Proje taşımacılığı kavramı, standart dışında kalan yüklerin bir çıkış noktasından diğer varış noktasına özel tedbirlerle uygulanarak özel araçlarla kısa süreli olarak gerçekleştirilen başarı odaklı bir hizmet anlayışı olarak karşınıza çıkar. Standart dışı ölçülere sahip ve standart dışı ağırlıkta olan yüklerin transferi proje yük taşımacılığı sayesinde yapılır. Yurtdışı ve yurtiçinde olan yüklerin taşınmasını hedefleyen bu uygulamanın, en başından en sonuna kadar her adımında ihtiyaç duyulan araçlar ve aparatların bulunduğu her kısmı tek seferde ya da ayrı ayrı olacak şekilde taşıyarak, gerekli malzemeleri proje alanına eksiksiz bir şekilde taşır. Bundan kaynaklı proje bitimine kadar gerekli olan taşıma koordinasyonu sorunsuz bir şekilde hedefe ulaştırılır.

Proje yük taşımacılığı hizmeti, günümüzde müşterilere sağladığı avantajlardan kaynaklı olarak çok hızlı şekilde gelişen bir sektör haline gelmiştir.  Dolayısıyla yüklerin taşınırken olumsuz anlamda etkilenmesinin önüne geçmek için devlet karayollarında güvenli ve sorunsuz taşınması, dikkat gerektiren en önemli detay olarak bilinir. Uluslararası proje taşımacılığı, söz konusu olan yükün imal edildiği yerden itibaren, gemi ya da başka bir taşıtta, fabrikadan ya da depodan yüklenme işlemi sayesinde başlamış olur. Proje taşımacılığı yapan firmaların, en uygun kapasiteye sahip karayolu çekicisini tercih etmesi, transfer seyahati boyunca sorun çıkmayan bir proje taşımacılığı yapabilmek için olmazsa olmazdır. Uygun olan çekici ya da römorkun belirlenmesi için yükün hangi özelliklere sahip olduğu, yapılacak olan kilometre ve gidilmesi hedeflenen güzergâh durumuna göre belirlenir.

Proje Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Günümüzde dış ticaretin her geçen gün büyüme göstermesi, proje taşımacılığının ne olduğu ve özellikle de taşımacılık sektörüne girmek isteyen kişiler için çok merak edilen bir konu olmasına neden olmuştur. Standardın dışında kalan yüklerin, birden farklı yere farklı araçlar kullanarak standart dışı taşınmasına fırsat tanıyan proje taşımacılık türünde önemli olarak bilinen en önemli kavramlardan birisi de zamandır. Proje taşımacılığı yapan kişilerin, bu hizmette hedefi her zaman taşıma aracının standart dışı olan yükleri sorunsuz ve hasarsız bir şekilde planlanan adrese, belirtilen süre içerisinde teslim etmesidir. 

Eğer belirlenen süre içerisinde gabari yük istenen adrese eksiksiz bir şekilde ulaştırılmazsa, bu durum istenmeyen kayıplar yaşanmasına neden olacaktır. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için, proje taşımacılığı yapılırken gerekli olan belgelerin tamamlanmış olması ve alanında uzman olan kişilerle birlikte bu yola çıkmış olması oldukça önemli bir yere sahiptir. Proje taşımacılığı kapsamında birçok farklı alanda hizmet verebilen alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Basınç ve tanklı araçlar,
 • Fabrika, boru hatları ve enerji santralleri,
 • Raylı sistem projeleri,
 • Buharlı haz tribünleri,
 • Transformatör, kondansatörler, ısı kazanları,
 • Baca fırınları ve kurutuculara uygun özel proje yük taşımacılığı yapılması günümüzde mümkündür.

Proje taşımacılığı söz konusu olduğunda, bu alanda vermiş olduğu hizmetlerle başarısını ispat eden uzman bir kadroyla beraber çalışmak çok önemlidir. Kullanılan ekipmanların ve farklı araçların, ağır yük taşımacılığına uygun olarak düzenlenmesi gereklidir. Bu hizmet alanında çalışan kişilerin hangi ülkeye ya da hangi ülkeye ve bölgeye yük sevkiyatı yapacağına dair gerekli olan prosedür hakkında bilgi sahibi olması, mühendislik konusunda bilgilerin ve yol analizlerinin incelenmesi, dolayısıyla zaman yönetiminin başarılı bir şekilde yürütülmesi şarttır. Ercan Gümrükleme, bu konuda her zaman deneyimli ve profesyonel yönetimi ile bünyesinde her zaman kaliteli hizmet anlayışını hedef noktasında koymuştur. Müşterilerin yapılmasını istediği taşıma türü ve kullanılan taşıma aracı hakkında gerekli bilgiler ve yapılması istenen sevkiyatla alakalı artı ve eksiler eksiksiz bir şekilde anlatılmalıdır.

Proje taşımacılığı yapılırken, projenin kısıtlama durumu mutlaka dikkate alınmalı ve buna uygun hareket edilmelidir. Bu kısıtlamalarda en fazla ön plana çıkan etkenler ise planın değişmesi, zamanlama ya da bütçe değişimi olarak dikkat çeker. Proje taşımacılığı yapılırken herhangi bir hata yapmamak için güzergâha dikkat etmek oldukça önemli detaylardan biridir. Güzergâhın doğru bir şekilde bilinmesi, hangi taşımacılık yönteminin kullanılmasının uygun olduğuna dair yol gösterici olacaktır. Proje taşımacılığında izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Bu yolları bilmek ve uygulamak, kısa süre içerisinde sorunsuz bir sevkiyat deneyimi için gereklidir. Şu şekilde sıralanabilir:

 • Yasal olarak uygunluk,
 • Operasyon aşaması,
 • Maliyet konusunda gerekli araştırmalar ve analizlerin yapılmış olması,
 • Operasyonel konuda uygunluk tespiti,
 • Bilgilendirme denetim kabulünün yapılmasıdır.

