Gümrük Müşavirleri, 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nda belirtildiği üzere dolaylı temsil yoluyla, eşyaların gümrükçe onaylanmış işlem ya da kullanıma tabi tutulmasına ilişkin işlemleri gerçekleştiren yetkili kişilerdir.

Gümrük müşavirleri, her türlü gümrük işlemini takip eder ve temsil ettikleri kişiler ya da firmalar adına bu işlemleri sonuçlandırır. Bu işlemler içerisinde; kesin ihracat işlemleri, ithalat işlemleri, transit işlemleri, gümrük antrepo işlemleri, özellik arz eden işlemler ve danışmanlık gibi işler vardır. Bu işlemlerin tamamı, kanunla birlikte bir asgari ücret tarifesine bağlanmıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen bu asgari ücret tarifleri yıllık olarak hazırlanır.

Bakanlık tarafından belirlenen 2022 yılı gümrük müşavirliği asgari ücret tarifesi; tüm gümrük müşavirleri, yükümlüler, yetkilendirilmiş gümrük müşavirleri ve yetkilendirilmiş gümrük müşavirleriyle tespit sözleşmesi yapan tüm diğer kişileri kapsamaktadır. Sözleşme serbestliği gereğince, taraflar beyannameye konu olan eşyanın özelliğine ya da antreponun konumu gibi unsurlara bağlı olarak daha yüksek bir ücret ve oran kararlaştırabilmektedir. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen tarifenin daha altında rakamlarla anlaşma yapılamamaktadır. Buna karşın bazı özel durumlarda, örneğin özellik arz eden işlemlerde, ücretler belirlenen asgari oranların altına indirilebilmektedir.

Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi

Gümrük müşavirliği alanında onlarca farklı hizmet sunulabilmektedir. Her bir hizmetin kendine ait bir kodu ve Bakanlıkça belirlenen ücreti vardır. İthalat ve ihracat işlemlerinde belirlenen ücretler; eşyaların kara, deniz ya da hava yolunu kullanmasına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Yapılan işlem başına farklı tarifler uygulanırken, antrepo için belirlenen tarifeler de değişiklik göstermektedir. Genel antrepo ve özel antrepoların fiyatları genel olarak tespit raporu başına fiyatlandırılır. Bunun yanı sıra antreponun boyutu, aylık ya da yıllık kiralanması gibi faktörler de fiyatları etkilemektedir.

Gümrük müşavirliği alanında verilen her hizmete özel bir fiyat vardır. Bu fiyatlar, kaç tane işlem yapılacağına ve hangi hizmetleri talep ettiğinize göre değişiklik gösterecektir.

 İthalat ve ihracat işlemlerine dair tüm hizmetlerin ayrıntılı bilgisine ve fiyat bilgisine ulaşmak için aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.