Türkiye Rusya Yönünde Ro-Ro Taşımacılığı Talepleri

Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü, “Karadeniz'de Ro-Ro Taşımacılığı” hakkında bir yazı yayımladı.

Yazıda, Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa TUZCU ile Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Vladimir İLİÇEV arasında 11 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirilen telefon görüşmesinde, Karadeniz limanları ile Rusya'nın Kavkaz Limanı arasında çalışacak Ro-Ro gemilerinin Türkiye-Rusya yönünde yeterince yük bulabilmesi konusunun gündeme geldiği iletildi. Önümüzdeki dönemde, anılan hat üzerinde başlatılacak Ro-Ro taşımaları ile ilgili olarak Türkiye'deki taşımacıların ve ihracatçıların anılan hattı kullanımları ile ilgili tercihlerinin belirlenmesi hususunda bir ihtiyaç analizi çalışması yapılması gerektiği belirtildi.

Bu itibarla, Karadeniz limanlarından Rusya'nın Kavkaz Limanına gerçekleştirilmesi planlanan Ro-Ro taşımacılığının mevcut taşıma alternatifleri ve güzergahları da göz önüne alınarak değerlendirilmesi ve hattın ne kadar talep görebileceğine ilişkin bir ihtiyaç analizinin yapılarak 20 Mayıs 2022 tarihine kadar Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğüne ve lojistik@ticaret.gov.tr adresine iletilmesi gerektiği bildirildi.

İlgili yazı için tıklayınız.