Gerek yurt içinde gerekse yurtdışında ticaret hacminin genişlemesi ile gümrük bölgelerinde giriş çıkışlar yoğunlaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte gümrük müşavirliği firmaları da verdiği hizmetlerin kapsamını genişletmiş ve ürünlerin kalite ve niteliğine göre ekipmanlarını geliştirmiştir. Bu bağlamda gerek deniz yolu taşımacılığı sektöründe gerekse kara yolu taşımacılığında birçok gümrükleme firması ve gümrükleme acentesi hizmet vermektedir. Yapılan ve yapılması planlanan işlerin tamamı Gümrük Kanununa uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Yeterli hukuk bilgisi ile donanımlı, hızlı ve güvenilir hizmet vermeyi hedefleyen firmalar, yasal yükümlülükler hakkında bilgilendirme, danışma ve destek hizmetlerini de müşterilere sunmaktadır.

Yurt dışı ile yapılacak olan geçişlerde, ithalat ve ihracat temelli olan taşımacılıkların tümünde geçici kabul, geçici çıkış, kontrol belgeleri gibi önemli hususlarda aydınlatıcı ve yönlendirici olan gümrükleme acentesi hizmeti veren firmalar da deniz, kara ve hava nakliye organizasyonlarına imza atmaktadır. Sanayi ürünleri, tekstil ürünleri, gıda sektörüne dahil olan farklı ürünler ve daha taşımacılığa konu olan birçok ürün gümrükleme firmaları tarafından gerektiğinde depolanmakta ve saklama koşullarına uygun bir şekilde saklanmaktadır. Hızlı bir şekilde gönderilmesi gerekli ürünlerin de minimum zaman kaybı ile geçişi sağlanmaktadır.

Ülkeler arası ilişkilerin ve ticaretin gelişmesine paralel olarak yapılan ithalat ya da ihracat anlaşmaları, gümrükleme acentesine konu olmaktadır. Devletlerarası yapılan ticaret anlaşmalarının niteliğine göre gerekli belgelerin çıkarılması, alınması gerekli izin ya da ruhsat gibi önemli belgelerin alınması için aracı olan gümrük müşavirliği firmaları ya da gümrükleme şirketleri yasalara uygun şekilde hizmet vermektedir. Kaçakçılık, hırsızlık gibi yasa dışı faaliyetlerin olmasını engellemek için yapılan denetimler, daha düzenli ve güvenli işlemlerin tamamlanmasını sağlamaktadır. Geçişin sağlanması için gerekli vekâletnameler, imza sirküleri, Ticaret Odası faaliyet belgesi gibi istenen ve alınması gerekli belgelerdendir. Gümrükleme acenteleri, müşterileri bu konuda aydınlatarak danışmanlık hizmeti de vermektedir. Bu sayede müşteriler uyulması zorunlu esas ve usuller çerçevesinde ticaret yapmaktadır. Taşımacılık sektöründe ve gümrükleme işlemlerinde deneyimleri ile müşterilerin işlerini kolaylaştıran bu firmalar iş disiplini ile hareket etmekte ve bu bağlamda çalışmalarını sürdürmektedir.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.