Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte e-ticaret oldukça yaygınlaşmıştır. Ticaret artık internet üzerinden ilerlemektedir. Bu durum yurt dışından ürün getirip ticaret yapmak isteyen firmalar için kolaylık sağlamaktadır. Gelen kolaylaşma ile birlikte rekabet gücü de fazlasıyla artmaktadır. Rekabet ortamı içerisinde kaybolmamak için doğru strateji geliştirmek gerekmektedir. Gümrük firmasıyla yurt dışından ürün getirme, doğru planlama ve doğru strateji ile yapıldığında kaliteli sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Gümrükleme Firmasıyla Yurt Dışından Ürün Getirme

Ercan Gümrükleme Müşavirliği yurt dışından ürün getirtmek noktasında sizlere en doğru hizmeti vererek doğru stratejiler ile ilerlemenize destek olacaktır.

Gümrük Vergisi Nedir?

Gümrük vergisi ülkeler arası ticaretlerin sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Ürün ya da hizmetin giriş yaptığı ülkelerden alınan bir vergidir. 4458 sayılı Gümrük Kanununa göre madde 3/8; Gümrük vergileri deyimi, ilgili mevzuat uyarınca eşyaya uygulanan ithalat vergilerinin ya da ihracat vergilerinin tümünü; diğer bir ifade ile eşyanın Türkiye’ye ithali veya Türkiye’den ihracı nedeniyle gümrük idarelerince tahakkuk ve tahsil edilen vergilerdir.

Gümrük Vergisi Çeşitleri

Gümrük vergilerinde pek çok çeşit bulunmaktadır. Bunlar;

 • Katma Değer Vergisi
 • Özel Tüketim Vergisi
 • Çevre Katkı Payı
 • Sübvansiyona Karşı Telafi Edici Vergi
 • Tek ve Maktu Vergi
 • TRT Bandrol Ücreti
 • Toplu Konut Fonu
 • İlave Gümrük Vergisi
 • Dampinge Karşı Vergi-Telafi Edici Vergi
 • Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu
 • Ek Mali Yükümlülük
 • Tütün Fonu
 • Ek Fon olarak sıralanabilir.

Gümrük Vergisi Oranları Nelerdir?

Gümrük vergisi oranları Türkiye’de gönderici ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bunun dışında bazı faktörlerde buna etkendir. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre;

Doğrudan Avrupa Birliği ülkelerinden gelen ürünlerde %18

ABD, Çin’de ve diğer ülkelerden gelen ürünlerde %30

4760 sayılı ÖTV kanunu kapsamındaki dört sayılı listede yer alan ürünler için bu oranlara ek %20

Ercan Gümrükleme Müşavirliği olarak bilgileri sizlere detaylı bir şekilde iletiyoruz ve yurt dışından getirtmek istediğiniz ürünleri sizlere güvenle ulaştırıyoruz.

Yurt Dışı Gümrük Limiti Nedir?

Posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla sizlere ulaşacak ürünlerin kıymetinin 1500 EUR’ dan fazla olmaması gerekir. Ağırlık ise brüt olarak 30 kg’dan fazla olmamalıdır.

Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta ya da Hızlı Kargo Taşımacılığı Yoluyla Serbest Dolaşıma Sokulacak Eşya Nedir?

Söz konusu eşyanın, yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi, ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi, diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlere brüt 30 kilogramı geçmemesi gerekmektedir.

Ercan Gümrükleme İle Yurt Dışından Ürün Nasıl Getirilir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yurt dışında ürün getirmek oldukça kolaylaşmaktadır. Bu işi gümrükleme firmaları ile birlikte ilerletmek firmanın ihracata hazır hale gelmesini sağlamak, kaynaklarını verimli şekilde kullanması adına önemlidir. Yurtdışından getirtmek istediğiniz ürünlerin Türkiye’ye girişinde yasak olmaması, istediğiniz ürünlerin yasaklı olup olmaması ve Türkiye gümrük mevzuatında belirtilen şartlara uygunluğunun sağlanması için Ercan Gümrükleme Müşavirliği size kaliteli bir hizmet sunar.

