Dünya üzerindeki bütün devletlerin bağımsız ve kendilerine ait birer gümrük bölgesi bulunur. Bu gümrük bölgelerinde hem ithal edilen hem de ihraç edilen malların giriş ve çıkışları kontrol altına alınmaktadır. Bu uygulamalar, gümrük bölgesi bulunan tüm devletler tarafından uluslararası kurallara uygun biçimde gerçekleştirilir. Gümrük mevzuatı ve uygulamaları çeşitlilik göstermekle birlikte, genellikle benzer şekildedir. Bu sayede devletler birbirlerine karşı olan sorumluluklarını yerine getirirler.

Devletlerin ortak olarak uydukları kurallar sayesinde bütün ürünlerin değiş ve tokuşu mümkün olmaktadır. İthal ve ihraç edilen ürünler bu kurallara uygun olarak kabul edilebilir ya da reddedilebilir. Gümrük bölgelerinde tüm ürünlerin giriş ve çıkış işbirliğine ise gümrükleme adı verilmektedir.

Gümrük ve dış ticaret işlemleri açısından gümrükleme kavramı, firmalar açısından son derece önemlidir. Her firma gümrükleme işlemlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini ister. Gümrükleme işlemlerinin ise iki türlü takibi yapılabilmektedir. Bunlardan biri de firmanızın temsilcileri yoluyla yapılan takiplerdir. Bununla birlikte firma temsilcilerinizin bu takipleri yapabilmesi için gümrük kanunu, lojistik hizmet ve benzeri konuların tamamında bilgi sahibi olması gerekir. Bu sebeple firma çalışanlarının ya da bu işle ilgilenen herkesin gümrükleme eğitimi alması gerekir. Bu eğitim sayesinde, dış ticaret işlemleri çok daha kolay, hızlı ve sorunsuz ilerleyecektir.

Gümrükleme Çeşitleri

Gümrükleme eğitimi sırasında, gümrük mevzuatına, ithalat ve ihracat işlemlerine dair gerekli bilgi verilmektedir. Bu sayede ister ihracat yapıyor olun isterseniz ithalat, tüm sürece dair yetkinlik kazanabilirsiniz. Bu eğitimi firmaların yanı sıra bağımsız kişiler de alarak, bu alanda faaliyet gösteren firmalara iş başvurusu yapabilirler.

Eğitim sırasında verilecek önemli bilgilerden biri de gümrükleme çeşitlerine ilişkindir. Gümrükleme çeşitleri hem ithalat hem de ihracat süreçleriyle doğrudan ilgilidir. İthalat ya da ihracat yapmak isteyen firmalar, yurt dışındaki ticari ilişkilerle ilgili prosedürleri kesin olarak öğrenmelidir. Gümrükleme eğitimi alarak, çeşitleri hakkında net bilgilerin sahibi olabilir, dış ticaret işlemlerinizi çok daha rahat biçimde devam ettirebilirsiniz.

Gümrükleme Aşamaları

Gümrükleme eğitiminde öğreneceğiniz bir diğer önemli konu ise gümrükleme aşamaları üzerinedir. Gümrükleme aşamaları sayesinde, dış ticaret işlemlerinde tüm yol ve yöntemleri öğrenebilir, olası sorunlara karşı önlemler alabilirsiniz.

Gümrükleme aşamaları, bir malın başından sonuna kadar takip edilmesini içermektedir. Bu sayede, karşılaşabilecek sorunlar önceden saptanarak, esnek çözümler yaratılabilir. Tüm gümrükleme aşamalarını bildiğinizde, süreci de kontrol altında yürütebilirsiniz.

Gümrükleme aşamalarının başında malların üretimi, paketlenmesi ve gönderime uygun hale getirilmesi gelir. Bunun ardından nakliye ve lojistik organizasyonları sağlanmalıdır. Mallar konteynerlere yüklenir ve limana getirilir. Malların transferiyle ilgili olan bu süreçlerin yanı sıra ihracat yapılacak olan ülkenin kurallarına uygun olarak tüm belgelerin hazırlanması gerekmektedir.

Malların sevkiyatı için gümrük beyannamesinin doldurulması gerekir. Bunun yanı sıra ihracatçı ülkenin gümrük idaresinde muayenelerin gerçekleştirilmesi ve işlemlerinin sona erdirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin her biri profesyonellik isteyen süreçlerdir. Amatörlerin bu işlemleri yapması oldukça zordur. Bu süreçte yaşanabilecek bir sorun, ciddi maliyetlere yol açabilir. Bu sebeple gümrükleme işlemlerinin tamamının yetkin kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Gümrükleme eğitimi alarak, siz de bu yetkin kişiler arasına katılabilirsiniz. Bu sayede tüm ihracat ve ithalat işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Gümrükleme İşlemleri Süresi

Gümrükleme işlemlerinin süresine dair net rakamlar vermek oldukça zordur. Bu süre, gönderilen malların niteliğine, gümrüklerin yoğunluğuna ve benzeri faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Gümrükleme işlemleri 10 güne kadar uzayabilmektedir.

İthalat ve ihracat alanında ise tablonun çok değişken olduğu bilinmelidir. Gümrükleme işlemlerinin süresi konusunda yaşanan en büyük farklılıklar genellikle evraklardan kaynaklanmaktadır. Evrakların hatalı ya da eksik olması gümrükleme süresini uzatabilmektedir. Bu sebeple ihracat ya da ithalat yaparken tüm evraklarının tam ve eksiksiz olması gerekir.

Bu evrakların hazırlanması konusunda detaylı bilgiye sahip olmak ve gümrükleme konusunda yetkin olmak için ise gümrükleme eğitimi alınmalıdır. Bu eğitim sayesinde tüm evrakları öğrenebilir, işlemlerinizi sorunsuz biçimde sürdürebilirsiniz.

Sorunsuz Dış Ticaret İşlemleri

Dış ticaret işlemlerinin sorunsuzca ve hızlı bir şekilde devam edebilmesi için birçok uygulamanın doğru şekilde yapılması gerekir. Evrakların eksiksiz ve hatasız düzenlenmesinin yanı sıra lojistik organizasyonunun da tam yapılması önemlidir. Lojistik organizasyonu, malların gümrükte takılmaması açısından son derece önemli bir konudur. Gümrükleme eğitimi sayesinde evrakların neler olduğu, nasıl tamamlanması gerektiği, olası problemlere karşı çözüm yöntemleri ve benzeri konularda yetkinleşebilirsiniz. Bunun yanı sıra depolama çeşitleri, ürün ambalajlanması, yükleme, boşaltma, zamanlama gibi konularda da uzman olabilirsiniz.

Bu faktörlerin tamamı dış ticaret işlemlerinin sorunsuz şekilde yürütülmesi açısından önem arz eder. Hatalı işlemler yüzünden mallarınız gümrükte takılabilir. Olası gecikmeler firmalara çok ağır maliyetler olarak geri dönecektir. Bu sebeple tüm işlemlerin sorunsuz şekilde ilerlemesi gerekir. Olası sorunlar karşısında çözüm üretebilmek adına ise yetkinliğinizin bulunması gerekir. Gümrükleme eğitimi size bu yetkinliği sağlayacaktır.

Ercan Gümrük Müşavirliği sayesinde gümrükleme eğitiminizi tamamlayarak, dış ticaret konusunda yetkili bir firma temsilcisi haline gelebilirsiniz. Hemen bizimle iletişime geçerek, eğitimlerin zamanı ve detayları konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bize Ulaşın