Cross trade; çapraz taşımacılık olarak bilinen bir taşımacılık türü olarak karşınıza çıkar. Bu taşıma yöntemi ile yurtdışına ya da serbest bölgede yerleşik olan bir şirket ya da antrepodan satın alınan malların, çapraz ticaretinin yapıldığı ülke üzerinde transit olarak direkt şekilde yurtdışına ya da serbest bölgede bulunan bir şirkete ya da antrepoya satılmasını ifade eden bir kavramdır.

Cross trade, kısaca herhangi bir ülkeden başka bir ülkeye malın milli mal haline dönüşmeden önce ya da o ülkeden gümrük bölgesine girişi yapılmadan önce satışının yapılması olarak ifade edilir. Yani cross trade taşımacılık hizmet kapsamında, aktif bir şekilde lojistik sektöründe faaliyet göstermektedir. Teknik olarak bakıldığında gerçek bir ithalat ve ihracat tanımına uygun olmayan bu ticari hizmet anlayışında, diğer lojistik işlemlerinden ayıran en önemli unsur ise gümrük beyannamesinin düzenlenmesine gerek olmamasıdır.

Cross trade yapılırken, satın alınan mal ve yüklerin alıcıya ulaşana kadar sevk işleminin yapıldığı yerin herhangi bir önemi yoktur. Bu noktada sevkiyat belgelerinin malın giriş ve çıkış yaptığı ülkelerin mevzuatına göre düzenlenmesi yeterli kabul edilir. Cross trade yapılırken, mal ve yüklerin yüklenme işlemi sırasında, yükleme limanında tedarikçiye düzenlenen sözleşmede, gerçek alıcı yerine alıcı olarak çapraz ticaret şirketi belirtilir. Satıcı olan firma; çek listesi, ticari fatura ve diğer tüm ilgili belgeleri, banka aracılığı ile ya da daha önceden belirlenmiş olan bir düzenlemeye uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu aşamaların her birinin eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde tamamlanması, belgelerin usulüne uygun olacak şekilde hazırlanması ve sonrasında onaylanması için belge hazırlama ve belge takibi konusunda alanında uzman olan bir ekibi olan lojistik firması ile işbirliği içerisinde çalışılması tavsiye edilir. Cross trade taşımacılık, taşıma ihtiyaçlarını karşılayan uluslararası bir lojistik türü olduğundan dolayı, uluslararası lojistiğin özelliklerine hakim olmakta fayda vardır.

Cross Trade Taşımacılık Avantajları Nelerdir?

Günümüzde uluslararası ticaret yasaları ve kuralları, birçok yeniliğin kapılarını araladığı için olmazsa olmazdır. Şirketlerin sahip olduğu coğrafi konumlarından kolay çıkarak, bunun dışında faaliyet göstermesi ise bu yeniliklerin başında gelir. Cross trade sayesinde, şirketlere uluslararası pazarlarda hayatta kalabilmek ve her geçen gün gelişmek için ihtiyaç duyabilecekleri tüm lojistik ayrıcalıkları sunulur. Bu sayede uluslararası piyasada şirketlerin yer yapabilme şansı artmış olur. Dünya genelinde mal gönderimi yapan bir şirket, kısa süre içerisinde büyüme sağlayarak kendi sektöründe öncü bir konumda yer alabilir.

Özellikle küresel çapta ticari işlemler yapmak isteyen firmaların tercihi olan cross trade taşımacılığın sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Düşük Lojistik Maliyeti: Cross trade ile yapılan kargo, ticaret ya da ürünlerin direkt olarak tedarikçinin ülkesinde alıcının ülkesine, bağımsız bir şekilde gönderilebileceğini ifade eder. Yani cross trade ile ilk önce ofisinize mal tedarik edilmesi ve sonrasında alıcının bulunduğu yere gönderim yapmaya gerek yoktur. Bu durum ise iki farklı ülke arasındaki tüm lojistik, vergi ve gümrük maliyetlerinin azalmasını sağlar,
  • Daha Hızlı Nakliye Süreci: Cross trade lojistik işlemleri; alıcı ve tedarikçinin coğrafi konumlarına bağlı olarak en iyi ve etkili nakliye yöntemini seçme konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda ticaret yapılırken gümrük ve vergi karışıklığı yaşanmasının da önüne geçer. Bu sayede sadece gereken yerlerde gümrükleme ve daha hızlı teslimat ve transit sürelerinden faydalanmak mümkün hale gelir. Ticaret konusunda uluslararası taşımacılığın gelişim göstermesi ile beraber cross trade işlemlerinin etkili ve hızlı bir şekilde tamamlanması için geliştirilen birçok farklı yöntem vardır. Nakliye süresini kısaltan yöntemlerle beraber, nakliyatı gerçekleştirecek olan yük ve malların korunmasına yönelik yöntemler sayesinde hasar ve zararlar asgari düzeye çekilebilir. Tüm bu bahsi geçen avantajlar ise hem tedarikçi firmaya gem de mal ve yükleri alacak olan firmaya birçok ayrıcalık sunar,
  • Küresel Pazarda Yer Edinme: Şirketlerin büyümesi ve kar oranını artırabilmek için küresel pazara açılmaları oldukça önemli bir detaydır. Kitlesel üretim yaparken dünya devi haline gelen birçok firma, cross trade taşımacılık yöntemlerinden faydalanır. Cross trade ile taşıma işlemini gerçekleştirirken, malların tek bir yerde üretilmesini ve işletmenin coğrafi konumundan bağımsız şekilde başka bir ülkeye gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde dünyanın her yerinden alıcılara hitap ederken, işletmelere göre küresel pazarda bir yer edinebilirsiniz.

