Uluslararası ticarette olmazsa olmaz bir yeri olan denizyolu taşımacılığı, lojistik sektöründe günümüz şartlarında ticaret akışının en net şekilde sağlandığı taşıma yöntemi olarak yer almaktadır. Dünyada dış ticaretin her geçen gün yoğunlaşmasından sonra, dünya genelinde taşınan malların özelliklerine göre uygun taşımacılık türleri sayesinde transfer edilme oranı 4 kat daha fazla artış göstermiştir. Buna bağlı olarak gemi yük taşımacılığı, malların gemiler aracılığıyla taşınarak dökme yüklerin ticari olarak transfer edilmesini sağlayan bir taşımacılık türü olarak karşınıza çıkar. Gemi yük taşımacılığı söz konusu olduğunda, diğer taşıma yöntemlerinden çok daha farklı bir çalışma prensibine sahip olduğu söylenebilir. Denizyolu taşımacılığı, dünyada yer alan bütün su kütlelerini çaprazlayarak tüm ticaret yollarının aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Gemi yük taşımacılığı için tercih edilen denizler, okyanus ve kanallar gibi birçok alanın kullanımı söz konusudur. Bu yüzden bu taşıma modunun ticaret hacmi ve dökme yükler konusunda sağladığı taşımacılık avantajıyla günümüzde çok fazla dikkat çeken bir alternatif seçenek olduğu bilinmelidir.

Gemi Yük Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Denizyolu taşımacılığına bağlı olarak konteyner taşımacılığında, tekerlekli olan yükleri taşıyan karma gemiler olduğu gibi, tahıl gibi malzemelerin taşınması için özel bir şekilde tasarlanan dökme yük gemileri de vardır. Ayrıca beli gıda maddelerinin ve bozulma olasılığı olan diğer maddelerin soğuk zincir şartlarına uygun bir şekilde taşınabilmesi için gereken frigorifik gemiler de bulunur. Ayrıca her biri kendi kapasitesine uygun olacak şekilde sınıflandırılan rafine ürünler ve petrol için üretilen petrol tankerleri uygun şartlar sağlanarak transfer edilir. Sıvılaştırılmış doğalgaz, metan, bütan gibi çeşitli maddelerde olmak üzere sıvı ya da doğal halde bulunan tüm gaz maddeler için LNG taşıyıcıları kolay sistemler kurularak taşınabilir hale getirilir.

Tehlikeli ve kimyasal maddeler, şarap ya da alkol içeren diğer içeceklerin taşınmasıyla ilgili olarak uygun olan kimyasal tankerler dünya genelinde kişilerin ihtiyacına uygun olarak gemi yük taşımacılığı sayesinde talep edilen adrese sorunsuz bir şekilde ulaştırılır. Bu konuda her ihtiyaca yönelik gemi yük taşımacılığı hizmetini organize eden Ercan Gümrükleme, en uygun ulaşım hizmetini sağlayarak firma olarak farklı avantajları aynı anda elde etmenizi sağlar.

Gemi Yük Taşımacılığının Sunduğu Avantajlar

Gemi yük taşımacılığı, yüklerin herhangi bir ülkeden diğer ülkeye sorunsuz bir şekilde, denizyolu sayesinde uygun konteyner şartlarında transfer edilmesini kapsayan bir hizmettir. Uluslararası mal taşımacılığında, en önemli yöntem olarak dikkat çeken gemi yük taşımacılığı, avantajlı bir ulaşım olarak beklentileri karşılar. Bu yöntem sayesinde dünya ticaretinde ortalama %80 oranında eşya taşımacılığı çözüme ulaşmış olur. Herhangi bir firmayı temsil ederken, yük ve kolilerin denizyolu aracılığı ile nakliye ve teslimatını sağlamak aslında birçok kolaylığı da beraberinde getirir. Ercan Gümrükleme ise gemi yük taşımacılığının en avantajları yönlerini uygun fiyat seçenekleriyle sunmaya devam eder. Dünya genelinde ticareti çok aktif bir şekilde yapılan malların yaklaşık %80’i kısmen de olsa denizyolu transit geçit kullanılarak istenilen konuma sorunsuz ulaştırır. Konteynerlerle kargo taşımacılığında bu taşıma modu çok büyük oranda pay sahibi olmasıyla geniş bir konfor alanı sunar.

