Bir ününü ya da hizmetin başka bir ülkeye satışının gerçekleştirilmesine ihracat adı verilmektedir. İhracat işlemlerinde uluslararası ticaret kuralları ve prosedürleri geçerlidir. Bu sebeple ihracat yapacak olan kişi ve firmaların uluslararası ticaret prosedürlerine hâkim olması gerekir. İhracat işlemlerinde yapılacak küçük hatalar ciddi maliyetlere sebep olabilir.

Buna karşın uluslararası ticaret ve ihracat kurallarını takip etmek hayli zordur. Bu konuda bilginiz ve tecrübeniz olsa dahi, kurallar sürekli olarak güncellenebilmektedir. Güncellemelerden haberi olmayan firmalar, ithalat ihracat süreçlerinde hatalar yaparak, ciddi zararlara uğramaktadır. Bu sebeple ortaya ihracat danışmanlığı meslek grubu çıkmıştır. İhracat hizmeti veren danışmanlık firmaları, güncel prosedürleri takip ederek, tüm işlemlerinizin sorunsuz bir biçimde takip edilmesini sağlar. Profesyonel bir destek almak ihracat işlemlerinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Bu sebeple bir ihracat danışmanlık firmasından uzman desteği talep edebilirsiniz.

İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat yapmak isteyen işletmelerin taşımacılık türlerine ve transferlere göre çeşitli evraklara ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra ihracat işlemlerinde bilinmesi gereken bir diğer nokta ise, ihracatın bireysel olarak da gerçekleştirilebilmesidir. Bireysel ihracatta, kişilerin herhangi bir firma adına işlem yapmasına izin verilmektedir. İhracat yapmak isteyen kişiler, şirket sahibi olmadan da bu işlemleri gerçekleştirebilir. Bununla birlikte kendilerine özel vergi numaralarının bulunması ve T.C. kimlik numaralarının var olması gereklidir. Bu iki zorunlu belgeye sahip olanların; dış ticaret işlemlerini gerçekleştirmek için uygun ürünleri bulmaları, pazar araştırma işlemlerini yapmaları, lojistik sorunlarını halletmeleri gerekir.

İhracat işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, yapılan ihracatın hacmine bağlı olarak şirket üzerinden işlemlerin tamamlanması gerektiğidir. Bireysel olarak ihracat işlemlerini gerçekleştirebiliyor olsanız da, şirket üzerinden yapılan ihracat işlemleri çeşitli avantajlar sağlar. Şirketle gerçekleştirilen ihracat işlemleri, ithalatçı firmalar açısından daha güvenilir bir imaja sahip olmanızı sağlar. En büyük avantajı ise devlet desteklerinden faydalanabilmenizdir. Bu sayede gümrük işlemleri ve vergi ödenmesi esnasında büyük faydalar sağlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin yürütülmesi ise, zaman zaman karışık prosedürleri ve süreçleri beraberinde getirir. Bu süreçlerde herhangi bir problem yaşamamak adına bu alana özel çalışan firmalardan ihracat hizmetleri alabilirsiniz. Bu hizmetler sayesinde, olası problemlerin önüne geçilmiş olur.

İhracat Danışmanlığı Nedir?

İhracat danışmanlığı, firmalara pazarların tespiti için detaylı bilgi verilmesi ve uluslararası pazarlardaki ürün araştırmasının yapılmasıyla başlar. Pazarların tespiti yapılarak başlayan bu süreçte, bulunan ürünlerle ilgili ihracat verileri incelenir. Bu inceleme sırasında ürün tedariği, talep, rekabet ve rakamlara dayanan hedef pazar tespiti gibi işlemler yapılır. Bu tespitler rapor haline getirilerek firmalara sunulur.

Sonraki adımda ise yurt dışı müşteri ilişkileri kurulur. Potansiyel alıcılardan oluşan müşterilerin listeleri hazırlanır. Seçilen potansiyel müşteriler ile iletişime geçilir ve firmayı anlatan sunumlar gerçekleştirilir. Sunumlarda firma, firmaya ait ürünler, firmanın gücü, yaptığı teklif potansiyel alıcılara aktarılır. Anlaşma sağlanması halinde mevcut ihracat işlemleri gerçekleştirilir ve ürün satışı yapılır.

Tüm bu aşamalarda ihracat danışmanlık firması tarafından görevlendirilen yetkililer; ödeme tahsilatları, satılmış ürünlerin teslimatları, sevkiyat evraklarının hazırlanması ve lojistik gibi konularda işletmelere danışmanlık hizmeti vermeye devam eder.

Uluslararası ticaret yapmak isteyen ya da ihracat hacmini büyütmek isteyen tüm firmalar, ihracat danışmanlık firması yardımıyla, işlemlerini başarıyla gerçekleştirebilirler.

İhracat Danışmanlığının Firmalara Faydaları

İhracat danışmanlığı hizmeti veren firmalar, tüm süreç boyunca yanınızda olacak ve olası sorunlara dair çözümler üretecektir. İhracat danışmanlığı hizmetleri ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Dış ticaret işlemlerinizde ihracat süreçleri sistemli bir şekilde sürdürülür. Bu sayede aksaklıklara ve problemlere yer verilmeden süreç devam ettirilir.
  • Firma, ihracat danışmanı aradan çekildiğinde, dış ticaret ekibiyle işleri kolaylıkla ve kaldığı yerden yönetebilecek duruma gelir.
  • Yurt dışındaki müşteri ilişkileri konusunda firmaya ihracat danışmanı tarafından verilen müşteri listeleri sayesinde, müşteri bulma sorunu yaşanmaz. Bu sayede müşteri ilişkileri sistemli bir şekilde sürdürülür.
  • Yeni müşteriler kazanan firmalar, yeni satışlar yapar. Bu sayede satış ve karda artış yaşanır.
  • Firma daha önceden hazırlanan raporlar sayesinde, ürünün ve kendisini rahatlıkla tanıtabilir. Bunun yanı sıra müşterilerine fiyat tekliflerinde bulunabilir.
  • Bunun yanı sıra ihracat danışmanlık hizmetleri sayesinde, ticaret fuarlarında firmalara destek sağlandığı için, firma bu fuarlarda etkinlik kurabilir.

Uluslararası pazara giriş ve bu pazarda ticaret yapabilmek için var olan ticari güncellemelerden ve gelişmelerden haberdar olmak isteyen firmalar, uzman bir ihracat danışmanından hizmet almalıdır. Ercan Gümrükleme olarak, ihracat danışmanlığı hizmetimiz firmanıza tüm bu avantajları sunacaktır. Bunun yanı sıra dış ticaret alanında birçok noktada danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Siz de bu hizmetlerden faydalanmak için hemen bizimle iletişime geçebilir, ihracat süreçlerinizi sorunsuzca yönetebilirsiniz.

Bize Ulaşın