İthalat yapan firmalar açısından, sürecin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde ilerliyor olması son derece önemlidir. İthalat işlemlerinde birçok farklılık gözetilebilmektedir. Her ülkenin farklı ürünlerde uyguladığı prosedürler ve kurallar değişkenlik göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti gümrükleme işlemleri açından da farklı ürünlere uygulanan bazı değişik prosedürler ortaya çıkabilmektedir.

elektronik ithalatı

İthal edilecek ürüne bağlı olarak, ilave vergiler ve gözetimler olabileceği gibi, bazı sertifikalar da istenebilmektedir. Bunun yanı sıra ürünlerin göndericisi olan ülke de prosedürlerin değişmesinde etkili olabilmektedir. Elektronik eşya ithalatı bu konuda birçok farklı ürüne göre daha karmaşık süreçleri içerebilmektedir. Eğer yurt dışından teknolojik aletler ithal etmek istiyorsanız, prosedürün tamamını bilmeli ve adım adım doğru şekilde uygulamalısınız.

İthalat işlemlerinde evrakların doğru ve eksiksiz olması firmalar açısından son derece önemli bir konudur. Eksik evraklar, ithalatın gecikmesine hatta ürünlerin ülkeye girişine izin verilmemesine dahi yol açabilmektedir. Bu sebeple ithalat işlemleri sağlıklı bir şekilde ilerletilmelidir. Elektronik eşya ithalatı yaparken, deneyimli bir gümrük müşavirliği firması ile çalışmanız şirketinize birçok fayda sağlayabilir. İthalat işlemlerinin en hızlı ve en sorunsuz biçimde gerçekleştirilmesi hem maddi açıdan hem de prestijiniz açısından önemlidir.

Ercan Gümrük Müşavirliği, elektronik ürün ithalatı konusunda tüm bilgisi ve tecrübesiyle, operasyonel sürecinizi eksiksiz biçimde yürütecektir. Bu sayede ithal ettiğiniz ürünleri kısa sürede Türkiye pazarına sürebilirsiniz.

İthalat Prosedürleri Nelerdir?

Elektronik cihaz ithalatı prosedüründe bir takım farklılıklar söz konusudur. Buna karşın öncelikle genel ithalat şartlarını karşılamanız gerekir. İthal edilecek malzemenin belirlenmesinin ardından, ihracatçıyla çalışılacak genel şartları oluşturmalısınız. Sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti’nde vergi numarası olan tüzel ya da gerçek kişi olarak başvuruya başlayabilirsiniz.

Eğer ilk defa olarak ithalat yapacaksanız, gümrük idaresine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt için bazı evrakları toplamalı ve beyan etmelisiniz. Bu evraklar; imza sirküleri, faaliyet belgesi, vergi mükellefiyet yazısı, ticaret sicil gazetesi, vekâletname ve yetkililerin kimlik suretleridir.

Tüm bu genel ithalat şartlarını sağladıktan sonra elektronik ürünler için gerekli prosedürleri de tamamlamanız gerekir. Unutmamanız gereken konulardan biri, gümrükleme işlemlerinde farklı ürünlerin farklı muamele görebileceği ve ekstra evraklara ihtiyacınız olabileceğidir. Bu sebeple ithalat öncesinde, getireceğiniz ürüne dair tüm gümrükleme bilgilerine hâkim olmanız gerekir. Gümrük müşavirliği firmaları ile çalışmanız bu konuda size yardımcı olacaktır.

Elektronik Eşya İthalatında Prosedürler

Elektronik ürünler artık birçok insan için kolayca erişilebilir bir noktada durmaktadır. Bunun önemli bir sebebi ise dünyanın her yerinden rahatlıkla ithalat gerçekleştirilebilmesidir. Eğer bir vergi numaranız varsa, hayatı kolaylaştıran onlarca farklı aleti ithal edebilir ve Türkiye pazarına sokabilirsiniz.

