Charter Party konşimentosu; denizyolu taşımacılığı yapan firmalar için çok önemli yeri olan bir sözleşme türüdür. Bu yöntemi kullanmak isteyen kişiler, denizyolu taşımacılığı için düzenlenen konşimentoları kullanmak için Charter Party konşimentosunu daha önceden düzenlemiş olmalıdır. Charter Party; denizyolu taşımacılığında olmazsa olmaz ve gemi sahibinden kiralama yapılan işlemin ismi olarak karşınıza çıkar. Gemi ustası ya da gemi kaptanı, taşınması istenen mallar için konşimento imzaları atılması da dahil olmak üzere gemi içerisinde bulunan malların hepsinden sorumludur.

Charter Party Konşimentosu Nedir

Charter Party Nedir?

Charter Party; biraz daha Türkçe tabiriyle Charter Party Konşimentosu ithalat ve ihracat işlemlerinde kullanılan bir denizyolu taşıma belgesi olarak karşınıza çıkar. Ayrıca bu konşimento türü dökme yükler için kullanılan bir konşimento çeşididir.

Charter Party Türleri Nelerdir?

Charter Party konşimento çeşitleri birbirinden çok farklı olabilir. Ancak genel olarak üç farklı çeşit Chartyer Party olduğu söylenebilir. Bunlar ise şu şekilde ifade edilebilir:

Time Charter: Gemilerin belli bir süre içerisinde kullanılabilmesi için kiralanmasına izin verilen bir isimdir. Bu noktada yapılan kontratlar, gemi ve mürettebatı tarafından tespit edilen bir sınıf ve zaman çerçevesinde kiralayan tarafından kullanılması amacıyla imzalanır. Doğal olarak bu noktada kiranın düzenli olarak ödenmesi gerekir,

Trip Charter: Gemilerin belli bir seyahat aşamasında kullanılabilmesi için kiralanması anlamına gelir. Yapılan bu kontratlar gemi ve mürettebatı tarafından belli bir kargonun belli seyahat aşamasında ve zaman kısıtlılığı söz konusu olmadan taşınması amacıyla imzalanır,

Hybrid Charter: Trip ve Time Charter konşimentolarının bazı özellikleri bir araya getirilerek oluşturulan karma bir sözleşme olarak bilinir.

Bu taşıma yöntemleri için düzenlenen taşıma belgelerine ise Charter Party Konşimentosu (Charter Party Bill of Lading) adı verilir. Bu konşimentolar üzerinde bulunan Charter Party sözleşmesi yer almadığı gibi yalnızca sözleşmeye dayandırıldığı ifade edilir. Söz konusu olan konşimentolarda belli bir şekle tabi tutulma kuralı bulunmadığı gibi, herhangi bir anlaşmazlık yaşanması durumunda bu sözleşmenin genel esasların önüne geçmesinden kaynaklı mallarla ilgili 3. Taraflar açısından riskli olabilir. Bu yüzden bankalar kredili işlemler sırasında bunun gibi konşimento türlerini çok fazla kabul etme taraftarı değildir.

Charter Party konşimentosu; bir deniz aracının ya da geminin kiracısı tarafından düzenlenen ve malların miktarı, şekli ve malların taşındığı koşullar gibi belli başlı bilgileri özet halinde getiren belge şeklidir. Bahsi geçen bu belge bir astar konşimentosundan farklı koşullar altında düzenlenmesini sağlar. Charter Party konşimentosu; genellikle yükün bir gemiye yüklendiğinin, yükün oranının, yükün toplam maliyetinin ve yükün hangi koşullarda taşındığının bir kanıtı olarak kabul edilir.

Charter Party Konşimentosunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Charter Party konşimentosu düzenlenme aşamasında, içeriğinde yer alması gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenleme yapılan kişiye ait imza,
 • Gönderici adı,
 • Kaptan adı,
 • Yükleten firma adı,
 • Gemi uyruğu adı,
 • Navlunu,
 • Yükleme ve boşaltma limanları,
 • Kaç nüsha şeklinde düzenlendiği,
 • Düzenleme yeri ve tarihi,
 • Taşıyanın adı, soyadı ya da ticari unvanı,
 • Taşınan malın markası, cinsi, ölçüsü ve özelliklerini içeren bilgiler.

Charter Party konşimentosunun kaptan ya da kaptanın adına ismi belirtilen bir acente tarafından gemi sahibi ya da gemi sahibinin adına ismi belirtilen acente tarafından ya da kiralayan adına ismi belirtilen bir acente tarafından imzalanmış olması şarttır. Yükleme tarihi matbu bir kayıt sayesinde ya da malların gemiye yüklendiği tarihi ifade eden yükleme kaydıyla gönderilmesi istenir.

Charter Party Konşimento Nerelerde Kullanılır?

