Dış ticaret söz konusu olduğunda en çok ihracat yapılan ülkelerin sayısının bu ülkeler açısından kalkınma ve büyüme üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Dünya genelinde bakıldığında en fazla ihracat yapılan ülke sayısı, genellikle kişi başı geliri yüksek olan ülkeler olarak bilinir. Dış ticaret verileri göz önünde bulundurulduğunda, ihracat yaptığımız ülkelerin ekonomik olarak büyüme ve gelişme seviyelerinin nasıl olduğu analiz edilen doğru verilerle yakından takip edilebilir durumdadır. Ülke içerisinde herhangi bir talepte azalma ya da dalgalanma olduğunda, bunun telafi edilmesi ancak dış ticaret aracılığı ile ihracat yapıldığında mümkün hale gelecektir. Dolayısıyla özellikle büyük işletmeler ve gelişmekte olan ülkeler açısından ihracat olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

en-cok-ihracat-yapan-ulkeler

Dış ticarette yaşan standartlarını daha iyi bir seviyeye çekmenin bir yolu olarak istihdam artışı sağlamak, sürdürülebilir bir kalkınmaya teşvik edebilmek acısından olmazsa olmaz bir politikadır.

İhracat konusunda ülkeler arasında en yüksek artışı yaşayan ülkeyi tespit etmek, doğru verilere sahip olmak açısından oldukça önemlidir. En fazla ihracat yapan ülkeler, en çok ithalat yapan ülkeler ile en çok üretim ya da tüketim gerçekleştiren ülkelerin sıralamalarına göz atmak ve büyüyen ya da küçülen ekonomileri öngörmeyi hedefler. Genellikle bir ülkenin gidişatını yakından takip edebilmek için birçok farklı veriye ulaşmak gerekir. En fazla ihracat yapan ülkelerin sayısını bilmek de bu veriler arasında yer alır. Geçmiş yılların ihracat yapan ülke verilerine göz atmak, yeni yıla girerken bir fikir sahibi olmak açısından oldukça önemlidir.

En Çok İhracat Yapan İlk 10 Ülke

GSYİH’ye göre dünyanın en çok ihracat yapan ülkeleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. ABD 26,8 Trilyon USD
  2. Çin 19, 3 Trilyon USD
  3. Japonya 4,4 Trilyon USD
  4. Almanya 4,3 Trilyon USD
  5. Hindistan 3,7 Trilyon USD
  6. İngiltere 3,1 Trilyon USD
  7. Fransa 2,9 Trilyon USD
  8. İtalya 2,12 Trilyon USD
  9. Kanada 2,9 Trilyon USD
  10. Brezilya 2,6 Trilyon USD

2021 yılında ABD, ortalama 23 trilyon dolarlık GSYİH ile dünyanın en büyük ekonomik çıktıya sahip ülkesi olarak dikkat çekerken, 2022 yılı sonuna gelindiğinde ABD GSYİH’si 25 trilyon USD’yi bile aşmış duruma gelmiştir. 2023 yılının ilk çeyreğinde ise bu durum 26 triyon USD’yi bile aşarak büyüme göstermeye devam eder.

Çin salgının süreci çok zor atlatıldığında ve hala ekonomik olarak bazı şeyler rayına oturmadığı için ülke için ancak birçok projeksiyon Çin’in nominal olan GSYİH’sınının 2030 yılında ABD’yi geçmeyi hedeflediğine işaret eder. 2023 yılı içerisinde ise Çin GSYİH'nın 20 trilyon USD’yi geçmesi beklenen veriler arasında yer alır.

Her ne kadar en fazla ihracat artışı yaşanan ülkeler arasında üçüncü sırada yer alsa bile Japonya nüfusunun her geçen gün yaşlanmaya devam ettiği söylenebilir. Artan işgücü maliyeti, dış pazara sundukları mal ve hizmetlerin kalite/maliyet denklemini doğrudan etkiler. Geçmiş yıllarda batı pazarında raflarda ayrı bir yerde konumlandırılan Japon markaları günümüzde sadece ABD, Fransız, Alman markalarla değil aynı zamanda Kore markaları ile de rekabet etmek zorundadır.

Bu en çok ihracat yapan 10 ülke arasında Afrika ve Güney Amerika’nın yer almaması çok dikkat çekici bir detaydır. GSYİH Çin ve Hindistan bakımında tam anlamıyla geçerli hale gelmemiş olsa bile genellikle refah düzeyini temsil ettiği söylenebilir. Listede yer alan 4 ülke Avrupa, diğer 4 ülke Aysa ve geri kalan iki ülke ise Kuzey Amerika ülkelerine aittir.

