CMR, çok uzun yıllardan bu yana uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda bilinen bir isimdir. Her nakliye yöneticisinin ve lojistik şirketinin aşina olduğu bu terim, sevk irsaliyesi ya da taşıma belgesidir. Karayolu taşımacılığında, malların iyi biri durumdayken teslim alındığının ve taşımanın belirtilen koşullar altında gerçekleştirildiğinin yasal bir kanıtıdır.

CMR sözleşmesi, 1978 yılında Cenevre’de yazılmış olup, 1979 yılında Birleşmiş Milletler tarafından imzalanması adına Dünya devletlerine gönderilmiştir. Ülkemiz 1995 yılında bu sözleşmeyi imzalayarak, Uluslararası Karayolu nakliye işlemlerini bu sözleşmenin yükümlülüklerini kabul ederek gerçekleştirmeye başlamıştır.

CMR taşıma belgesi, uluslararası taşımacılıkta kullanılır ve uluslararası lojistiğin, ticaret zincir yönetiminin çok önemli bir parçasıdır. Bir tür güvence olarak kabul gören bu belge, CMR hükümlerini kabul etmiş ülkeler arasında imzalanır.

CMR anlaşması, uluslararası taşımacılıkta yapılan ve mal güvenliği sağlayan bir anlaşmadır. Ticari anlamda bir anlaşma sağlayan CMR anlaşması, yapılan ticaretin daha güvenli hale gelmesini sağlarken bu sayede ülkeler arası ithalat ve ihracata teşvik eder.

Uluslararası karayolu taşımacılığında, bir yük sözleşmesi yapılması için bu alanda uzmanlık gerekir. Nakliye yöneticiler ve lojistik şirketleri her gün CMR irsaliyesi ile çalışsa bile, bazen nakliyenin detaylarıyla dolu olan bu sözleşme bir kâğıt parçasından çok daha fazlasını ifade eder. CMR taşıma belgesinde, her iki sözleşme tarafı için de bir takım yükümlülükler içeren, taşıyıcı ile gönderici arasında bağlayıcı görevi gören bir sözleşmedir.

CMR Sözleşmesi Ne İşe Yarar?

CMR, Convention Marchandise Routier’i anlatır. CMR konvansiyonu ise Avrupa ülkelerinin kendi aralarında taşımacılık adına yapılmış uluslararası bir anlaşmadır. CMR kısaltılmış hali, Karayoluyla Uluslararası Mal Taşımacılığı Anlaşmasına İlişkin Sözleşme demektir.

CMR irsaliyesinin kullanılması sadece zorunlu olmakla kalmaz aynı zamanda yararlıdır. Eğer doğru şekilde kullanılırsa CMR anlaşması taşıyıcı, alıcı, gönderen, palet adedi, özel talimatlar, malların ağırlığı ve görünümü, teslimat sırasında nakit ödeme gibi bilgiler konusunda iki taraflı kesinlik oluşturur. Bu anlamda CMR irsaliyesi, çok önemli bir ispat aracıdır.

Uluslararası ve karayolu taşımacılığında CMR sevk belgesine ne kadar ihtiyacınız varsa, yurtiçi taşımacılığında da CMR belgesine o kadar ihtiyacınız vardır.

Her taşıma aracına ait bir taşıma belgesi mevcut bulunur. Karayolu taşımacılığında CMR’den yararlanılır. Bir taşıma irsaliyesi, kimin hangi ürünü ne miktarda taşıdığını ve onu teslim ettiğini kanıtlayan bilgileri içerir. Doğru bir şekilde doldurulmuş taşıma belgesi sayesinde, gümrük ya da polis tarafından yapılan herhangi bir incelemede mallarınız sorunsuz şekilde geçebilir.

CMR belgesi, hazır bir şekilde karşınıza çıkar ve üzerinde doldurulmak üzere pek çok alan yer alır. Bu alanları doğru bilgilerle doldurarak malların taşınmasını, varsa hasar kaydı oluşturma işlemini veya malların zarar görmesi halinde sorumluyu kısa süre içerisinde tespit edebilirsiniz.

CMR Sözleşmesi Ercan Gümrükleme Farkıyla

CMR karayolu taşıma irsaliyesi, sınır ötesinde karayolu taşımacılığı yapmak istediğinizde, taşımaya dair yapılan sözleşmenin yazılı kayıtlı halidir. Üçüncü taraflardan bir ödeme karşılığı olarak mal taşıyan nakliyecilerin, yanlarında CMR sözleşmesi bulunmadığı takdirde para cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlarda konşimento kanun bakımından zorunludur ve ulusal tüm uygulayıcılar bakımında elzem bir kontrol aracı olarak görev alır.

Özellikle sınır ötesi taşıma sözleşmelerinde, taşıma irsaliyesi bu sözleşmenin yazılı kayıtlı bir hali olarak işlev yapar. Nakliye sırasında bu yazıyı yanınızda taşıma zorunluluğu, CMR anlaşmasından kaynaklanmaktadır.

CMR belgesini Ercan Gümrükleme farkıyla düzenleyerek nakliye işleminin daha profesyonel şekilde ilerlemesini sağlayabilir, bu belgenin gerekli görüldüğü bölgelere dilediğiniz gibi mal gönderebilir veya mal getirtebilirsiniz. Tedarik zincirinde gerekli olan tüm belge ve hizmetlerin kolayla gerçekleşmesini sağlayan Ercan Gümrükleme, hızlı ve akılcı çözümlerle daima sizinle.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.