Konşimentolar kısaca denizyolu taşıma izni kâğıtları olarak nitelendirilebilir. Charter Party konşimentoları ise normal standart konşimentolardan daha farklıdır. Bu farklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Charter Party Konşimento, büyük ölçekli dökme yüklemelerde kullanılan bir konşimento çeşidi olarak karşınıza çıkar. Örnek vermek gerekirse; 3000 tonluk dökme bir ham Ayçiçek yağı için kullanılması gereken konşimento Charter Party konşimentosudur,
 • Charter Party konşimentolar genel olarak geminin sahibi, gemiyi kiralayan firma, kaptan ya da bunları yöneten acente tarafından imzalanabilir. Normal bir konşimento ise taşıyıcı, taşıyıcı acentesi ya da kaptan tarafından imzalanır,
 • Charter Party konşimentolarının bilinen bir diğer özelliği ise gemi sahiplerinin, gemiyi kiralayan firmaların kendilerine kira ödemediklerini ileri sürerek taşıma bedelini direkt olarak kendileri için isteyebilir. Bu nedenle akreditifli ödemelerde bankalar bu konşimentolara daha mesafeli bir yaklaşım sergiler,
 • Charter Party konşimentolar dünyanın en büyük taşıma kurumu olarak bilinen BIMCO tarafından hazırlanır. Normal konşimentolar ise taşıyıcılar kendi kurallarını yazdığı bir matbu formudur.

Kısacası Charter Party konşimentolar dökme denizyolu taşımacılıklarında ve büyük ölçekli yüklemelerde aktif şekilde kullanılan, BIMCO tarafından hazırlanan ve bankacıların genel olarak uzak durdukları bir kontrat şeklidir. Charter Party konşimentosunda gemi sahibinin hakları korunurken, bir biçimde gemisi kiralanır ve kira ödemediği ileri sürülerek taşıma bedelinin doğrudan kendilerine aktarılması talep edilebilir. Bu yüzden hem kurallar gereği hem de kar amaçlı olarak gemi sahipleri Charter Party kontratlarını tercih etmek isterler.

Charter Party Konşimentosunda Neler Bulunur?

İthalat ve ihracat işlemlerinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için malların taşınması ve alıcının belirttiği adrese ulaştırılabilmesi için birçok farklı taşıma yöntemi bulunur. Bununla beraber ihtiyaca yönelik olarak nakliye türlerinin bulunduğunu söylemek mümkündür. Gemi, tren, uçak, tır gibi araçlar bu nakliye türlerine örnek olarak belirtilebilir. Mal ve ürünler hangi yolla taşınacaksa ona uygun bir taşıma belgesinin düzenlenmesi gerekir.

Aslında bir tür taşıma senedi olarak da bilinen konşimento; üzerinde alıcı, yükleyici ve ihbar merciinin isminin bulunduğu ve ticari bir işlemle ilgili her türlü bilginin bulunduğu çok önemli bir belgedir. Taşınacak olan ürünü yükleme noktasından başlayarak varış noktasına kadar geçen süre içerisinde bir sözleşme olarak güven veren konşimento belgesi yükleme sonrasında nakliye firması tarafından ihracatçı firmaya gönderilir.

Kullanılan bu konşimento belgesi ile taşıma işlemini gerçekleştirecek olan yükü kanunen yetkili olan kişiye alıcıya teslim taahhüt edilmiş olur. Taşıma belgesi düzenlemesi sayesinde sefer sonuna gelindiğinde alıcı tarafından yükün teslim alınmasına yönelik bir talep hakkı söz konusu olur. Bu konşimentolarda belirtilen yükün teslim edilmesini sağlamak için konşimentonun ibrazı ve teslim edilmesi gerekir. Konşimentonun ibraz edilebilmesi ve teslim edildiğinin karşılığında kanuni temsilcisi ya da taşıyan olan kaptan ya da acente konşimentoda ibraz edilen yüklerin teslim edilmesini gerçekleştirme konusunda yükümlü olarak kabul edilir.

Lojistik sektöründe iki tarafın haklarını koruma altına alan konşimento düzenlemesini, alanında uzman olan firmalar sayesinde düzenlenmesi birçok avantajı beraberinde getirir. Bu noktada nitelikli hizmet anlayışını benimseyen ve zaman tasarrufu sağlayan Ercan Gümrükleme gerekli olan konşimento düzenlemesini sizin adınıza gerçekleştirilen profesyonel bir firma olarak karşınıza çıkar.

Çok uzun yıllardan bu yana sektörde verdiği nitelikli hizmetlerle ön plana çıkan Ercan Gümrükleme; her bakımdan avantajlı prosedürleri sizin adınıza yürütür. Firma olarak önceliğimiz her zaman müşterilerin ihtiyacı olan hizmetlere üst düzey kalite standartlarında yanıt vermek olan ve ticari olarak etili şekilde büyümeyi ve hizmet verdiğiniz sektörde fark yaratmanıza fırsat verir. Ercan Gümrükleme kalitesini yaşayarak dış ticarette rakiplerinizi geride bırakmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

 

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.