Uluslararası taşımacılıkta en çok tercih edilen türlerden biri olan konteyner yük taşımacılığı, yüklerin güvenli ve kolay bir şekilde taşınmasını sağlamaktadır. Konteyner taşımacılığı sayesinde birçok farklı taşımacılık yöntemi bir arada rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu durum maliyetlerin düşmesine neden olmaktadır.

Uluslararası konteyner taşımacılığı sayesinde yüklerin istiflenmesi çok daha kolay hale gelmiştir. Bu da yüklerin elleçlenme süreçlerini kısaltmıştır. Bu sayede çok daha kısa zamanlar içerisinde yük çıkış noktasından varış noktasına taşınabilmektedir.

Konteyner Taşımacılığı Nedir?

Konteyner adı verilen sandıklarla yapılan yük taşıma işlemlerine, konteyner taşımacılığı adı verilmektedir. Konteynerlar genel olarak aynı boyutlara sahip, uluslararası standartlara sahip ürünlerdir. Buna karşın konteynerların farklı türleri bulunmaktadır. Konteyner türleri genel olarak taşınacak yüke göre seçilmektedir. Farklı tipteki ve şekildeki yükler için farklı tipte konteyner kullanımı tercih edilir.

Konteyner vasıtasıyla nakliye bir taşımacılık türüdür. Bununla birlikte kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz yolu taşımacılığı gibi türlerle beraber tercih edilebilmektedir. Konteynerlar, çoğunlukla deniz yolu taşımacılığında tercih edilmektedir. Konteyner taşımacılığında aynı ürün grupları bir arada bulanabileceği gibi farklı ürün grupları da aynı konteyner içerisinde taşınabilmektedir.

Konteyner Yük Taşımacılığının Avantajları

Konteyner yük taşımacılığında firmalar birçok farklı avantajı elde edebilir. Birçok farklı taşımacılık türüne entegre olabilmesi sayesinde, konteyner taşımacılık lojistik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Konteyner taşımacılığının en büyük avantajı, tek seferde yükleme yapılarak, tekrar tekrar elleçleme sürecine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sayede istifleme işlemi daha az olmaktadır. İstifleme ve elleçleme işlemlerinin daha az olması ise yükün zarar görme ihtimalini minimum seviyelere indirmektedir. Bunun yanı sıra lojistik süreçleri çok daha kısalmaktadır. Bu da zamandan tasarruf edilmesi anlamına gelmektedir.

Konteyner ölçüleri oldukça büyük olabilmektedir. Bu sayede yükleme ve boşaltma işlemleri güvenli ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu durum işlemlerin çok daha hızlı şekilde yapılabilmesini sağlar. Konteyner yük taşımacılığının bir diğer avantajı ise kullanılan konteynerların oldukça dayanıklı olmasıdır. Bunun yanı sıra ürün tipine göre farklı özelliklere ve türlere sahip konteynerlar tercih edilebilmektedir. Bu da yüklerin taşıma esnasında zarar görme ihtimallerini engellemektedir. Bu sayede yükler dış etkenlerden korunmuş olur. Buna ek olarak hava geçirmemesi de birçok yükün bozulmasını engellemektedir.

Parsiyel Taşımacılık Nedir? Neden Kullanılır?

Konteyner taşımacılık özellikle deniz yolunda çok yaygın biçimde kullanılmaktadır. Gemilerde konteyner içerisinde ise farklı ürün grupları birlikte taşınabilmektedir. Bu durum hem yerden tasarruf edilmesini sağlarken hem de maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır.

Parsiyel taşımacılık, konteyner yük taşımacılığı ile bir arada kullanılabilmektedir. Tam yük taşımacılığı yapılmadığı durumlarda parsiyel taşımacılık tercih edilmektedir. Bu sayede birçok müşterinin ürünü tek bir konteyner içerisine yerleştirilmektedir. Bu durum hem zamandan tasarruf edilmesini hem de maliyetlerin düşmesini sağlar. Gemilerle uluslararası taşımacılıkta konteynerler en düşük maliyetli yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Konteynerlerin deniz yolu taşımacılığında gemi gelmeden önce hazır olması, geminin limanda beklemeyerek doğrudan yola çıkmasını sağlamaktadır. Bu sayede zamandan tasarruf edilebilmektedir. Gemilerin yüklemesi hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Böylece süreler ve emekle birlikte maliyetler de azalmaktadır. Bu durum firmaların yaygın olarak konteyner taşımacılığına yönelmesini sağlamaktadır.

Konteyner ile Neler Taşınabilir?

Konteynerlar, dayanıklı yapıları ve geniş hacimleri sayesinde birçok farklı ürün grubunun taşınmasına müsaade etmektedir. Bu sayede konteyner taşımacılık hizmetinde farklı türlerdeki yükler, ürün grubuna göre tercih edilebilmektedir.

Bu taşımacılık şekliyle; beyaz eşya, tekstil ürünleri, makineler, sanayi ürünleri, hammaddeler, tarımsal malzemeler ve daha birçok farklı ürün grubu taşınabilmektedir. Bunun yanı sıra konteynerlar, tehlikeli maddelerin taşınmasında da tercih edilen taşımacılık türüdür. Farklı taşıma yöntemleriyle bir araya geldiğinde konteynerlar ile çok farklı ürün çeşitleri rahatlıkla taşınabilmektedir.

Rahat bir yükleme yapılmasına olanak tanıması sayesinde, farklı ürün grupları aynı yerde taşınabilmektedir. Konteyner içerisinde doğru bir yerleştirme yapıldığında, yüklerin hasar görme ihtimali de asgari düzeylere inmektedir.

Uluslararası Konteyner Taşımacılığı Hizmeti

Ercan Gümrükleme, konteyner taşımacılığı hizmeti konusunda uzman kadrosu ve deneyimiyle, kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Ercan Gümrükleme sayesinde; kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolu taşımacılıklarını entegre ederek, yüklerinizi dünyanın dilediğiniz her yerine gönderebilirisiniz.

Kapıdan kapıya teslimat başta olmak üzere Ercan Gümrükleme, geniş lojistik ağıyla size birçok hizmeti aynı anda sunabilmektedir. Lojistik konusunda, tedarik zincirinin bozulmadan yüklerin varış adresine taşınması firmalar açısından son derece önemlidir. Siz de kargolarınızın ve yüklerinizin varış adresine zamanında ve doğru bir şekilde ulaşması için Ercan Gümrükleme’yi tercih edebilirsiniz. Bunun için bizimle hemen iletişime geçerek, konteyner taşımacılığı hakkında detaylı bilgi alabilir, avantajlı tekliflerimizden faydalanabilirsiniz.

Bize Ulaşın