“Sınırların ötesinde” sloganıyla Türkiye’nin dört bir yanından müşterilerine gümrük müşavirliği hizmeti veren Ercan Gümrükleme’nin hizmet gamında yer alan FTL komple taşımacılık hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Rehber niteliğindeki bu yazıda FTL taşımacılığın ne olduğunu, pratikte nasıl yapıldığını ve müşterilere sağladığı faydalardan bahsedeceğiz. Sektörde uzun yıllardır faaliyet göstermenin vermiş olduğu bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde müşterilerimize komple taşımacılık alanında da kaliteli çözümler sunmaya devam ediyoruz.

FTL Taşımacılık Nedir

Günümüzde uluslar arası ticaretin önemli bir kısmı konteyner gemileriyle yürütülüyor. Varış limanına ulaşan yükler gemilerden indirilen TIR ve kamyonlarla taşınır. Maliyetlerden tasarruf etmek ve verimli bir taşımacılık yapmak için de A noktasından B noktasına en mantıklı olan taşımacılık yöntemini tercih etmek gerekir. Bu noktada tercih edebileceğiniz birçok farklı yöntem mevcut. Bunlardan biri de İngilizce’de “Full Truckload” olarak geçen, FTL olarak kısaltılan ve dilimize de “Komple taşımacılık” olarak uyarlayabileceğimiz uygulamadır.

Bu rehberde FTL taşımacılığın tanımını ve size sağlayacağı faydaları öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak ve komple taşımacılık hizmetinden yararlanmak içinse mesai saatleri içerisinde Ercan Gümrükleme danışma hattına telefonla ulaşabilir, dilerseniz teklif almak için sitemizdeki ilgili formu da doldurup sizi aramamızı bekleyebilirsiniz.

FTL Taşımacılık Nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere FTL, Full Truckload teriminin kısaltmasıdır. Kamyon veya TIR’ın tamamının size ait yüklerle doldurulduğu taşımacılık yöntemine FTL veya komple taşımacılık denir. Özellikle kurumsal şirketler tek başına bir TIR’ı rahatlıkla dolduracak kadar ürünü tek seferde hızlıca nakletmek istediklerinde FTL taşımacılık hizmetinden faydalanırlar.

FTL olmayan, yani TIR’ın tamamının sizin yüklerinizden oluşmadığı taşımacılık tipine ise “Less Than Truckload” (LTL) denir. Bu yöntemde aynı TIR’a birçok farklı alıcı veya göndericiye ait kargolar yüklenir. FTL de ise TIR’ın tamamı size ait yüklerden oluşur ve A noktasından B noktasına transfer edilir. TIR’ın yük taşıma hacminin tamamını kullanmak elleçleme süresini kısaltır ve ürünlerin daha kolay nakledilmesini sonuç verir.

FTL’in müşterilere sağladığı en büyük avantajlardan biri hızlı ve verimli olmasıdır. Özellikle transit halinde çok az süre geçirmesi gereken, hızlıca taşınması gereken kısa ömürlü ürünleriniz varsa TFL taşımacılık ideal seçim olacaktır. TIR veya kamyonların yük taşıma kapasitesini tek başına kullanmanız, varış noktasına daha erken ulaşabileceğiniz anlamına gelir. Aksi takdirde TIR yol üstündeki diğer yük boşaltma noktalarına uğramak zorunda kalacaktır.

Buna ek olarak yükleme alanının komple size ayrılmış olması ürünlerinizin güvenliğini ve emniyetini de sağlama alacak olan bir diğer unsurdur. Hırsızlık, hasar görme gibi durumların yaşandığı LTL yönteminden daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

FTL ve LTL Taşımacılık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Söz konusu yüklerin nakliyesi olduğunda karşımıza iki ana yöntem çıkar: FTL ve LTL. Kargolarınızı hedef varış noktasına emniyetli ve tasarruflu bir şekilde taşımak için bu iki yöntem arasından size uygun olanını seçmeniz gerekecektir. Yöntemlerin mahiyetini iyi anlamak hangisini seçeceğiniz noktasında size yardımcı olacaktır.

FTL (Full Truckload) Taşımacılık

Dilimize “Komple taşımacılık” olarak da geçen FTL taşımacılık yönteminde TIR veya kamyonların yük taşıma bölmesi tamamen size ayrılır. Aynı anda birden fazla türde yük taşıması yapacaksanız mutlaka bu yöntemi tercih etmeniz önerilir.

TIR komple size tahsis edilmiş olduğu için varış noktasına çok daha hızlı şekilde ulaşır. Yol üstünde başka hiçbir durağa uğraması gerekmez. Ancak şu da bir gerçek ki, TIR’ın tamamı için ödeme yapacağınız için maliyeti biraz daha yüksek olacaktır. Özellikle TIR’ı komple kapatacak kadar çok ürün taşımayacaksanız.

