Paketleme, uluslar arası ticaret gerçekleştiren şirketlerin üzerinde titizlikle durması gereken bir konudur. Günümüzde birçok firma maliyetlerden tasarruf etmek adına kargoladığı ürünlerin paketlemesine ne yazık ki gereken özeni göstermiyor. Ancak sanılanın aksine uzun vadede paketlemeye yaptığınız yatırımın geri dönüşünü kat be kat alabilmeniz mümkün. Rehber niteliğindeki bu yazıda Ercan Gümrükleme olarak neden paketlemeye önem vermeniz gerektiğini sizlerle paylaşıyor olacağız.

Gümrükte Ambalajlamanın Önemi

Gümrükte ambalajlamanın önemini bazı alt başlıklar şeklinde sıralayabiliriz.

Koruma

Kırılabilir, yağmur ve kardan etkilenebilir ürünlerin ticaretini gerçekleştiriyorsanız taşınma esnasında değerli mallarınızın zarar görmesi işten bile değildir. Taşıma sürecini kazasız belasız atlatmak istiyorsanız, muhtemel tehlikelerden korunması için paketleme ve kolilemeye özen göstermeniz gerekir.

Böylelikle titreşim, çarpma, sıkışma, nem ve ıslaklık gibi dış etkenlerden ürünleriniz korunmuş olur. Kargolarınız taşıma, yükleme ve boşaltma süreçlerini sorunsuz geçirebilirler.

Güvenlik

Her ne kadar gümrüklerde gelişmiş güvenlik önlemleri alınmış olsa da malların taşınma esnasında paketlerinden dökülmesi, çalınması ve yetkisiz kişilerce müdahale edilmesi gibi durumlar yaşanabiliyor. Bunların önüne geçmek, paket açıldıysa bunu hemen anlayabilmek için daha titiz bir ambalajlama yolunu izleyebilirsiniz. Kargo ambalajlarını mühürlemek, sıkıca streçlemek gibi önlemler alınabilir.

Yasal Düzenlemelerle Uyumluluk

Günümüzde birçok ülke kendine has paketleme standartları ve düzenlemelerini kargo taşıyıcılarının karşılamasını bekliyor. Bu düzenlemelerle uyumsuz bir paketleme yöntemini izlediyseniz, ürünleriniz gümrükten geri dönebilir. Gecikme ve cezalar da söz konusu olabilir. Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak için uluslar arası standartlarla uyumlu bir paketleme yaparsanız gümrükten sorunsuz geçmeniz mümkün olacaktır.

Taşıma ve İstiflemede Kolaylık

İyi paketlenmiş bir kutu ürünü taşımak, darmadağın halde yalnızca streçlenmiş bir ürün yığınını taşımaktan daha kolay olacaktır. Düzgün şekilde etiketlenmiş, nasıl taşınması ve istiflenmesi gerektiğine dair yönlendirmelerin üzerine basıldığı kargo kutuları taşıma ve depolamada işçilere kolaylık sağlar. Hata yapma riski azalır, lojistik operasyonu daha sorunsuz işler ve taşıma esnasında var olan mevcut ardiye alanı daha verimli değerlendirilmiş olur.

Marka Bilinirliği ve Müşteri Memnuniyeti

Yüksek kaliteli, dikkat çekici ve marka görsellerinin yer aldığı kargo kutuları müşterilerinizin genel ürün deneyimini daha da iyileştirir. Neticede insanlar kitapları kapaklarına göre değerlendirirler, değil mi? Müşteride olumlu bir intiba bırakmak, marka itibarını yükseltmek ve bilinirliği artırmak için paketlemeye mutlaka gereken özeni göstermeniz gerekiyor.

Ürün Kalitesini Koruma

Hassas ve narin ürünler taşıyorsanız köpüklerle desteklenmiş, sağlam ve sert bir mukavvadan imal edilmiş kargo kolilerini kullanmanız şart. Böylece nakliye esnasında ürünlerinizin bütünlüğünü koruyabilir ve dış etkenlere karşı etkili bir önlem almış olursunuz. Işık, nem, aşırı sıcaklık veya soğukluk gibi durumlar ürünlerinizin tazelik, işlevsellik ve genel kondisyonunu olumsuz etkileyibilir.

