İntermodal taşımacılık, yük ve eşyaların transferi sırasında uygulanan taşıma şekli değişimi sırasında, yük üzerinde herhangi bir işlem yapmadan birden fazla noktaya, birbirinden farklı taşıma araçları kullanılarak taşınmasıdır. İntermodal taşımacılık ile yüklerin treylerden çıkarılmasına gerek duyulmadan, direkt olarak bir taşıma modundan diğerine geçirilmesi olarak karşınıza çıkar. Özel olarak kullanılan treyler, bu taşıma modunda çok sık şekilde kullanılır.

İntermodal taşımacılık; çevre dostu, verimli ve zamanında yükleri yerine ulaştırma özelliği olmasının yanı sıra, diğer yandan düşük maliyetli olmasıyla beklentileri karşılar. Taşıma modlarını kullanmak isteyen kişiler bu avantajlardan faydalanabilmek için intermodal taşımacılık anlayışını tercih ederek, yükleri bir taşıma aracıyla diğerine taşıyabilir. Yüklerin zamanında yerine ulaşmasını sağlayan bu taşıma modunda kullanılan treyler, yük gemileri ve tırlar taşıma modları arasında en sık şekilde kullanılan araçlardır.

Ercan Gümrükleme, bu taşıma modunda da sunduğu çeşitli avantajlardan kaynaklı farkını ortaya koymaya devam eder. Firmamızın hizmet kapsamında, aktif olarak kullanıcılara sunulan birçok taşıma modunun olduğu söylenebilir. Taşıma entegrasyonuna hayat veren bu hizmet, intermodal taşıma türü ile yüklerini taşımak isteyen kullanıcılara birbiriyle uyumlu olan bir çalışma sistemi sunar. Konu sürdürülebilir taşıma sistemi olduğunda çok önemli bir unsur haline gelen intermodal taşımacılık, yük ve eşyaların iki ya da çok daha fazla araç kullanılarak, aynı taşıma aracı/kabı içerisinde, taşıma türü değiştirildiği taktirde eşyanın direkt olarak kendisinin elleçlenmesine gerek duyulmadan hayata geçirilen bir taşıma modu olarak avantaj sunar.

İntermodal taşımacılık, aynı zamanda kombine taşımacılığın çok önemli bir parçası olarak kabul edildiğinden, bu anlamda temel prensibe sahip olduğu söylenebilir. İntermodal taşımacılıkta denizyolu, karayolu, demiryolu ve havayolu gibi taşıma sistemleri entegre şekilde, temel taşıma bileşenlerinin bir arada kullanılmasını sağlar. Bu sayede en uygun taşıma modunun tercih edilmesinden sonra hız, güvenlik ve maliyet optimizasyonu aynı anda sağlanırken, aktif ve sorunsuz bir taşımacılık hayata geçirilmiş olur.

İntermodal Taşımacılık Nasıl Yapılmalıdır?

Taşımacılık sektörü söz konusu olduğunda, neredeyse tüm taşıma modlarını içerisine alan bir taşıma yöntemi olan intermodal taşımacılık, karayolu taşımacılığı ile başlayarak devam eder. Bu noktada ürün sevkiyatı karayolu aracılığı ile başlamış olsa bile, belli bir süre zarfında yol alan araç uygun koşullar sağlandığı takdirde taşımacılık yolculuğu denizyolu ile devam etmeye başlar.

Bu noktada eğer demiryolu taşımacılığını kullanmak mümkün değilse, denizyolu ya da havayolu araçları kullanılarak tüm yüklerin varış noktasına doğru süren yolculuğunun devam etmesi sağlanır. İntermodal taşıma sisteminde vagon, konteyner, trey, tren gibi araçlar kullanılarak sevkiyat işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanması hedeflenir. İntermodal taşıma yönteminin hızlı bir şekilde ilerlemesine sebep olan unsurlardan birisi de karayolu sevkiyatı sayesinde limanlara getirilmesi ve yüklerin tam bu noktada gemilere yüklenmesi sağlanır. Sonraki aşamada ise yükler belirlenen limana varış sağladığında, bir trene aktarımı gerçekleştirilir ve varış noktasına götürülmesi sağlanır. Bu sayede intermodal taşıma türünün aktif şekilde kullanılması ve birbirinden farklı ülkelere talep edilen yüklerin kısa sürede ulaştırılması mümkün hale gelir.

İntermodal Taşımacılığın Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

İntermodal taşımacılığın, lojistik sektöründe çok önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Yükleri birden fazla taşıma aracıyla transfer etmek isteyen müşteriler için sağladığı çeşitli avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İntermodal taşımacılık sisteminde, yük ve eşyaların taşıma süreci içerisinde tekrar elleçleme işlemine maruz kalmasının önüne geçmek için geliştirilen bir çalışma prensibi vardır,

  • Bu taşıma modunda öne çıkan özelliklerden biri, taşıma modları arasında ekipmanların serbest bir şekilde değiştirilme işlemi yapılabilmesidir. Yani herhangi bir kamyona ait olan konteyner parçası, bir uçak içerisinde rahatlıkla taşınabilir ya da demiryolu aracı denizyolu taşımacılığında rahatlıkla kullanılabilir durumdadır,

  • İntermodal taşımacılıkta, taşımaya konu olan yükler içerisinde bulunduğu taşıma ünitesinden farklı bir üniteye taşınmazlar,

  • İntermodal taşımacılıkta, yükleme ile varış adresi arasında kullanılması hedeflenen çeşitli bir taşıma modu olduğunda, birden fazla taşıyıcı ve taşıma sözleşmesinin yapılması gerekir. Bu sözleşmeler, iki tarafı ve taşımaya konu olan yükleri transfer sırasında güvende tuttuğu için aslında beraberinde birçok avantajı da getirdiği ifade edilebilir,

  • İntermodal taşıma sisteminde, birden fazla taşımacı firma bu taşıma sürecinden sorumludur,

  • Demiryolu, denizyolu ev karayolu taşımacılığı kombinasyonu yapılarak yükün talep edilen varış noktasına en kısa süre içerisinde ulaşması sağlanabilir.

