Gümrükleme firmaları; dış ticarette şirketlerin ithalat ve ihracatla alakalı olan işlemlerini, gümrük mevzuatında belirtildiği şekilde yerine getirmekle yükümlüdür. Bu şirketlere ait olan ihracat ve ithalat işlemleri için kullanılan ürünlerle alakalı olarak, gerekli olan tüm düzenlemeleri gümrükleme firmaları gerçekleştirir. Bu noktada aslında şirketin itibarı son derece önemli bir konumda yer alır. Mevzuata uygun gerçekleştirilen işlemlerin, her zaman güvenilir ve sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi konusunda gümrükleme firmaları aktif rol oynar.

Gümrükleme Firmaları

Gümrükleme firması ne iş yapar diye bakıldığında bu firmaların, eşyaların gümrük tarafından onaylanma aşamasında öne çıktığı söylenebilir. Eşyaların gümrük tarafından onaylanan bir işlem ve kullanımlara tabi tutulmasıyla alakalı olan tüm faaliyetleri dolaylı bir temsil yolu ile takip ederek sonuçlandırdığı söylenebilir. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse; gümrükleme firmaları ve gümrük müşavirleri Ticaret Bakanlığı tarafından tanınan tüm yetkiler doğrultusunda da gümrük idareleri için gümrük rejimleri kapsamında birçok işlem gerçekleştirir.

Gümrükleme Firmalarının Yaptığı İşlemler

Gümrükleme firmaları, ilk olarak dış ticaret işlemlerinin ana merkezinde yer aldığının ve bu konuda etkin bir rol oynadığının farkında olmalıdır. Ayrıca yapılan işin içeriği hakkında tecrübe ve deneyim sahibi olmak çok önemlidir. Yapılan işlem içeriği konusunda bilgi almak, ticarete konu olan işlem hacmini doğru düzende tutabilmeyi sağlar. Gümrükleme firmalarının yaptığı işlemler şu şekilde sıralanabilir:

İhracat: İlk olarak ihraç. İşleminin gerçekleşme çıkış süreci boyunca, organizasyon ve planlama gümrükleme firmaları tarafından sağlanır. Malların çıkış süresi ve bu süre içerisinde yaşanma ihtimali bulunan tüm aksilikler gümrükleme firması tarafından göz önünde bulundurulur ve ona uygun şekilde hareket edilir. Olası bir hasar ve buna benzer durumda, müşteriye bilgi vermek de gümrük firmasının görev alanı içerisinde yer alır. Hukuksal olarak yaşanacak sürece de dahil olan bu firmalar, gümrükleme işlemleri hakkında tecrübe ve deneyimle hareket ettiğinde, gereken bu bilgi ve birikim sorunsuz bir hizmet prensibi geliştirme konusunda yardımcı olur.

İthalat: İthalat işlemlerinde de ihracat sürecine benzer durumlar geçerliliğini korur. Tüm bu süreçleri sorunsuz ve etkin şekilde yönetmek, gümrükleme firmalarının sorumluluğu altında kabul edilir. Ayrıca bu firmalar tarafından malın geliş sürecinin etkin kontrolünün sağlanması gerekir. Oluşan herhangi bir hasar durumunda, bunu zamanında fark etmek ve önlem almak gerekir. Hukuksal süreçlerde aynı şekilde firmanın yanında olması gerekirken, alanında uzman ve her bakımdan deneyimli olan gümrükleme firması ile çalışmak müşterilerin birçok avantajdan faydalanmasını sağlar.

Serbest Bölge İşlemleri: Ticari faaliyete gerçekleşecek olan serbest bölgelerde yapılması durumunda, ilk olarak gümrükleme firmalarının devreye girmesi gerekir. İşlem sırasında gereken evrakların hazırlanması ve izin taleplerinin devreye girmesi noktasında yine gümrükleme firmaları aktif bir rol oynar. Bu doğrultuda, hizmet alımının gerçekleştirildiği gümrükleme firmasının uzman bir kadroya sahip olması, firma prestijini direkt olarak etkilediği için olmazsa olmazdır.

Gümrük Müşavirleri Kimlerdir?

Gümrük firmaları, bünyesinde çalışmalarını sürdüren gümrük müşavirleri aracılığı ile işlemlerini yürütebilir. Bu müşavirlerin çalışma alanları ise belli kanunlarla net şekilde ortaya konulmuştur. Bu bilgilerden yola çıkarak; gümrük kanunu 564/3. Maddesi gereği çalışmalarını sürdürebilecekleri söylenebilir. Ayrıca dilekçe verdikleri takdirde, gümrük müşavirlerinin çalışma alanları dışında da iş takibi yapabilme yetkisi vardır. Ofisleri ise genel olarak sıklıkla çalıştıkları gümrük müdürlüklerine yakın bir konumda yer alır. İş takibini ise ofis bünyesinde çalışan tecrübeli çalışanlar büyük bir özveriyle yürütmek zorundadır.

