Havayolu kargo taşımacılığının uluslar arası nakliyecilik sektöründeki toplam payı her geçen gün artıyor. Firmalar havayolu ile taşımacılığı ne kadar çok tercih ederse insanların hayatı o denli kolaylaşıyor. Ürünlerin diğer taşımacılık araçlarına kıyasla çok daha kısa sürelerde alıcıya teslim ediliyor oluşu, hava kargonun en büyük avantajlarından birisi.

Tabii her nakliye aracında olduğu gibi hava kargonun da bazı olumsuz yönleri yok değil. Ancak sektör sürekli olarak standartlarını daha yükseğe taşımaya devam ettiği için havayolu ile taşımacılığın yükselişi sürekli artmaya devam ediyor.

Hava Kargo Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere hava kargo, çeşitli mal ve ürünlerin uçaklarla taşınmasına denir. Havayolu şirketleri ve sadece ticari kargo taşımacılığı yapan çeşitli havacılık firmaları, opere ettikleri kargo uçakları vasıtasıyla iki ülke arasında tek seferde 83 tona kadar yük taşıyabilirler. Kara, deniz ve demiryolu gibi geleneksel yöntemlerle kıyaslanmayacak kadar kısa süre zarfında kargolar alıcıya ulaştırılabilir.

İşin güzel tarafı şu ki, günümüzde yolcu uçaklarında dahi kargo taşımacılığı yapılabiliyor. Bagaj sayısı az ise kargoların uçağa yüklemesi yapılarak kargo bölmesinde zaten mevcut olan boş alan değerlendirilebiliyor. Daha fazla sayıda kargo taşınması gerektiği anlarda ise duruma göre doğrudan kargo uçakları tercih edilir. Böylece hızlı ve güvenli bir şekilde kargolar havayolu ile taşınmış olur.

Hatırlanacağı üzere pandemi döneminde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve karantina uygulamalarından sebep havayolu şirketleri yolculu seferlerini iptal etmek zorunda kalmışlardı. Bu sıkıntılı dönemde havayolu kargo taşımacılığına yönelen firmalar, yolculardan kalan boş uçaklara aşı ve solunum cihazı gibi tıbbi malzemeleri yükleyerek dünyanın birçok noktasında hayatların kurtarılmasına aracı oldular.

Öyle ki uçağın ambarı hariç, kabin bölümüne tek başına 1000 ila 1500 arası kutu yüklenildiğine dahi şahit olduk hep beraber. Sıcaklık ve nem oranının taşınan ilaçlar için ideal seviyeye getirebiliyor olması, havayolu kargo taşımacılığının daha da parlamasına yol açmıştı o dönemde.

Şuanda da hızlıca nakledilmesi gereken ürünlerin imalatını gerçekleştiren birçok sektör, kara ve deniz yoluna kıyasla havayolu kargo taşımacılığını tercih ediyor.

Havayolu Kargo Taşımacılığı Ne Taşır?

Bu soruya kestirmeden cevap verelim: Hemen her şey! Taşınacak ürünlerin güvenliğini sağlamak, bütünlüğüne zarar gelmesini önlemek havayolu taşımacılığının olmazsa olmazlarındandır. Ağır ve boyut itibariyle taşınması zor olan kargolar dahi çeşitli yükleme araçlarıyla dikkatli bir şekilde uçağa yüklenirler.

İstatistiklere baktığımız zaman havayolu kargo taşımacılığıyla yer değiştiren ürünlerin çoğunlukla dayanıklılık süresi az olan, bayatlama ve bozulmaya müsait mallar olduğunu görüyoruz. Meyve ve sebzeler, çiçekler, ilaç ve aşılar, canlı hayvanlar ve elektronik cihazlar bunların arasında yer alıyor.

Sizin de bir an önce alıcıya ulaşmasını istediğiniz bozulabilir, kısa ömürlü ürünleriniz varsa havayolu taşımacılığı akıllıca bir seçim olabilir. “Sınırların ötesinde” sloganını benimseyen Ercan Gümrükleme olarak anlaşmalı havayolları ile kargolarınızı dünyanın hemen her tarafına güvenle taşımaya hazırız.

Uluslararası Ticaretin En Büyük Destekçisi: Havayolu Kargo Taşımacılığı

Mevcut istatistik ve araştırmalar ışığında uluslar arası ticaretin yüzde 35’inin havayolu kargo aracılığıyla gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Bu yükü taşıyan kargo havayollarının toplam geliri ise 50.7 milyar dolar seviyelerindedir. Türkiye gibi hemen her 2-3 şehirden birinde mutlaka bir havalimanı olan ülkelerde anında taşınması gereken mallar, ülke içinde dahi uçaklar aracılığıyla yer değiştiriyor. Ercan Gümrükleme olarak bizler bu noktada birçok kurumsal müşteriye destek sunmaya devam ediyoruz.

Günümüzde dünya çapında 3 bin 200 havalimanı ve 60 bin ticari uçuş hattı olduğunu göz önüne alırsak, havayolu kargo taşımacılığının ne kadar büyük bir sektör olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Havayolu Kargo Taşımacılığının avantajları

Birçok avantajı olan havayolu kargo taşımacılığını alternatif yöntemlere kıyasla tercih sebebi kılan artıları şu şekilde sıralanabilir:

En Hızlı Ulaşım Yöntemidir

Satışını gerçekleştirdiğiniz malları en hızlı şekilde alıcıya ulaştırmanız mı gerekiyor? Havayolu taşımacılığı hiç şüphesiz en hızlı nakliye yöntemidir. Gemi, tren ve tırlarla kıyaslanmayacak kadar kısa sürede hedef ülke veya şehre ürünlerinizi güvenli bir şekilde ulaştırabilirsiniz. Uçaklar genelde saatte 900 kilometreye varan hızla havada seyrettiği için bazı bölgelerde kıta değişmek bile yalnızca birkaç saat sürer.

