İthalat ve ihracat yapan firmalar açısından, işlemlerin doğru ve hızlı ilerlemesi son derece önemlidir. Gümrükleme ve lojistik operasyonlarında yapılan hatalar firmaları ciddi maddi kayıplarla karşı karşıya bırakabilmektedir.

Bu sebeplerle hata ihtimalini ve riskleri minimum seviyelere indirmek, dış ticaret ve kar oranı açısından belirleyici rol oynamaktadır. Özellikle ihracatta birçok hata yapılabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle dış ticarette sıklıkla yapılan hataları ve çözüm yollarını ifade edeceğiz.

Ürün Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak

Dış ticarette yapılan hataların başında ürün hakkında gerekli ve detaylı bilgi sahibi olmamak gelmektedir. İthal ya da ihraç edeceğiniz ürünün teknik detaylarını ve içeriğini bilmediğinizde bu durumda ciddi itibar kaybı söz konusu olabilmektedir.

Ürüne karar verme sürecinizde, ürünün ayrıntılarını detaylarıyla öğrenmeniz gerekir. Bunun yanı sıra pazar arayışı son derece önem taşıyor. Doğru ürünü doğru pazarda satmanız gerekir. Bu sebeple ürünleri satacağınız ülkeyi de iyi belirlemelisiniz.

Mevzuatı Bilmemek

Dış ticaret alanında mevzuatları bilmemek de firmalar tarafından yaygın olarak yapılan hatalardandır. Mevzuatlarda farklı vergi uygulamaları, ihracat ve ithalat kısıtlamaları ve benzeri farklılıklar bulunabilir. Bu hata özellikle ihracatta yapılan yaygın hatalardan biridir. Bir ürün ihraç ederken kendi ülkenizin mevzuatlarına hâkim olmanız gerektiği gibi aynı zamanda ihracat yaptığınız ülkenin mevzuatını da bilmelisiniz.

Bu sebeple doğru bir gümrükleme firmasıyla çalışmak oldukça önemlidir. Deneyimli ve profesyonel bir gümrükleme firması, mevzuatla ilgili sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

Personel Seçimi Hataları

Dış ticaret operasyonlarında yaygın problemlerden biri de personel seçimidir. Ucuz iş gücü olması açısından yabancı dil bilen, deneyimsiz, sektörden uzak personel birçok hatalara yol açabilmektedir.

Bu sebeple iş gücü istihdam ederken; konuyla ilgili uzmanlığı bulunan, mümkünse tecrübeli personelleri tercih etmeniz gerekir. Bu durum özellikle pazarlama alanında oldukça önemlidir. Personel kalitesinin artırılması otomatik olarak dış ticarette hata payınızı da minimum seviyelere indirecektir.

Kapasite Hataları

İthalat ve ihracat süreçlerinde sık yapılan bir diğer hata ise kapasite sorunlarıdır. Eğer üretim gerçekleştiriyor ve ihracatla ilgileniyorsanız kapasitenizi doğru şekilde hesaplamanız gerekir. Yanlış hesaplamalar, ürünlerin ihracında gecikmelere ve sorun oluşmasına neden olabilmektedir.

İthalat işlemlerinde ise kapasite hataları, getirdiğiniz ürünlerin elinizde kalmasına ve zarar etmenize yol açabilmektedir. İthalat sürecinde pazar araştırması ve lojistik faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır.

Hatalı Lojistik Firması Seçimi

Dış ticarette yapılan en kapsamlı hata belki de hatalı lojistik firması seçimidir. Deneyimsiz lojistik firmaları tarafından yapılan hatalar çok ciddi maliyetlere sebep olabilmektedir. Malların ihracatında ya da ithalatında ortaya çıkan sorunlar ve gecikmeler, firmalara hem maddi hem de itibar açısından zarar verebilmektedir.

İthalat ve ihracat yaparken lojistik firmanızı doğru seçmeniz gerekir. Deneyimli ve uzman bir ekibi olan lojistik firması, bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

Eksik ve Hatalı Belgeler

Dış ticaretin önemli operasyonel süreçlerinden biri de gümrüklemedir. Gümrükleme sırasında firmanızın birçok belgeyi doğru biçimde doldurması ve teslim etmesi gerekir. Eksik ve hatalı belgelerin sunulması, ithalat ve ihracat süreçlerinin aksamasına neden olmaktadır. Birçok firma her yıl eksik ve hatalı belgeler nedeniyle zarara uğramaktadır.

Doğru ve eksiksiz belgeleriniz var ise gümrükleme işlemi de sorunsuz ve hızlı biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Bu sebeple bir gümrükleme firması ile çalışmanız çok daha avantajlı olacaktır. Gümrükleme firması ülkenizdeki yönetmeliklere uygun tüm belgeleri talep edecek, eksik ve hatalı yerleri operasyon başlamadan önce değiştirmenizi sağlayacaktır.

Dış ticarette tüm belgelerinizin eksiksiz olması gerekiyor. Bu durum ticaret yaptığınız ülkeler açısından da geçerlidir. Bu sebeple dünya çapında geniş bir iş ağı bulunan gümrükleme firmalarını tercih etmeniz, avantaj sağlayacaktır.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.