D-8 Ülkelerine ‘Daha Fazla Yatırım ve Ticaret’ Çağrısı

D-8 Yatırım Forumu'nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 3,8 trilyon dolarlık ekonomiye sahip D-8 ülkelerinin birbirleriyle daha fazla ticaret ve yatırım yapması gerektiğinin altını çizdi.​

Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'dan oluşan Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 25'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'da düzenlenen, D-8 Yatırım Forumu'nda ticaret ve işbirliği olanakları masaya yatırıldı.

D-8 Sekretaryası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğindeki toplantıya; Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Pakistan Yatırım Kurulu Federal Bakanı Chaudhry Salik Hussain ve D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam ile D-8 üye ülkelerinin Yatırım Ajansları ve D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri katıldı.

‘Tercihli Ticaret Anlaşması' uyarısı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında D-8'in kuruluş ilkelerinde bulunan “Savaş yerine barış, çatışma yerine diyalog, çifte standart yerine adalet, üstünlük yerine eşitlik, sömürü yerine paylaşım, baskı ve tahakkümün yerine insan hakları, özgürlük ve demokrasi” anlayışına sahip çıkmak gerektiğine vurgu yaptı.

D8 ülkelerinin, Avrupa, Asya ve Afrika gibi çok önemli 3 kıtaya yayıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu D 8 ülkelerinin zengin doğal kaynaklara sahip olduğuna ve dünyanın yaklaşık yedide birini teşkil eden genç ve dinamik nüfusuna işaret etti. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“3,8 trilyon dolarlık bir ekonomimiz var. D-8 kurulduğunda 1.820 dolar olan kişi başına düşen millî gelir ortalamamız, bugün 4.500 doları aştı. Toplam ticaretimiz 1,6 trilyon dolar. Dünya ticaretinin % 4,5'ini gerçekleştiriyoruz. Ancak, D-8 içi ticaret, toplam ticaretimizin sadece % 6,5'i kadarb D-8 içi ticaret hacminin bugüne kadar 7 kattan fazla artması çok önemli olmakla birlikte, maalesef yeterli değil. D-8 içi ticaretimizi, ilk aşamada toplam ticaretimizin % 30'una ulaştırmalıyız. Yani 500 milyar dolar hedefine ulaşmalıyız. Bunun için Tercihli Ticaret Anlaşmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. Anlaşmanın tüm üye ülkeler tarafından mümkün olan en erken zamanda onaylanması büyük önem arz ediyor.”

D 8 üyelerinin ticaret tarım ve sanayiye, turizmden enerji ve ulaştırmaya kadar birçok alanda sektörel bazda iş birlikleri bulunduğundan söz eden TOBB Başkanı, “Ancak, var olan ortaklıklar adeta ‘okyanusta damla'. Potansiyelimizi kullanamıyoruz. Daha çok ticaret yapmalıyız. Daha çok üretmeliyiz. Üretimde katma değeri yüksel ürünlere yönelmeliyiz. İnsandan insana temaslarımızı artırmalıyız. Karşılıklı daha çok yatırım yapmalıyız. Genç nüfusumuza daha iyi meslekler, daha parlak bir gelecek bırakmalıyız. Dijital ekonomi, elektronik ticaret ve yeşil büyüme gibi yeni alanları işbirliğimize dahil etmeliyiz. Aynı şekilde, ticaretin kolaylaştırılması ve bu kapsamda gümrük konularında işbirliğini önceliklerimiz arasına dâhil etmeliyiz. Lojistik bağlarımızı ve altyapımızı geliştirmeliyiz. Aramızdaki iş yapma iklimini kolaylaştırmamız gerekiyor” dedi.

Yatırımcı dostu politikaların önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Yatırım ortamının iyileştirilmesi sürecinde, işleyen bir tahkim sistemi yönlendirici olmaktadır. Ülkelerimiz uluslararası tahkime açık olmalıdır. Bu açıdan, İstanbul'da kurulan İslam İşbirliği Tahkim Merkezinden yaralanmalıyız. Biz, D-8 Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu alanda hükümetlerimizin atacağı adımlara destek olmaya ve bu adımları somut işbirliklerine dönüştürmeye hazırız. Yatırım ortamı yatırımcılara güven vermelidir. Yatırımcıları daha fazla yatırım yapmaya özendirmeli, yeni yatırımcılar için cazip koşullar sunmalıdır. D-8 Ticaret ve Sanayi Odası, D-8 için ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaya hazırdır” diye konuştu.