Ürünleriniz Tam Zamanında Taşınır

Ürünlerinizin zamanında ve sağlam bir şekilde hedefe varması birinci önceliğiniz mi? O zaman tercihiniz hava kargo olmalı. İki havalimanı arasındaki toplam seyahat süresi önceden belli olduğu için alıcıya net teslimat saati bile verme imkânı sunan havayolu taşımacılığı, bu yüzden dakik işletmeler tarafından çokça tercih ediliyor.

Neredeyse Her Yere Kargo Gönderebilirsiniz

Ürünlerinizi Afrika, Asya veya Amerika kıtasının ücra noktalarına göndermek mi istiyorsunuz? Deniz ve karayolu ile yapılan taşımacılıklarda ana transfer noktalarının haricinde kalan küçük şehirlere mal gönderebilmek çok zordur. Ancak havayolu ile yapılan taşımacılıklarda bu durum söz konusu değil. Eğer bir şehirde havalimanı varsa oraya kargo taşıyan firmalar da mutlaka vardır. Yani dünyanın hemen her noktasına uçakla kargo gönderebilmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Kargolarınız Güven Altında

Kargolarınızın çalınması veya hasar görmesinden mi endişeleniyorsunuz? Genelde çok kıymetli malların taşındığı uçaklarda güvenliğe çok önem verilir. Havalimanı ve antrepoların tamamında yüksek çözünürlüklü kameralar olduğu için hırsızlık olaylarına daha az rastlanılır. Ayrıca güvenlik en üst öncelik olduğu için kargolar emniyetle uçağın ambarına sabitlenir. Böylece yüksek türbülanslı havalarda bile kargolar güvenle taşınabilir.

Paketleme, Depolama ve Sigorta Maliyetleri Daha Düşüktür

Giderlerinizi azaltmak ve verimliliğinizi artırmak mı istiyorsunuz? Havayolu kargo taşımacılığı bunun için biçilmiş kaftan. Diğer alternatif yöntemlere kıyasla uçaklarla taşınacak ürünlerin paketlemesine aşırı derecede özen göstermenize gerek yoktur. Neticede kargolarınız daha az süre transfer halinde kalacak, kapalı bir alanda sabitlenmiş şekilde taşınacaktır. Sigorta giderleri, paketleme masrafı ve ardiye giderlerini bu şekilde azaltabilmeniz mümkündür.

Kargolarınızı Kolaylıkla Takip Edebilirsiniz

Günümüzde herhangi birisi herhangi bir uçağı radar takip sitelerinden izleyip anlık olarak nerede olduğunu görebiliyor. Siz de Ercan Gümrükleme avantajıyla hava kargo kullanmaya karar verdiyseniz, size vereceğimiz sefer numarasını takip ederek kargolarınızın kalkıştan inişe kadar uçağın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz. Kara ve demiryoluyla yapılan taşımacılıklarda böyle dakik bir şekilde bilgi alma imkânı ne yazık ki yoktur.

Havayolu Taşımacılığı Kargo Türleri Nelerdir?

Hava kargo ile mektup ve kargo paketlerinden tutun, ağır iş makinelerine kadar birçok farklı ağırlık ve büyüklükte yükler taşınabilir.

En çok taşınan kargo türleri ise şunlardır:

  • Kıymetli ürünler: Elektronik, mücevher, sanat eseri, süper arabalar gibi kıymetli ve hasar görmesi muhtemel kargolar.
  • Çabuk bozulan mallar: Tazeliğini koruması istenen tüm ürünler. Buna deniz ürünleri, çiçek, sebze ve meyveler dahildir. Uçak ambarlarında ısı seviyesi ihtiyaca göre ayarlanabilir.
  • İlaç ve medikal malzemeler: Aşılar başta olmak üzere her türlü ilaç, medikal malzemeler, tıbbi araç ve gereçler.
  • E-ticaret ürünleri: Amazon ve Etsy başta olmak üzere önde gelen yabancı e-ticaret portalları üzerinden alınan siparişler en hızlı hava kargo ile gönderilir.
  • Otomobil parçaları: Otomobilin kendisinin yanı sıra motor, şanzıman ve kaporta aksamı gibi otomotiv sektörüne ait birçok parçanın hızlı ve güvenli bir şekilde nakliyesi sağlanır.
  • Ağır iş makineleri ve ekipmanları: Her ne kadar hava kargo genelde ağır ve büyük ürünler için pek tercih edilmiyor olsa da, bazı havayolları bu tür yükler için özel ekipmanlara ve kargo uçaklarına sahiptirler.

Hava kargolarda Tehlikeli Maddelerin Özellikleri Nelerdir?

Eğer üretimini veya satışını gerçekleştirdiğiniz malzemeleri uçaklarla nakletmek istiyorsanız, bu ürünün tehlikeli olup olmadığını kargo acentesine bildirmeniz gerekecektir. Havacılıkta kanlar kuralla yazılmış olduğu için tehlikeli maddelerin uçağa yüklenmesi için uygulanan düzenlemeler çok sıkıdır.

Bazı tehlikeli yükler sadece kargo uçaklarıyla taşınabilir, yolcu uçaklarına yüklenemez. Bu tür teknik detaylarla dolu süreci sizin yerinize Ercan Gümrükleme olarak bizler memnuniyetle yürütmeye hazırız. Hızlı yanma özelliğine sahip piller, yanıcı ve uçucu gazlar gibi tehlikeli maddelerin uçaklarla taşınması bizle mümkün!

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.