Gümrük müşavirlerinin yaptığı tüm işler, aslında ilgili kanunlar tarafından daha önce belirlenmiştir. İlk olarak gümrük müşavirlerinin dış ticarette faaliyette bulunmak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti verme görevleri vardır. Dış ticaretle alakalı olan konularda yapılacak resmi beyanları, temsil ettikleri gümrükleme firmalarının adına müteselsil sorumlu olarak yapma hakkına sahiptirler. Ayrıca tüm işlemleri başlatma ve sonuçlandırma süreci de tamamen onlara aittir. Aynı zamanda firma ve şahıslar, gümrük müşavirleri aracılığı ile aldıkları şifrelerle işlemlerini kendi takip edebilme özgürlüğüne de sahiptir. Ancak gümrük mevzuatında çok geniş bir yelpaze söz konusu olduğundan, bu çok da tavsiye edilen bir yöntem değildir.

En küçük bir hatada çok yüklü miktarlarda cezalar kesilebilir. Bu yüzden tercih edilen bu yöntemde gümrük müşavirleri, firmaları ya da şahısları temsil edecek şekilde işlemleri yönetmek konusunda sorumludur. Bunu yaparken karşılıklı olarak güven son derece önemlidir. Verilen gümrük beyannamesinde sorumluluk müteselsil olduğundan, firmalar verdikleri bu bilgilerin doğru olduğu konusunda hassas davranmalıdır. Gümrük firmalarında çalışmalarını sürdüren gümrük müşavirleri ise kendilerine olan güvene ve Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına saygılı şekilde işlemleri başlatıp, bir sonuca kavuşturmak zorundadır. Müşterilere lojistik, gümrükleme, danışmanlık konularında yardımcı olmakla görevli olan gümrük müşavirleri, özel üniversitelerde dış ticaret, ihracat ve ithalat konularda ders verebilme imkanına sahiptir.

Gümrük müşaviri hizmetleri, danışmanlık hizmetleriyle beraber ithalat ve ihracat işlemlerinde önemli bir alana sahiptir. Bu işlemlerin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için içeriklerin doğru şekilde bilinmesi ve aynı zamanda buna göre bir işlem sürecinin gerçekleştirilmesine öncelik verilmesi gerekir. Gümrükleme firmalarının ithal edilmesi planlanan eşyaların varış süreci içerisinde gerek duyulan tüm evrakları hazır bulundurması şarttır. Gümrük müşavirleri, yasal olarak bu gelişme sürecine dahil olmanın yanı sıra ithalat sürecinde olası hasar durumlarının tespiti ve bu durumu müşterilere bildirme konusunda etkin bir rol oynar.

Mevzuata uygun olarak yapılan işlemlerin en güvenilir şekilde yerine getirilmesi için gümrükleme firmaları olmazsa olmazdır. Bu firmalar, dış ticaret işlemlerinin ana merkezinde yer alırlar. Yaptıkları iş gereği, işin içeriği hakkında deneyim sahibi olması aranan kriterlerden biridir. Firmaların yaptıkları işlemlerden birisi, ihraç işlemlerinin gerçekleşme çıkış süreci içerisinde planlama ve organizasyon yapmaktır. Malların ihraç sürecinde çıkış süreci ile bu süreç içerisinde yaşanabilecek tüm aksilikler mutlaka göz önünde bulundurulur. Gümrükleme firmalarının yaptığı bir diğer işlem ise ithalat sürecinin etkin şekilde yürütülmesini sağlamaktır. Malın geliş süreci firmalar tarafından yakından takip edilirken, oluşan hasarlar için mutlaka önceden önlem alınır. Aynı zamanda tüm hukuksal işlemlerde bu firmaların yanında olmalıdır.

Gümrük Hizmetleri Ercan Gümrükleme Kalitesinde

Gümrük hizmetleri, söz konusu dış ticaret ve lojistik zinciri olduğunda oldukça önemli bir konumda yer alır. Olası bir aksilik durumunda firmaların hem zamandan hem de nakitten zarar etmesi kaçınılmazdır. Bu yüzden bir gümrük firması seçimi yaparken her zaman çok titiz davranmak gerekir. Bu konuda her zaman müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir çalışma prensibine sahip olan Ercan Gümrükleme, gümrükleme firmalarından ne beklenildiğinin çok farkında olarak hareket eder. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ile her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden Ercan Gümrükleme; dış ticarete konu olan yüklerin taşınması konusunda ve lojistik zincirinde karşınıza çıkan her türlü soruna akılcı çözümler geliştiren bir firmadır. Sizde Ercan Gümrükleme ile bir gümrükleme firmasından verim elde etme kolaylığını deneyimlemek; ithalat ve ihracat süreçlerini başarıyla sonuçlandırmak için web sitemizde yer alan iletişim numaralarını kullanarak hemen bize ulaşabilirsiniz. Lojistik ve gümrük bölgesinde sorunsuz bir ticari deneyim için Ercan Gümrükleme her an yanınızda olmaya devam ediyor.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.