Türkiye’nin Çelik İhracatı Yılın 5 Ayında Yüzde 31,6 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret verilerine göre, Ocak-Mayıs döneminde demir ve çelik ihracat değeri yıllık yüzde 31,6 artışla 7,04 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu ayda demir ve çelik ihracat değeri ülkenin ihracat değeri en yüksek ürünler listesinde dördüncü sırada yer alırken, bu ihracatın değeri geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,8 artışla 1,42 milyar dolar oldu.

Bununla birlikte aynı ayda ülkenin ihracat değeri en yüksek ürünleri listesinde sekizinci sırada yer alan demir veya çelik eşya ihracat değeri yıllık yüzde 22,7 artışla 792,40 milyon dolar seviyesinde kaydedildi.

Ocak-Mayıs döneminde demir ve çelik ihracat değeri yıllık yüzde 31,6 artışla 7,04 milyar dolar olurken, demir ve çelik eşya ihracat değeri yıllık yüzde 35 artarak 4,25 milyar dolar seviyesinde yer aldı.

Çelik ithalatı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 31,4 artış gösterdi
Türkiye'nin demir ve çelik ithalat değeri bu yılın Mayıs ayında yıllık yüzde 32,9 artışla 3,10 milyar dolar seviyesinde yer alarak ticaret değeri en yüksek ürünler arasında ikinci sırada kaydedildi.

Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ise Türkiye'nin demir ve çelik ithalat değeri yıllık yüzde 31,4 artışla 13,93 milyar dolar oldu.