterlilik İçin İlk Adımı Attı

Slovakya Tarım Bakanlığı ve Polnoservis firması Leopoldov'da (Trnava bölgesi) gıda kalitesi gerekliliklerine uygun olarak üretilen ham kolza yağı üretimi için bir mutabakat imzaladı.

İş birliği ile Slovakya'nın yıl boyunca ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacak rafine gıda kalitesinde kolza yağı üretimi amaçlanıyor. Slovakya yılda 400 bin tondan fazla kolza tohumu yetiştirmekte; ancak rafine gıda sınıfı yağ üretememekte. Halihazırda teknik yağ ve yem malzemesi olarak işlenmekte ve yaklaşık yarısı yurt dışına ihraç edilmekte.

Slovakya, bitkisel yağın yüzde 97'sini yurt dışından ithal etmekte; ülkede sadece yüzde 3'ü preslenmekte. Ukrayna'daki olumsuz durum ve emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar, kolza yağının yerli şirketler tarafından preslenip rafine edilmesi ihtiyacını ortaya koydu.

Bu nedenle, Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı, Slovakya'nın yıllık tüketim miktarını (yaklaşık 50 bin ton yemeklik yağ) sağlamak üzere bir çözüm arayışına girdi.

Bu bağlamda mutakabat imzalanan ve Slovakya'nın önde gelen kolza tohumu işleyicilerinden birisi olan Polnoservis, 10 yıldan uzun bir süredir yağ presleme işiyle uğraşıyor. Leopoldov merkezli Polnoservis, dört ay içinde Tarım Bakanlığı'na bir teknik fizibilite projesi taslağı sunacak.