İntermodal Taşımacılıkta Güven Ercan Gümrükleme ile Mümkün

Birçok farklı taşıma modunun, tek bir yük için kullanılması belli başlı bir organizasyon yapılmasını gerektirir. Ercan Gümrükleme tarafından sunulan intermodal taşımacılık anlayışı ile taşıma yöntemlerinin hepsi bir araya getirilir. Diğer taşıma yöntemleri ile kıyaslandığında, intermodal taşıma türünün çok daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bu taşıma yönteminin sağladığı ve en dikkat çeken avantajlardan biri; zamanın ve kaynakların en verimli şekilde kullanılmasına fırsat alanı oluşturmasıdır. Türkiye’nin herhangi bir noktasında taşıma aracına yüklenen yükler, intermodal taşıma yöntemi sayesinde dünyanın öbür ucuna bile rahatlıkla gönderilebilir. Bu taşıma yönteminde sorunsuz bir deneyim yaşayabilmenin sebebi ise intermodal taşımacılıkta karayolu, denizyolu ve demiryolunun sunduğu tüm imkanlardan faydalanarak bir taşıma deneyimi sunmasıdır.

İntermodal taşıma yöntemi aynı zamanda çok daha hızlı ve düşük maliyetli bir taşıma türüdür. Bu özellikleri, müşterilerin bu taşıma moduna çok daha fazla rağbet göstermesine neden olmuştur. Diğer taşıma türlerine göre çok daha az maliyetli olmasının yanı sıra, yüksek performans sunarak beklentileri karşılayan bu taşıma yöntemi sayesinde yükleri dilediğiniz her yere rahat bir şekilde gönderme imkânından faydalanabilirsiniz.

İntermodal taşımacılık, ülkemizde her geçen gün çok daha fazla yaygın şekilde kullanılmaya devam eder. intermodal taşımacılık yöntemi denildiğinde ilk akla gelen firmalardan biri olan Ercan Gümrükleme, her zaman sahip olduğu yüksek standartlarda hizmet anlayışı ile ön plana çıkarken, gerekli organizasyonları sizin adınıza gerçekleştirir. Buna bağlı olarak firmamızın transfer organizasyonunda sahip olduğu teknik donanımın yanı sıra, bünyesinde görev alan uzman personeller ile yüklerin treylere yüklenmesinde denizyolu ve demiryolu sevkiyatları sırasında araç değiştirme işlemine kadar tüm aşamaları yakından takip ederek, kaliteli ve güvenilir bir hizmet anlayışı ile rakiplerinden hep bir adım öne çıkmayı başarmıştır.

Taşımacılık yöntemleri söz konusu olduğunda, bazı yöntemler çevre dostu olmasından kaynaklı diğer yöntemlere göre çok daha fazla ilgi görür. İntermodal taşımacılık yöntemi, bu yüzden bütün taşıma yöntemleriyle kıyaslandığında çevreye karşı en duyarlı yöntemlerin başında yer alır. Ayrıca bu sistemde karbon salınımının %80’e varan oranla azalması, yük taşınırken insan ve çevre sağlığını tehlikeye atmadan işlemleri sürdürmeyi sağlar. Özellikle karayolu taşımacılığının yanında, çok daha ekolojik bir yöntem olan intemodal taşıma yöntem, hava kirliliği oranını büyük ölçüde azaltır. Bu taşıma türünün doğaya sağladığı en önemli faydalardan birisi de çok geniş hektar alanına sahip olan ormanların, gereksiz yere yok olmasının önüne geçmesidir. Çevre dostu bir taşıma türü olan intermodal taşımacılıkla yüklerinizin taşınmasını sağarken Avrupa, Ortadoğu ve diğer tüm ülkelere yükleri sorunsuz bir şekilde gönderebilirsiniz.

Taşımacılık yöntemleri arasında en çok dikkat çeken intermodal taşıma sistemi, içerisinde birçok farklı taşıma türünü barındıran bir sevkiyat çeşididir. Ercan Gümrükleme olarak size ait olan yükleri, yükleme noktasından treylere yükleyerek demiryolu ise ilk istasyona, denizyolu ise doğrudan limanlara götürerek sevkiyat işlemini başlatıyoruz. Sonrasında ise yük üzerinde herhangi bir değişime başvurmadan, gemiye ya da vagonlara yükleyerek varış istasyon limanına götürülmesini sağlıyoruz. Varış istasyonunda ya da limandan bu yükleri alarak, tekrar şekilde treylere yükleyip teslimat adresine en sorunsuz şekilde götürülmesini sağlıyoruz. 

Ercan Gümrükleme, tüm bu söz konusu işlemleri büyük bir titizlik ve özen içerisinde gerçekleştirirken, önceliği daima müşteri memnuniyetini kazanmak olduğundan dolayı bu hizmet prensibi ile her geçen gün gelişmeye ve büyümeye devam eder. Uzun yıllara dayanan bu çalışma tecrübesi, lojistik işlemlerinde sorunsuz bir hizmet deneyimlemeniz için size önemli bir kapı aralar. Özellikle Avrupa’da çok sık şekilde tercih edilen intermodal taşıma türünü Ercan Gümrükleme farkıyla deneyimlemek için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz.

Bize Ulaşın