Kara yolu taşımacılığı, lojistik sektörünün en önemli yöntemlerinden biridir. Gelişen teknolojiyle birlikte kara yolu taşımacılığı, diğer yöntemlere de zemin oluşturmaktadır. Kara yolu taşımacılığı, yüklerin otoyol ve kara araçları vasıtasıyla bir noktadan bir diğerine taşınması olara ifade edilebilir.

Kara taşımacılığının en önemli avantajlarından biri yüklerin bir noktadan diğerine aktarmasız olarak taşınmasıdır. Bunun yanı sıra zamanlama, güvenlik ve hız açısından da kısa ve orta mesafelerde kara yolu taşımacılığı sıklıkla tercih edilmektedir. Aynı zamanda bu yöntem düşük maliyetlere de sahiptir.

Neden Kara Yolu Taşımacılığını Tercih Etmelisiniz?

Kara yolu taşımacılığı sayesinde hava ve deniz yolu ile ulaşmanın imkansız olduğu alanlara, tüm malları ulaştırmak mümkündür. Bunun yanı sıra kısa mesafede kara yolu taşımacılık hizmeti düşük maliyetlere sahiptir.

Kara taşımacılığında yüklerin uluslararası olarak taşınması için havaalanı, liman ya da tren garı gibi yapılara ihtiyaç yoktur. Bir yük, göndericiden alıcıya doğrudan ulaşabilmektedir. Kapıdan kapıya yapılan bu transfer kara yolu taşımacılığının tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Kara yolu taşımacılığında zaman kayıpları oldukça düşüktür. Bu sebeple birçok lojistik firmasının filosunun büyük bir kısmı kara yolu taşımacılığına yöneliktir. Bunun yanı sıra bu tip taşımacılıkta en önemli nokta, diğer taşımacılık yöntemleriyle entegre biçimde çalışmasıdır. Bir yükün özellikle uluslararası olarak taşınması sırasında, diğer yöntemler tercih edilse dahi son noktada kara yolu taşımacılığına mecburen başvurulmak durumdadır. Bu sebeple lojistik firmaları açısından kara yolu taşımacılığına yönelik araçların bulundurulması oldukça önemlidir.

Kara Yolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Hem uluslararası alanda hem de yurt içinde önemli bir yeri olan kara yolu taşımacılığı, firmalara önemli avantajlar sağlar. Bunların başında kısa ve orta mesafeli yollarda taşıma kolaylığı gelmektedir. Bu kolaylık sayesinde maliyetlerde son derece düşüktür. Bunun yanı sıra kara yolu taşımacılığının en önemli avantajlarından biri çok güvenli bir taşıma yöntemi olmasıdır. Gereken önlemler alındığı takdirde, kara yolu taşımacılığı ile her türlü yük rahatlıkla taşınabilmektedir.

Bunun yanı sıra kara yolu taşımacılığında yükün çıkış noktasından alıcıya ulaşma süresine kadar tüm ayrıntılar kolayca hesaplanabilmektedir. Bu da kara yolu taşımacılığının avantajları arasına öne çıkanlardan bir diğeridir. Bu sayede alıcı ürünü ne zaman teslim alacağını net olarak bilir. Bu durum ticaret dünyası açısından son derece önemlidir.

Kara yolu taşımacılığında bir diğer avantaj ise istenen yerde yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapılabiliyor olmasıdır. Bu durum teslimatta büyük bir kolaylık ve rahatlık sağlamaktadır. Diğer taşımacılık yöntemlerinde sıra bekleme gibi durumlar yaygın olarak yaşanabilmektedir. Kara taşımacılığında bu risk neredeyse hiç yoktur. Yükün hazırlanma, yükleme, boşaltma (elleçleme) maliyetleri kara yolu taşımacığında oldukça düşüktür. Bu taşımacılık yönteminde genel olarak TIR ve kamyonlar kullanılmaktadır. Bu sayede farklı hacimlere sahip olan mallar taşınabilmektedir.

Kara Yolu Taşımacılığı Türleri

Kara yolu taşımacılığından birden fazla tür bulunmaktadır. En yaygın kullanılan tür ise parsiyel taşımacılıktır. Parsiyel taşımacılık birden fazla alıcının siparişinin aynı araçla teslim edilmesi anlamına gelmektedir. Aynı güzergâhta bulunan alıcılara teslim edilecek tüm yükler tek bir araca yüklenir ve güzergâh takip edilerek tüm yükler sırayla teslim edilir. Bu yöntemde genellikle TIR ve kamyonlar kullanılmaktadır.

En çok kullanılan taşıma türlerinden bir diğeri ise intermodal taşımacılıktır. Bu taşımacılıkta yük bir ya da birden fazla araçla taşınmaktadır. Araca yüklenen konteyner, elleçleme yapılmaksızın bir araçtan diğerine aktarılır. Bu sayede güvenli bir lojistik faaliyet sürdürülür. İntermodal taşımacılık türü; hava yolu, deniz yolu ve kara yolu gibi birkaç yöntemin entegre olabilmesini sağlar. Bu sayede maliyetlerden ve zamandan tasarruf edilir.

Kara yolu taşıma sisteminde farklı birçok yöntem mevcuttur. Ro-Ro taşımacılığı bunlardan biridir. Bu taşımacılık karayolunda taşıma yapan araçların, yolun belirli kısmını gemiler yardımıyla denizden gitmelerine verilen isimdir. Bunun yanı sıra kolili-paletli genel kargo, komple ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, proje yük taşıma, düzenli grupaj ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, transit taşımalar, gabari dışı taşımalar ve kombine taşımalar gibi birçok farklı yöntem de bulunmaktadır.

Ercan Gümrükleme ile Güvenli ve Hızlı Kara Yolu Taşımacılığı

Kara yolu taşımacılığında taşınan malların güvenli biçimde varış adresine iletilmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra kapıdan kapıya yapılacak teslimatın zamanında gönderilmesi de, gönderici firmalar açısından önem arz eden bir diğer konudur. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılabilmesi için ise profesyonel ve deneyimli bir ekip ile çalışmak son derece önemlidir.

Ercan Gümrükleme, tedarik zincirinin her alanında esnek çözümleri, uzman personeli ve deneyimli ekibiyle mallarınız güven içerisinde taşır. Kara yolu taşımacılığı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak, hızlı ve güvenilir bir ekip ile çalışmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede yükleriniz, gerek evrak gerekse lojistik açıdan hiçbir sorun yaşamaksızın varış adresine tam zamanında ulaşacaktır.

Bize Ulaşın