Cep telefonları, beyaz eşyalar, elektrikli süpürgeler, televizyon modelleri, fotoğraf makinesi ve tost makinesi gibi birçok son teknoloji cihazı, prosedürlere uyduğunuz sürece kolayca ithal edebilirsiniz. Buna karşın bu elektronik cihazların ithalinde bazı özel kuralların ve uygulamaların olduğunu da bilmeniz gerekir.

Bütün ithalat işlemlerinde gerekli olan evraklar ve adımlar, elektronik eşya ithalatı açısından da geçerlidir. Bununla birlikte elektronik ithalatı için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan garanti belgesi almanız gerekir. Garanti belgesi ithal edeceğiniz her model için ayrı ayrı alınmalıdır. Elektronik ithalatında bir diğer konu ise ürünlerde CE sertifikasının olması zorunluluğudur. Aynı zamanda ithalat sırasında gerekli olan Uygunluk Beyanı Belgesi de üretici firma tarafından CE sertifikasına göre hazırlanmalıdır. Elektronik ithalatında, ürünlerin üzerinde CE işaretinin bulunması ve üretici firmanın bilgilerinin açıkça yer alması bir zorunluluktur.

Elektronik ithalatında ürünlerde yer alması gereken bir diğer bilgi ise menşedir. Menşe bilgisinde yanlış ya da yanıltıcı bilginin yer alması yasaktır. Menşe bilgilerinin doğru ve açıkça anlaşılır olması gerekir. Bunun yanı sıra sahte ürünlerin ithal edilmesi de yasaktır. Telif haklarının ihlal edilmesine sebebiyet verecek eşyaların gümrüklenmesi yasaklanmıştır.

Elektronik eşyaların ithalatında katma değer vergisi, özel tüketim vergisi ve gümrük vergisi uygulanmaktadır. Belirli bazı elektronik ürünlerde ise, Bakanlıkça belirtilen CIF kıymetinin altında birim kıymetleri haiz olanlarının ithal edilmesinde, ek mali yükümlülük uygulaması mevcuttur.

Bazı elektronik ürünlerin ithalatı menşe ülkeye bakılmaksızın Gözetim Uygulamasına tabidir. On ya da daha az miktarda yapılan ithalat işlemlerinde ise gümrük kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf tutulur.

Elektronik ithalatı için yurt dışından tedarik edilerek Gümrük İdaresi’ne sunulması gereken evraklar şu şekildedir; CE sertifikası, menşe belgesi, uygunluk beyanı ve faturanın orijinali.

Ercan Gümrük Müşavirliği ile Sorunsuz Elektronik İthalatı

Gümrükleme işlemleri ürüne göre değişkenlik gösteren ve zaman zaman hayli karmaşık süreçleri içerebilmektedir. Bu işlemlerde kurallar ise dönem dönem değişebilir. Bu sebeple tüm bu sürece hâkim olmanız gerektiği gibi aynı zamanda değişiklikleri de sürekli olarak takip etmeniz gerekir. Bu durum birçok firma açısından belirli zorlukları beraberinde getirmektedir.

Elektronik eşya ithalatında sırasında yaşanabilecek evrak eksiklikleri, gümrükleme işlemlerine yapılacak hatalar, yanlış zaman ayarlamaları gibi konular firmanızı ciddi maddi külfetlerin altına sokabilmektedir. Bu sebeple elektronik ithalatı konusunda deneyimli ve bilgili insanlara çalışmanız son derece önemlidir. Ercan Gümrük Müşavirliği bu konuda firmanıza eksiksiz destek sağlayacak ve sürecin sağlıklı biçimde tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Ercan Gümrük Müşavirliği olarak elektronik cihaz ithalatında aradığınız tüm desteği sizlere esnek çözümlerle sunuyoruz. Siz de bizimle hemen iletişime geçebilir ve avantajlı tekliflerimizi öğrenebilirsiniz.

 

Bize Ulaşın