Genel olarak analiz edilmesi gerektiğinde, gemi yük taşımacılığının bilinen birçok çeşitli avantajı söz konusu olabilir. Bu konuda maddi olarak güven ortamı oluşturulurken, bu nedenle firma sahiplerinin en sık tercih ettiği transfer seçeneği olarak rağbet görmeye devam eder. Bu noktada gemi yük taşımacılığının en avantajlı özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Pratik Olması

Çok uzun mesafelere mal ve yüklerin transfer edilmesi gerektiğinde; denizyolu taşımacılığı sektöründe çok sıklıkla rağbet edilen bu nakliye yöntemi, sahip olduğu birden fazla boşaltma ve yeniden yükleme özelliği ile kapıdan kapıya bir seçenek olmuştur. Bununla birlikte yük ticareti, uluslararası liman, liman elleçlemesini sağlayan en kaliteli liman hizmetlerini bir arada barındırır. Çeşitli gemi türleri ile beraber güçlü uyarlanabilir olma imkânı, bu gemilerin farklı yük çeşitlerine çok kolay bir şekilde uyum sağlamasına neden olur. Bundan dolayı gemi yük taşımacılığı, uluslararası pazarda ticareti gerçekleştirilen neredeyse tüm yükler için en ideal taşıma modu haline gelmiştir.

Ekonomik Bir Seçenek Olması

Gemi yük taşımacılığı, küresel olarak ekonomik faaliyetler için söz konusu olan ve işletmeleri etkileyen dalgalanmalara karşı en önemli güçlü değişimlerle ön plana çıkar. Bununla birlikte diğer ulaşım türleriyle kıyaslandığında, çok daha düşük ücretlerde ulaşılabilir bir hizmet olan denizyolu taşımacılığı türleri bu nedenle sıklıkla ilgi görür.

Güvenilir Transfer Seçeneği

Çok düzenli ve güvenilir bir sisteme sahip olması, gemi yük taşımacılığını önemli kılan en önemli özellik garanti bir hizmet olmasıdır. Bu noktada denizyolu taşımacılığı için bilinen iki çeşit pazar bulunur. Tramping: müşteri talebi ile belli bir süre içerisinde gemi kiralamaktan ibaret olan bir sistem olarak karşınıza çıkar. Düzenli olarak ayarlanan hat seçeneği: her ithalatçı ve ihracatçı müşterilerine açık rezervasyonlar uygulayarak, sabit bir şekilde günlük gemi kalkışlarını düzenler. Özellikle 2018- 2020 yılları arasının analiz edilmesi gerektiğinde, denizyolu taşımacılığında koşullara ve teslim terminlerine uyum sağlama oranı neredeyse %70’e kadar vardığı görülmüştür. Sonrasında ortaya çıkan sağlık sorunlardan kaynaklı, taşımacılık sektöründe çok büyük bir durgunluk ortaya çıkarak uzun süre bu alanın sekteye uğramasına neden olmuştur. Artık normalleşme sürecine geçiş yapıldığında, denizyolu taşımacılığında güvenilirlik 2021 ve 2022 arasında gemi sayısının %3,6 artış göstererek %40’a ulaşmasını sağlamıştır. Söz konusu bu durumda sonra Ercan Gümrükleme ile lojistik hizmetlerine gösterilen rağbetin artış gösterdiği ifade edilebilir.

Çevre Dostu Olması

Genel olarak gemi yük taşımacılığı, aynı orana sahip olan yük ve eşyalar için karayolu taşımacılığından 5 kat ve havayolu taşımacılığından 13 kat daha az miktarda CO2 ürettiği tahmin edilen veriler vardır. Uluslararası Denizcilik Örgütü, 2018’de gemi taşımacılığından kaynaklı olarak sera gazı emisyonlarının azalması için özel stratejiler geliştirilmiştir. Bu konuda hedeflenen temel nokta 2030 yılına kadar 2008 yılı ile kıyaslandığında, %40 ve 2050 yılına kadar %50’lik toplam bir sera gazı azaltması elde etmek mümkün olabilir.

Gemi Yük Taşımacılığı Fiyatları Nelerdir?