LTL (Less Than Truckload) Taşımacılık

FTL’in alternatifi olarak karşımıza çıkan LTL taşımacılığında ise ürünleriniz diğer satıcı veya alıcılara ait ürünlerle aynı TIR kasasını paylaşır. Eğer bir TIR’ın tamamını dolduracak kadar ürünü tek seferde göndermek gibi bir niyetiniz yoksa bu yöntem maliyet açısından daha mantıklı olacaktır. Ancak diğer şirketlerle aynı TIR’ı paylaşacağınız için LTL taşımacılıcıkta ürünleriniz varış noktasına çok daha geç ulaşır. Bunun sebebi TIR’ın diğer firmaların da teslimat noktasına uğramak zorunda kalmasıdır.

Dahası, diğer varış noktasındaki yükleme/boşaltma personeli kendi ürünlerini TIR’dan indirirken sizin ürünlerinize de zarar verebilir. Kırılma, ıslanma ve hatta hırsızlık gibi olumsuz durumların yaşanması ne yazık ki başa gelebiliyor.

Hangi Taşımacılık Yöntemini Seçmeli?

FTL ve LTL taşımacılık yöntemleri arasında tercihte bulunurken değerlendirmeye almanız gereken bazı kriterler mevcut. Taşınacak yükün büyüklüğü, maliyet ve hız gibi etkenleri baz alarak tercihinizi belirleyebilirsiniz.

Eğer çok fazla yükünüz varsa ve bunların en hızlı bir şekilde varış noktasına ulaşması gerekiyorsa FTL taşımacılık tercih edilebilir. Ancak tek seferde taşınacak yükler bir TIR’ın kasasını komple dolduracak kadar çok değilse ve ürünlerinizin nakliyesi için daha uzun süre beklemenizde herhangi bir beis yoksa LTL ile maliyetten tasarruf edebilmeniz mümkündür. Hız ve maliyet arasındaki dengeyi gözeterek FTL veya LTL arasında tercihinizi bu değişkenlere göre belirleyebilirsiniz.

FTL Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Komple taşımacılık veya sektörde bilinen adıyla FTL taşımacılık çoğu işletme için gayet mantıklı ve makul bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bunun sebeplerini aşağıda yer alan FTL taşımacılık avantajlarına göz atarak siz de öğrenebilirsiniz.

Hızlı ve Verimli

FTL taşımacılık ile ürünleriniz çok daha hızlı bir şekilde nakledilir. TIR’ın tamamı size tahsis edilmiş olduğu için elleçleme, ürünleri yükleyip boşaltma gibi zaman alan süreçler çok daha kısa sürede tamamlanır. Hızlı ulaşması gereken yüklü siparişleriniz varsa mutlaka FTL’den yana tercih yapmalısınız.

Güvenli ve Emniyetli

FTL taşımacılıkla nakledilen ürünlerinizin diğer yöntemlere kıyasla daha güvende olduğunu söyleyebiliriz. LTL’in aksine varış noktası haricinde başka bir boşaltma noktasına uğraması gerekmediğinden ürünlerinizin transit sürecindeyken zarar görmesi veya çalınması gibi riskler daha düşük olacaktır. TIR yalnızca A noktasından B noktasına hareket halinde olduğu için kargolarınızın daha güvende ve emniyette olacağını söyleyebiliriz.

Sizin TIR’ınız, Sizin Kararınız

FTL taşımacılık yönteminde kuralları tamamen siz belirlersiniz. Hangi büyüklükte bir TIR veya kasanın kargolarınız için uygun olacağına karar verebilir, zamanlama ve varış noktasını isteğinize göre seçebilirsiniz. Tabiri caizse TIR tamamen tarafınızdan kiralanmış olacağı için dilediğiniz gibi rota ve teslimat süresini yönetme imkânınız olacaktır. Tabii iki nokta arasındaki mesafe ne kadar uzun olursa FTL taşımacılık hizmetinin maliyeti de bir o kadar artar.

FTL Taşımacılık Hizmeti Ercan Gümrükleme’de

Evet, yukarıdaki paragraflarda bahsettiğimiz üzere FTL taşımacılık verimli ve güvenli bir lojistik operasyonu arayışında olanlar için ideal bir çözüm yöntemi sunuyor. Hızlı, güvenli ve esnek taşımacılık hizmetleri için siz de Ercan Gümrükleme ile irtibata geçebilir ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Sektörün en uygun maliyetli FTL taşımacılık hizmetini sunma noktasında gayet iddialı olan, Türkiye’nin önde gelen kurumsal firmalarına bu noktada çözümler sunan şirketimiz size de zamanında ve güvenli teslimat hizmeti sunmaya hazırdır. Bunun için hemen bizimle irtibata geçebilir ve fiyat teklifi talep edebilirsiniz. Ürünlerinizi zamanında, güvenli bir şekilde teslim almak veya alıcıya ulaştırmak istiyorsanız adresiniz mutlaka Ercan Gümrükleme olmalı.

 

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.