Elektronik FIATA Multimodal Konşimentosu Ulaşıma Açıldı

Lojistik sektöründe tüm taşıma modları ve sektör paydaşları arasındaki ortak çalışmayı kolaylaştıran elektronik konşimento sisteminin kullanımı, mart ayının ilk haftasında başladı.

Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri Dernekleri Federasyonu (FIATA) ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE) lojistik sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir iş birliğine imza attı. Elektronik FIATA multimodal konşimentosu (eFBL), 10 Mart 2022 itibarıyla resmî olarak duyuruldu.

Elektronik FIATA multimodal konşimentosu (eFBL) veri standardı sağlayan açık kaynak olarak ulaşıma açıldı. eFBL ile başlayan uygulama, belgelerin elektronik ortama taşınmasıyla lojistik sektörüne fayda sağlayacak.

Kağıtsız ve tamamen elektronik ortama özgü ortaya çıkan eFBL düzenlemesi, taşıma işleri organizatörlerine fayda sağlıyor. Güvenli PDF ile paylaşılan belge, dijitalleşme yoluyla ekstra güven ve güvenliğe imkan tanıyor.

Kimler belge düzenleyebilecek?
FBL hüküm ve koşullarına göre eFBL düzenlemek isteyen şirketlerin şu şartları karşılaması gerekiyor:

Ulusal derneklerin bulunmadığı ülkelerdeki FBL düzenleyenler, FIATA Ulusal Birliği'nde veya doğrudan FIATA'da geçerli bir üyeliğe sahip olmalı.

FBL düzenleyenler, uygun olduğu durumlarda, bir nakliye veya lojistik şirketi kurmak için ilgili ulusal mevzuatlarının gerekliliklerini karşılamalı.

FBL düzenleyenler, geçerli bir sorumluluk sigortasına sahip olmalı.

Zamandan ve maliyetten tasarruf
Elektronik ortamda uygulamaya alınan yeni sistem ile lojistik sektörü, öncelikle zamandan ve maliyetten tasarruf edecek.

Taşıma işleri organizatörleri, saniyeler içinde gerekli belgelerini düzenleyebileceği gibi firmalar süreçlerini optimize etme imkanına kavuşacak. Nakliye Yönetim Sistemi üzerinden kağıtsız FBL'ler oluşturulabileceği için çift veri girişi önlenebilecek. Sistem, güvenlik konusunda da fayda sağlayacak. eFBL'nin geçerliliği ile kimliğin yanı sıra belge içeriği bütünlüğü konusunda paydaşlara istenilen zamanda doğrulama olanağı da tanınıyor.

Yeşil lojistik için önemli bir adım olan eFBL, firmaların sürdürebilirlik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olurken aynı zamanda çevreci bir çözümü benimseyen firmaların kağıt tasarrufuna yardımcı oluyor ve gereksiz kurye hizmetine son vermesini sağlıyor.