Deniz yolu taşımacılığı uluslararası taşımacılık alanının en önemli yöntemlerinden biridir. Deniz taşımacılığı dünya ticaret hacminin yüzde 90’ını oluşturmaktadır. Dış ticaret alanında bu taşımacılık yönteminin kullanılmasının birçok farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin başında ise maliyet bakımından son derece uygun olması ve güvenli bir taşımacılık imkânı sunması gelmektedir.

Deniz yolu taşımacılığında hizmet türüne ve yönteme bağlı olarak farklı seçenekler bulmak mümkündür. Parsiyel konteyner ve tam konteyner yükü seçenekler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra dökme yük taşınabiliyor olması, gabari dışı yüklerin kara ya da hava yoluna göre çok daha rahat biçimde taşınması da deniz yolu taşımacılığının avantajları arasında yer almaktadır.

Deniz Yolu Taşımacılığı Nedir?

Deniz taşımacılığı kısaca, bir ürünün bir noktadan başka bir noktaya deniz yoluyla taşınmasına verilen isimdir. Limandan limana yapılan bu taşımacılık biçiminde; ürünlerin yapısı, boyutu, taşıma bütçesi, hava koşulları ve taşıma mesafesi belirleyici rol oynamaktadır.

Deniz taşımacılığı dünyada en sık tercih edilen lojistik yöntemdir. Bu yöntemde çok fazla yükün bir seferde taşınması mümkündür. Dünya ticaretinin önemli bir parçası olan deniz yolu ticareti sayesinde maliyetleri asgari seviyelere çekmek mümkün hale gelmiştir.

Deniz Yolu Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Deniz yolu taşımacılığı; tramp ve liner olmak üzere iki ana kategoride çeşitlenmektedir. Her iki tür farklı avantajlar kazanmanıza yardımcı olur. Deniz taşımacılığı yük ve gemi sınıfına göre de farklılık göstermektedir.

Tramp taşımacılıkta en önemli unsur yükün kendisidir. Bu taşımacılık biçiminde gemi yükle doludur. Bu yöntemde önemli olan yükün teslim tarihi ya da saati değildir. Bu sebeple gemiye birden fazla firmanın malı yüklenmektedir. Geminin tamamı ya da büyük bölümü dolduktan sonra gemi varış noktasına doğru harekete geçer. Özellikle kömür, kereste ve maden gibi dökme yükler için ideal yöntem tramp taşımacılıktır. Bunun yanı sıra mevsimsel yüklerin taşınmasında da tramp taşımacılık yaygın olarak tercih edilmektedir.

Bir diğer yöntem ise liner taşımacılıktır. Bu taşımacılıkta hizmet yükten daha önde tutulmaktadır. Liner taşımacılıkta gemilerin hareket saatleri ve varış takvimleri önceden belirlenmektedir. Gemiler, rotalarına bağlı olarak belirlenen limanlara giderler ve burada yükleme, boşaltma işlemini gerçekleştirirler. Burada önemli nokta tüm bu işlemlerin takvime bağlı şekilde yapılmasıdır. Geminin dolup dolmaması bu taşımacılık yönteminde önemli değildir ve yükler genel olarak heterojen yapıdadır.

Yük ve Gemi Türüne Göre Taşımacılık

Uluslararası ticarette uzun yıllardır tercih edilen deniz yolu taşımacılığında yük ve gemi türüne göre de farklılıklar oluşmaktadır. Bu farklılıkları beş başlıkta toplamak mümkündür. Bunlar tanker, Ro-Ro, konteyner, dökme yük ve kombinedir.

  • Tanker Taşımacılığı: Tanker taşımacılığı genel olarak gaz ve petrol gibi tehlikeli ve kimyasal ürünlerin taşınmasında kullanılır. Bu taşımacılık türünde yükleme ve boşaltma işlemleri pompalama sistemi ile gerçekleştirilmektedir. Limandan gemiye bağlanan pompa tank konteynerden kimyasal ürünleri farklı tanklara iletir.
  • Ro-Ro Taşımacılığı: Ro-Ro taşımacılığın en temel farklılığı; deniz bağlantısının karayolunda hizmet veren TIR ve kamyon gibi araçlarla sağlanmasıdır
  • Konteyner Taşımacılığı: Deniz yolu taşımacılığında en çok kullanılan yöntem konteyner taşımacılığıdır. Her yıl binlerce firma ürünlerini ithal ve ihraç edebilmek için konteyner taşımacılığına başvurmaktadır.
  • Dökme Yük Taşımacılığı: Dökme yük taşımacılığında genel olarak şeker, tuz, maden ve çimento gibi malzemelerin taşınması söz konusu olmaktadır. Bu taşımacılıkta yükleme ve boşaltma işlemlerinde ara kapılar kullanılarak maliyetler düşük seviyelere indirilir.
  • Kombine Taşımacılık: Kombine taşımacılıkta genel olara kuru yükler ve petrol gibi malzemeler taşınmaktadır.

Deniz Yolu Taşımacılığının Avantajları

Deniz taşımacılığı firmalara birçok açıdan farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajların başında ise düşük maliyetler gelmektedir. Deniz yolu taşımacılığının fiyatları; taşıma yöntemine, ürünün özelliklerine ve mesafeye göre belirlenmektedir.

Bu taşımacılık türünün sahip olduğu bir diğer avantaj ise dünya genelinde rahatlıkla taşımacılık yapılabiliyor olmasıdır. Limanı olan her yere mallar rahatlıkla taşınabilmektedir. Bir diğer avantajı ise çok büyük miktardaki yüklerin limandan limana tek seferde taşınabiliyor olmasıdır.

Deniz yolu taşımacılığı aynı zamanda oldukça güvenli bir taşımacılık şeklidir. Bu taşımacılıkta yüklerin zarar görme ihtimali çok düşüktür. Ülkeler arası sınır aşımı gibi sorunların yaşanmaması da deniz yolu taşımacılığını öne çıkarmaktadır.

Deniz Yolu Taşımacılığı için Ercan Gümrükleme’yi Tercih Edin

Mallarınızın düşük maliyetlerle ve güvenle taşıma yöntemi deniz yolu taşımacılığıdır. Bunun için ise iyi bir lojistik firmasına ihtiyacınız vardır. Yanlış firma seçimi, limanda sorunlar yaşamanıza, gümrükleme aşamasında evrak problemlerine sonuç olarak maddi zarara uğrayabileceğiniz problemlere yol açabilmektedir.

Ercan Gümrükleme olarak, geniş acente ağı ile güvenilir taşımacılık hizmetlerini sizin için sunuyoruz. Bu sayede mallarınızı deniz taşımacılığı ile güvenle nakledebilirsiniz. İş ortaklarımızın tüm hassasiyetlerini paylaşarak, yüklerini varış noktasına kadar en ince ayrıntıları dahi planlayarak ulaştırıyoruz. Siz de hemen bizimle iletişime geçerek, deneyimli ve uzman kadromuzla görüşebilir, avantajlı tekliflerimizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bize Ulaşın