Bu aşamaların her biri sıralı ve eksiksiz olacak şekilde uygulandığı takdirde, proje taşımacılığın nasıl yapıldığına dair en kaliteli cevap verilmiş olur. Rotanın belirlendiği aşama, planlama çalışması ile doğru orantılı şekilde gelişir. Sevkiyat konusunda bir güzergâh belirlenirken, en kısa ve en güvenilir rotanın tercih edilmesi gerekir. Maliyet ve analiz aşamasında ise sevkiyatın ne kadar tutacağı ve ne kadar bütçe ayrılması gerektiği baştan tespit edilmelidir. Bu maliyet tablosunun ilk etapta oluşturulması, bazı fayda analizlerinin oluşturulması konusunda da yardımcıdır. Operasyonel olarak uygunluk, yapılması hedeflenen proje taşımacılığı için gereken ekibin bir araya getirilmesi ve uygun ekipmanların temin edilmesi amacıyla planlanan bir aşamadır.

Yasal uygunluk aşaması, transfer için belli edilen güzergâhların her birinden geçmeden önce, o güzergâhın bağlı olduğu resmi kurumlardan alınması gereken izinlerin çok daha önceden alındığı bir aşama olarak bilinir. Kaymakamlık, muhtarlık ve belediye gibi tüm resmi makamlardan gereken her türlü izni aldıktan sonra, diğer aşamalara geçmek için herhangi bir engel kalmamış demektir. En son aşama olarak bilinen denetim aşamasında ise proje süresince insan ve çevre sağlığına uygun olup olmadığı kontrol edilir. Ayrıca bunlara ek olarak bilgilendirme aşaması sırasında, müşterilere proje hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermek gerekir.

Diğer taşıma yöntemlerine göre proje taşımacılığı, çok daha büyük bir özeninin yanı sıra profesyonellik gerektirir. Proje taşımacılığı için taşıma kapları, özel sistemler ve taşıma için farklı araçların kullanılması şarttır. Karayollarında ise daha çok akslı ve dingilli araçlar kullanılır. Karayolu taşımacılığı aracıyla yapılan proje yük taşımacılıklarında dikkat gerektiren bazı detaylar vardır. Bu detaylar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Belirlenen güzergâhla alakalı olarak, yol üzerinde herhangi bir trafik yoğunluğunun olup olmadığı,
 • Yol üzerinde bulunan otoyol, köprü, tünel, kavşak ve üst geçitlerin sahip olduğu yükseklik seviyesi,
 • Ayrıca bunların ağırlığına uygun olarak kullanılan yolların kaç şeritli olduğudur.

Tüm gerekli kontroller yapıldıktan sonra, bu detaylar da göz önünde bulundurularak birden fazla seçeneği barındıran bu araçlarla birlikte proje taşımacılığı yapılmasına bir engel yoktur. Proje taşımacılığında, taşınması hedeflenen ürünler kadar, taşımayı gerçekleştirecek olan personellerinde bu alanda uzman olması ve buna uygun hizmet vermesi gerekir. Ayrıca taşıma işlemini gerçekleştirecek olan sürücünün, sevkiyat güvenliğini sağlamak amacıyla bazı önlemleri alması gerekir. Bu tedbirler, taşınması hedeflenen yüklerin sekline göre iş eldiveni, iş gözlüğü, baret ve iş yeleği gibi ekipmanları kullanmak vardır. Yanıcı ve patlayıcı madde taşıyan sürücülerin yanıcı maddelere korunmasız bir şekilde yaklaşması son derece tehlikelidir. Bu yüzden sürücülerin proje taşımacılığı yapmadan önce bir eğitim alması olmazsa olmazdır.

Proje Taşımacılığında Ercan Gümrükleme Kalitesi Sizi Bekliyor

Proje taşımacılığında, bu işin en başından itibaren yükler belirlenen adrese ulaştırılana kadar geçen süre zarfında özen ve emek vermek vardır. Söz konusu sevkiyatın belirlenen süre zarfında yapılmaması, iş, alan firma ve işveren firmanın istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu nedenle proje taşımacılığının hangi firma ile işbirliği yapılarak uygulandığı önemli bir detaydır. Proje taşımacılığında yapılması için gerekli olan izin belgeleri, devletin ve devletin tanıdığı kurum ve kuruluşların eğitim sertifikalarına, kaliteye ve ağır yük taşımacılıklarında deneyimli bir geçmişe sahip olması beklenir.

Bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile ön plana çıkmayı başaran Ercan Gümrükleme, proje taşımacılığı konusunda bu alanda uzmandır. Bu sayede lojistikte proje taşımacılığı organizasyonu konusunda her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eder. Lojistik alanında gerekli olan organizasyonları alanında uzman kadrosu sayesinde, sizin adınıza büyük bir titizlikle yürüten firmamız için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır. Bu yüzden verdiği hizmet anlayışında her zaman sorunlarınıza akılcı çözümler sunmak ve sektörde ön plana çıkmak vardır. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile Ercan Gümrüklemenin sunduğu gönül rahatlığını deneyimlemek ise işte bu kadar kolaydır. Sizde Ercan Gümrükleme ile bu kalitede bir proje taşımacılığı yaşamak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Ercan Gümrükleme, lojistikte uzmanlığın tek adresi olmaya devam ediyor.

Bize Ulaşın