Cross Trade Lojistiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ticari Anlaşmalar: Cross trade lojistiği, genellikle iki farklı ülke arasında gerçekleştirildiği için, alıcı ve tedarikçi ülke arasındaki ticaret anlaşması ve kuralları hakkında ayrıntılı bir çalışma yapılması gerekir. Bu sayede gerekli olan tüm belgeler ve ön koşullar yerine getirilmiş olur. Bu belge ve anlaşmaların tamamlanması, hatasız ve eksiksiz bir şekilde düzenlenmesi uluslararası taşımacılık sırasında yaşanacak olan teknik sorunların önüne geçilmesi konusunda faydalıdır. Hatalı ve eksik bir şekilde düzenlenen belgeler, taşıma sürecinin planlanan süreden daha uzun sürmesine, yük ve malların bu sırada zarar görmesine ve bundan kaynaklı maliyetlerin artmasına neden olabilir.
  • Uzman Bir Lojistik Firması: Alanında uzman ve deneyimli bir lojistik firması dünya çapında geniş bir acente ağına, ticaret yönergelerine, öze bir ekibe ve çaprak ticaret için gereken tüm belgeler hakkında iyi bilgiye sahip olan uzmanlar ile birlikte çalışır. Ayrıca paketleme, sigorta, nihai teslimat, gümrükleme ve diğer belgeleri hazırlayarak çapraz ticareti sizin adınıza sorunsuz bir hale getirebilir.

Cross Trade Lojistiği Ercan Gümrükleme’de

Bu aşamaların her birinin müşterilerin lehine yürütülmesi, belgelerin faaliyet gösterdiği ülkenin usullerine uygun şekilde hazır hale getirilmesi ve kısa süre içerisinde onaylanması, belge takibi ve belge hazırlamak için donanımlı, geniş acente ağını doğru şekilde kullanacak firmalar her zaman bir adım öne çıkmanızı sağlar. Bu noktada Ercan Gümrükleme her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ve çalışma performansı ile uluslararası lojistik özelliklerine hakim olan bir firmadır.

Ercan Gümrükleme’nin sahip olduğu geniş acente ağı sayesinde, müşteri potansiyelin kendilerinin bulunmadığı ülkelerde ya da bu ülkelerin taşıma ihtiyaçlarının farkında olan bir firma olduğu için beklentileri karşılar. Bu nedenle müşterilerin faaliyet gösterdiği ülkelerin dışındaki ülkelerle alakalı tüm sorunlar ve rezervasyon işlemleri konusunda müşterilerine profesyonel hizmet verebilmek için her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Firmamız aynı zamanda hızlı ve güvenilir operasyonlarla, doğru ve tam zamanda bilgi akışı sağlayarak işlemleri zamanında halledebilmenizi sağlar. Ayrıca ithalatta gümrükten çekme ve adrese teslim seçenekleri sayesinde, lojistikte Ercan Gümrükleme konforunu deneyimleyebilirsiniz.

Lojistik sektöründe rakiplerinizden bir adım öne çıkabilmek için, tercih ettiğiniz firmanın güvenilir olması çok önemlidir. Bu sayede yük ve eşyaların tam zamanında belirtilen adrese teslim edilmesi sağlanır. Yük ve eşyaların sizin adınıza ithalat ve ihracat organizasyonlarını düzenleyen Ercan Gümrükleme, bu işlemleri büyük bir titizlikle yaparken aradığınız güvenli lojistik hizmetini bulabileceğiniz tek firmadır. Transfer işlemlerinde gerekli olan tüm belgeleri sizin adınıza düzenleyen firmamız, bununla ilgili dış ticarette söz konusu olan masrafları en aza indirmenizi sağlayan akılcı çözümler sunar.

Dış ticarette süreci yakından takip ederken, lojistiğe dair tüm istek ve ihtiyaçlarınızı analiz ederek, aradığınız hizmet anlayışını yüksek kalite ışığında bulabileceğiniz Ercan Gümrükleme ile mal ve yüklerin transfer organizasyonları artık çok daha kolaydır. Sizde Ercan Gümrüklemenin uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesini deneyimlemek için web sitemizi ziyaret edebilir, iletişim numaralarını kullanarak tek tıkla alanında uzman kadromuza hemen ulaşabilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.