Türkiye ise 2012 GSYİH'sı 815 Milyar USD olarak bilinirken bu veriler 2022 yılında 856 Milyar USD olarak öngörülür. IMF'nin 2022 Ekim tarihinde IMF WEO veritabanında yayınlanan bazı tahminler göz önünde bulundurulduğunda, ülkemizin 2022 yılı sonuna doğru, dünyanın en büyük 20. Nominal GSYİH'nın sahip ülkesi olabileceği tahminler arasında yer alır. Ülkemiz 2021 yılında ise en çok ihracat yapan ülkeler arasında 19. Sırada yer almaktaydı.

Dünyada 2022 yılında gerçekleşen ihracat oranı 24 trilyon 905 dolan iken bu ihracatın yaklaşık olarak yarısını, 25 trilyon 621 milyar dolarlık ithalatının yarısından fazlası 10 ülke sayesinde gerçekleşmiştir.

Kaliteli İhracat Deneyimi Ercan Gümrükleme ile

İhracat, uluslararası ticaret göz önünde bulundurulduğunda en çok tercih edilen önemli kavramlardan biri olmaya devam eder. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de dünya genelinde çok büyük bir ekonomiyi oluşturan ihracat hakkında detaylar ve istatistik veriler iş dünyasında çok merak edilen sorular arasındadır. İhracat, üç aşamalı prosedür şeklinde ilerlerken kayıt süreci, gümrük işlemleri ve gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekir.

Sürecin yasal olarak da kusursuz bir şekilde işleyebilmesi için tüm bu söz konusu olan aşamaları doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Prosedürler yerine getirildikten sonra bahsi geçen ülkelerin gümrük makamları lojistik sürecinin başlangıcı için gereken izinleri sağlar ve gerektiğinde ihracatçı ülkenin makamları ile ihracat muayene işlemlerini gerçekleştirir. Dolayısıyla ihracat yapmayı hedefleyen şirketler, ülkelerinde bulunan ihracat ve ithalatçı ülkedeki ithalat yasalarına uygun şekilde hareket etmek zorundadır.

Özellikle dış ticaret açısından ihracat son derece önemli bir konumda yer alır. İhracatı ithalattan daha yüksek seviyede ilerleyen ülkeler, dış ticaret dengesinde oldukça avantajlı bir yer edinme imkânı yakalar. Bununla birlikte ihracat ne kadar yüksek olursa, o ülkeye giren döviz miktarı da o derece artış gösterdiğinden bunun sonucu olarak ihracatçı ülkeler hem küresel ekonomi anlamında hem de ulusal ekonomi analiz edildiğinde çok daha güçlü bir mali yapı oluşturabilir hale gelirler.

Ülkelerin ekonomik anlamda kalkınmasına fırsat sunan ihracat yaparken gerekli resmi prosedürleri vakit kaybetmeden doğru bir şekilde tamamlamak gerekir. Sorunsuz ve avantaj sağlayan bir ihracat deneyimi ancak bu şekilde mümkün olacağından, gümrük işlemlerini sizin adınıza tamamlayan nitelikli bir firma ile işbirliği içerisinde çalışmak hem zamandan hem de nakitten aynı andan kar etmenizi sağlayacaktır. Bu anlamda Ercan Gümrükleme üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışı ile beklentileri karşılayan son derece nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve gümrük işlemlerini büyük bir özveriyle halleden alanında uzman personelleri ile Ercan Gümrükleme için öncelikli olan daima müşteri memnuniyetini kazanmaktır.

Firma olarak tedarik zincirinin her noktasında sorunlarınıza akılcı ve hızlı çözümler sunarak her bakımdan ayrıcalıklı hizmet almanızı sağlıyoruz. İthalat ve ihracat danışmanlığı hakkında gerekli bilgi ve desteği almak ve güvenilir hizmet alarak dış ticarette rakiplerinizin önüne geçmek Ercan Gümrükleme sayesinde artık çok kolaydır. En yeni iletişim teknolojilerini yeni mevzuatlarla etkili bir şekilde harmanlayarak dış ticarette dünya standartlarında çözümlere sahip olmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilir ve kalitenin, güvenilir hizmetin ve uzun yıllardan beri sahip olunan tecrübenin sunduğu gönül rahatlığını Ercan Gümrükleme farkıyla deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz. Söz konusu gümrük işlemlerinde hızlı ve etkin çözümlerle fark yaratmak olduğunda Ercan Gümrükleme her an yanınızda olmaya devam ediyor.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.