Bilgilendirme ve Talimatlar

Kargo kolisinin içinde ne olduğunu hem gümrük muhafaza memurlarının hem de müşterilerinizin anlayabiliyor olması çok önemli. Ürün hakkındaki genel bilgiler, kullanım talimatları, güvenlik önlemleri ve varsa uyarıların dış pakete iliştirilmesine özen gösterin. Açık ve basit bir dille yazılmış bu talimatlar gümrükte ve son kullanıcıda olumlu bir intiba uyandıracaktır.

Toparlayacak olursak ürünlerinizin kondisyonunu korumak, gümrükten geçiş işlemlerini sorunsuzca halletmek ve marka bilinirliğini artırmak için paketleme ve ambalajlamaya önem göstermek sizin menfaatinizedir. Bu süreçte sizi yönlendirmek için Ercan Gümrükleme olarak bir telefon kadar uzağınızdayız. Siz de uzman müşteri temsilcilerimizden paketleme standartlarına dair merak ettiklerinize dair bilgi alabilirsiniz. Bunun için mesai saatleri içinde “Bize ulaşın” sayfasındaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Gümrük Kanunu Kapsamında Ambalajlama

4458 sayılı gümrük kanunu ambalajlama noktasında firmaların dikkat etmesi gerekenlere de düzenleme getirmiştir. Buna göre eğer plastik, karton veya mukavva gibi alışılagelmiş ambalajlama malzemelerinin haricinde bir madde paketlemede kullanılmışsa ek vergiye tabi tutulabilirsiniz. Keza yalnızca ambalajın ayrı bir ticari madde olması durumunda ek vergi çıkabilir.

Bu gibi olumsuz durumları yaşamamak ve gümrük sürecini sorunsuz tamamlamak için danışmanlık almanız sizin menfaatinizedir. Ercan Gümrükleme’nin mutlu müşterileri arasındaki yerinizi alarak siz de ambalaj ve kolileme hakkında vereceğimiz doğru yönlendirmelerden faydalanabilirsiniz.

Uluslararası Taşımacılıkta Ambalaj Standartları Nelerdir?

Her ne ürünü kargoluyor olursanız olun, malların düzgün bir şekilde paketlenmiş olması şarttır. Uluslar arası arenada ticaret gerçekleştiren firmalar, hedef ülkenin standartlarına uygun şekilde paketleme yapmış olmalıdır. Her paketin ilgili ülkenin çevreyi koruma ve atık yönetimi yönetmelikleriyle uyum sağlaması gerekir. Bunun için hayata geçirilmiş bir dizi uluslar arası standart mevcuttur.

Türkiye’de yerleşik ihracatçıların çoğu Avrupa Birliği sınırları içerisinde mal ihraç ettiği için AB tarafından uygulanan 94/62/EC ambalajlama yönetmeliğine uygun paketleme yapmış olmalıdır. AB üyesi tüm ülkeler tarafından benimsenen bu yönetmeliğe göre ürünün içeriği, varsa tehlikeli maddelerin detayı gibi bilgiler paketlemenin üzerinde mutlaka açıkça geçiriliyor olmalıdır.

“Ambalajlama” sürecini bir döngü olarak tanımlayabilmek mümkündür. Ambalaj ilk olarak çıkış noktasında üretilir, varış noktasına taşındıktan sonra imha edilir ve geri dönüştürülür. Paketlemede kullanılan ham maddenin geri dönüştürülebilir olması, çevreye zarar vermemesi detaylara mutlaka dikkat edilmelidir. Bununla hedeflenen atık ambalajların doğaya olumsuz etkilerinin önüne geçmektir.

