Türkmenistan, Özbekistan'a Transit Geçişe İzin Verecek

Türkmenistan, 1 Haziran 2022 itibari ile İran sarahs sınır kapısından gelen yabancı kargo araçlarının sürücüleriyle birlikte toprakları üzerinden Özbekistan'a geçişine izin verecek.

Türkmen Ajansı'nın cuma günü yaptığı açıklamaya göre, öngörülen koşullara uyma şartıyla, yabancı yük araçlarının Sarahs-Farap-Sarahs güzergahında Türkmenistan toprakları üzerinden geçmelerine izin verilecek.

Söz konusu karar, ‘Türkmenistan'ın uluslararası ulaşım ve transit potansiyelinden tam yararlanmak, uluslararası taşımacılıkta kargo hacimlerini arttırmak' amacı ile alındı.

Alınan bilgide, son 72 saatte alınmış negatif PCR testi, aşı kartı eşliğinde şoförlere sınır kapısında hızlı test yapılacak, alınacak negatif test sonrasında konvoylar halinde Farab Sınır Kapısına transit geçişlere izin verilecek.

Halihazırda İran sınırından gelen yük araçlarının, sanitasyon önlemlerine uygunlukta Türkmenistan tarafındaki sınır kapılarına kadar gelmelerine izin veriliyor. Daha sonra yük araçlarının yüklü treylerleri Türkmenistan menşeli yük araçlarına bağlanarak, Türkmenistan topraklarındaki varış noktalarına veya üçüncü bir ülkenin sınırına teslim ediliyor.