Sipariş verilen ürünlerin gümrüğe takılma gibi olumsuz durumlar ile karşılaşılmaması için evrakların eksiksiz olması gerekir. Yurt dışından ürün getirtmek için Ercan Gümrükleme Müşavirliğini tercih ettiğiniz koşullarda markanızın ihracat kapasitesini yükseltecek, potansiyel müşterilere ulaşımınızı arttıracaktır.

Türkiye’ye girişi olan ürünler için dünya çapında kargo firmaları hava deniz ve kara yolu alternatiflerini sizlere sunar. Hızlı kargo firmasına başvurmak ya da başka seçeneklere yönelmek ürünün elinize ulaşma süresini belirlemeyi sizlere bırakır. Bizim danışmanlığımız hem kargo işlemlerinize hem de bilgilendirme ve başvuru süreçlerinizde size destek sağlamaktadır.

Gümrük Yasaklı Ürünler

Yurt dışından istenilen her ürünü getirtmek mümkün değildir. Belirli sınırlar mevcuttur fakat bunlar dönem dönem değişebilir. Genel olarak ise cep telefonu, kozmetik ürünleri, tütün mamulleri, et ve süt ürünleri, alkollü ürünler, silah, tüfek yasaklılar arasında yer alan ürünlerdir.

Gümrük İşlemleri

Türkiye’ye ithal edeceğiniz ürün siparişi verme işlemlerinden önce gümrük idaresine bildirilmesi gerekir. Buna gümrük beyanı denmektedir. Gümrük beyannamesini doldururken firma bilgileri, gönderici-alıcı bilgileri, kıymet, tarife, menşe, taşıma bilgileri, ödenecek vergiler gibi bilgileri içermesi gerekmektedir.

Gümrük idaresinin ithalat işleriyle ilgili olarak yapacağı kontrollerle Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan risk analizlerine göre belirlenmektedir. Bunun sonucunda ödemeniz gereken vergiler ortaya çıkacaktır. Serbest dolaşımda olmayan eşyanın gümrük idaresince kontrolünün sağlanması ödemeniz gereken vergi tahsil edilmesi sonucunda eşya size teslim edilmektedir.

Gümrük işlemlerinizi zaman ve maddi kayıp yaşamadan tamamlamak için Ercan Gümrükleme Müşavirliği sizlere hizmet vermektedir.

Gümrük Vergisi Uygulamasının Yararları ve Zararları Nelerdir?

Gümrük vergisi uygulamasının hem yararları hem de zararlı yönlerini bulunmaktadır. Nasıl uygulandığı bunları etkileyen bir faktördür.

Bu vergi tüketicilerin yurt dışından ürün alma sınırını belirlemektedir. Ülke sanayisinin korunması noktasında gümrük vergisi yararlı konuma geçer ama yurt içinde ki bir ürünü yurt dışında daha ucuza elde etmek yerli sanayiyi olumsuz etkilemektedir. İşten çıkarılma ve işsizlik gibi sorunlar doğurabilir. Ülke için gelir kaynağı elde edilmesi ise bu uygulamanın yararını ortaya koyar.

Ercan Gümrükleme Müşavirliği İthalat Hizmetleri

Tüm ithalat işlemleriniz için yanınızdayız! Süreçleri siz değerleri müşterilerimiz ile birlikte ilerletiyoruz sorunsuz bir şekilde ürünlerini gümrükten almalarını sağlıyoruz. İthal edilecek ürün ile ilgili ön çalışmalar, uygun rejimin takibinin yapılması, gümrük onay ve eşyanın muayenesinin gerçekleştirilmesi, teminat ve vergilerin ödemesinin yapılması, olumsuz durumlarda tutanakların tutulup ilgili birimlere bilgilendirmelerin gerçekleştirilmesi, belirtilen adreslere ulaştırmanın yapılması, evrak teslim formalarının iletilmesi gibi pek çok işlem ithalat hizmetleri arasında yerini alır.

Bu süreçlerin sorunsuz ve hızlı şekilde ilerlemesi için yıllardır uzman ekibimiz ile birlikte çalışmaktayız. Her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutarak en kalite hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Tüm bunlar sonucunda ithalat hizmetleri için vazgeçilmez adres haline geliyoruz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.