Gemi yük taşımacılığı açısından dikkat çeken küresel talepte düşüş yaşanmasına neden olan, günümüzde ise hala aktif şekilde tercih edilmeye devam edilen ithalatçı ve ihracatçı firmalara direkt fayda sağlayan çeşitli özelliklere sahiptir. İlerleyen zaman aralıklarında trend taşıma yönteminde herhangi bir değişiklik yaşanmazsa, gemi yük taşımacılığının genel maliyeti gelecek dönemlerde düşmeye devam etmesi muhtemeldir. Bu nokta Ercan Gümrükleme, müşterilere sunduğu ayrıcalıklı fiyat politikası sayesinde ihracat ve ithalat yapan firmalara çok önemli avantajlar sunar.

Genel olarak farklı tipte olan yükler için, birbirinden farklı gemiler bulmak mümkündür. Bu gemiler için tüm konteynerlerin seçimi ya da birkaç farklı yük arasında çeşitli nakliye seçeneklerini bir arada bulmak günümüzde mümkündür. Ercan Gümrükleme, bu konuda yük çeşidine ve sahip olduğu esnek özelliklerine göre uygun seçenekler sunma konusunda başarı yakalarken, tam anlamıyla müşteri odaklı bir hizmet anlayışına sahip olduğu söylenebilir. Birkaç farklı yükün toplu olarak taşınması, her taşıma yöntemi için çok da güvenilir olmayacağından, bu anlamda gemi yük taşımacılığının sunduğu geniş taşıma yelpazesi sayesinde bu konfordan faydalanmak mümkün hale gelir.

Farklı kargo boyutları, büyük depolama kapasitesi, ihracat ve ithalat ihtimali, çeşitli ticari destinasyonlarına ek olarak gemi taşımacılığı sunduğu ayrıcalıklardan dolayı tavsiye edilen bir taşıma yöntemi olmaya devam eder. Gemi yük taşımacılığı için sıklıkla kullanılan tüm konteynerler iyi bir altyapıya sahip olmasından kaynaklı, güvenlik başta olmak üzere düzenli ve çok rahat bir transfer deneyimi sağlar. Ağır ve büyük yükler için gemi yük taşımacılığı oldukça uygun bir taşıma modudur. Ayrıca bu özelliği ile havayolu taşımacılığı ile kıyaslandığında çok daha uygun fiyat aralıklarında bu yöntemi kullanmak mümkündür.

Gemi yük taşımacılığı kullanıldığında, KDV ve gümrük vergileri gibi etkenler her zaman toplam maliyet oranını artmış olsa bile, ihracat maliyetinin yüzde şeklinde hesaplanması gerektiğinde havayolu taşımacılığından daha uygun fiyatlarda olabilir. Ercan Gümrükleme, gemi yük taşımacılığında bir konteyner içerisinde tamamını taşımayı ya da birkaç farklı mal arasında bölüm yapmayı içererek farklı nakliye seçenekleriyle müşterileri bu konuda her türlü beklentisini karşılama özelliğine sahiptir. Gemi yük taşımacılığını kullanarak araç ve mobilya gibi çok büyük ölçekli mallar rahat bir şekilde transfer edilirken, bu sayede mallar uzman personeller aracılığı ile herhangi bir varış noktasına taşınabilir.

Ercan Gümrükleme Kalitesi ile Lojistikte Fark Yaratın

Denizyolu taşımacılığı, uluslararası mal ve yük taşımacılığında çok eski bir taşıma modu olarak bilinen ve dış ticarette aktif bir şekilde kullanılmaya devam eden önemli bir seçenektir. Bu sayede birçok yük büyük gemiler ve büyük konteynerler sayesinde birlikte taşınabilir. Bu mal çeşitleri, farklı büyük limanlardan bir gemi tarafından alınırken, sonrasında belirlenen nakliye noktaları ile yurtdışında talep edilen konuma taşınabilir. Uluslararası ticarette çok önemli bir yere sahip olan denizyolu taşımacılığında hangi firma ile çalıştığınız bu nedenle dikkat gerektirir.

Ercan Gümrükleme, bu konuda üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkmayı başaran son derece nitelikli bir firmadır. Güvenilir, deneyimli ve kaliteli hizmet anlayışı ile lojistik sektöründe karşınıza çıkma ihtimali olan tüm sorunlarınıza akılcı çözümler sunarak, bu farkı yaşamanızı sağlayacak olan Ercan Gümrükleme, söz konusu gemi yük taşımacılığı olduğunda da sizinle olmaya devam eder. Sizde Ercan Gümrükleme ile sorunsuz bir taşımacılık deneyimi yaşamak için web sitemize göz atabilirsiniz.

Bize Ulaşın