AB’ye ihracat yapan ve AB’den ürün ithal eden herkes 94/62/EC düzenlemelerine ayak uydurmakla yükümlüdür. Para cezası ve gümrükten geri çevrilme gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için kargo paketleri üzerinde mutlaka ürün hakkındaki bilgiler yer almalıdır. Aynı zamanda paketlemenin geri dönüştürülebilirliğine dair bilgilere de yer verilmesi gerekir.

İlgili yönetmeliğe göre AB sınırları içerisinden geçmesi hedeflenen kargo ambalajları aşağıdaki kriterleri karşılamak zorundadır.

 • Paketlemede mümkün oldukça az ve hafif malzemeler kullanılmalıdır.
 • Müşterilerin ürün hakkında edinmesi gereken temel bilgilere yer verilmelidir.
 • Hijyenik ve güvenlikle ilgili bilgilendirmeler yazılmalıdır.
 • Ambalajda tekrar kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıldıysa bu bilgi not düşülmelidir.

94/62/EC yönetmeliğiyle Avrupa Birliği’nin ulaşmak istediği hedefler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Gereksiz ve haddinden fazla ambalajlamanın önüne geçmek
 • Paketleme atıklarının geri dönüştürülmesini sağlamak
 • Bunların sonucunda atık imha ederken ortaya çıkacak maliyetlerde tasarruf edebilmek

Ambalajlama Kuralları Nelerdir?

Ürünlerinizin hedefine kusursuz ve eksiksiz olarak ulaşmasını sağlamak için alabileceğiniz en birinci önlem ambalajlamaya özen göstermektir. Aşağıda yer alan ve uluslar arası arenada kabul edilen kurallara uyarsanız, bunu önemli ölçüde başarabilmeniz mümkündür.

 • Ürünlerin nitelik ve niceliğiyle uyumlu bir kargo ambalajı tercih edilmelidir.
 • Paketlenen ürünler kutunun içinde hareket etmeyecek şekilde köpüklerle sarılmalıdır.
 • Ürünler müşterinin talepleriyle uyumlu şekilde paketlenmelidir.
 • Sıcak ve soğuk gibi farklı hava şartlarına direnç gösterecek bir paketleme yöntemi izlenmelidir.
 • Kargolar paketlenirken ürünün transit halde ne kadar süre geçireceği hesaplanmalıdır. Bu süre zarfında yaşanacak iklimsel değişiklikler, nem ve sıcaklık farkları, mevsimsel şartlar ve diğer yüklerle uyumu göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Ürünün taşınacağı nakliye aracıyla uyumlu bir paketleme yöntemi benimsenmeli. Mesela uçaklarda çok ağır ve çok büyük ebatlarda yükler taşınamaz.
 • Yükün sürekli hava alması veya düzenli olarak soğutulması gerekiyorsa buna uygun şekilde kolilenmeli.
 • Tehlikeli madde içeren yükler ayrı, bu iş için özel tasarlanmış konteynerlerde taşınmalı.
 • Dökülme ve sızılma gibi olumsuz durumlardan etkilenmemesi için her bir ürün özenle patpata sarılmalı.
 • Bunların haricinde ürünün dikkat edilmesi gereken başka nitelikleri varsa bu kargo kolisinde mutlaka açıkça belirtilmeli. “Cam, sadece üstte taşıyınız, istiflemeyiniz, en fazla 3 koli istiflenebilir, ters çevirmeyin” gibi ibarelere yer verilmeli.

Görüldüğü üzere ürünlerinizi paketlerken dikkat etmeniz gereken birçok kriter ve kural söz konusu. Tüm bu kurallara riayet etmek her zaman kolay olmayabilir. Ercan Gümrükleme’nin bu alandaki tecrübe ve bilgi birikimine gözünüz kapalı güvenebilirsiniz. Gelin, siz de bizim müşterimiz olun ve size en uygun paketleme yöntemine hep birlikte karar verelim. Böylece taşıma esnasında ve gümrükten geçiş aşamasında yaşanabilecek olumsuz durumların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.