İhracat gümrükleme süreci, ihracatçı ülke gümrük tarafından mal muayenelerinin yapılması işlemidir. Mallar ve ürünlerin ihracatçı ülke gümrüğü bölgesinde ayrıldıktan sonra ihracata ait gümrük beyannamesi işlemlerinin bitirilmesidir.

İhracat Gümrükleme Süreci Nedir?

Gümrük beyannamesi, malı satan ve satın alan ülke arasında yapılan sözleşme olarak da tanımlanabilmektedir. Ercan gümrükleme sektörün öncüleri arasında bulunmaktadır. Gümrük idaresi tarafından alınan yetki belgesi sahipleri uluslararası gümrük faaliyetleri yürütebilmektedir.

Gümrükleme Süreci Ne Demek?

Gümrükleme süreci olarak bilinen protokol, işin alınmasından teslim edilmesine kadar geçen süreci ve işlemler olarak tanımlanmaktadır. Gümrük işlemeleri iş alımı için yapılan ön görüşmeler ve yazışmalarla başlamaktadır. Malın cinsi, miktarı ve fiyat değerlendirmeleriyle ödeme ve teslimat özellikleri görüşülmektedir.

Ürün -malın üretim aşaması, evrak hazırlığı ödeme detayları belirlenerek süreç devam etmektedir. Gümrük beyannamenizi aldıktan sonra sektörde yer alan gümrükleme sürecinde yer alınabilmektedir. Gümrükleme süreci kapsamındaki işlemler;

 • Mal ve eşyanın gümrüğe beyan edilmesi,
 • Gümrük idaresine mal tesliminden önce yapılacak hazırlık,
 • Gümrük beyannamesinin kabul edildikten sonra tescillenmesi,

Muayene ve yüklenecek olan ihracat ürününün muayene edilerek yüklenmesi şeklinde devam etmektedir. Tüm protokol işlemleri ve evrak bilgisi için günün her saati Ercan Gümrükleme uzmanlarından destek alınabilmektedir.

İhracat Sürecinde Yapılması Gerekenler

İhracat ve gümrükleme sürecinde yapılması gereken işlemler çok önemlidir. Öncelikle, yetkilendirilmiş yükümlü statü sertifikasına sahip işletmelerle çalışılmalıdır. Uluslararası geçerliği bulunan bu sertifikaya sahip olan işletmeler güven vermektedir.

YYS simgesiyle tanımlanan yükümlü statü sertifikası gümrük işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Gümrük işlemleri uluslararası taşıma ve ticaret hizmetlerini kapsamaktadır. Yönetmelik kapsamında yetkilendirilmiş yükümlü statüsü sertifikası alabilmek için;

 • İlk koşul Türkiye’ de Gümrük bölgesinde yaşıyor olmak,
 • Güven koşullarına sahip olunması,
 • Geçen 3 yıldan bu yana faaliyette bulunan bir işletme olması,
 • 100 beyan kapsamlı işlemleri 1 önceki yıl içinde yapmış olmak,
 • Güven koşullarına ve ekonomik yetkinliğe sahip olmak,
 • Güvenlik ve emniyet koşullarını karşılayabilmek gerekmektedir.
 • YYS belgesi sahibi işletmeler kolaylıkla uluslararası ticari faaliyetlerde bulunabileceklerdir.

İhracat & Gümrükleme Faaliyetlerini Kimler Yapabilir?

İhracat ve Gümrükleme faaliyetlerini gümrük firmaları yapmaktadır. İhracat ve gümrükleme firmaları uluslararası çalışma koşullarına sahip olması gerekmektedir. Uluslararası yetkinliğe sahip olmak ilk koşul olarak bilinmektedir. Bu da YYS Sertifikası olarak tanımlanan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü belgesine sahip olmak demektir.

YYS belgesi başvurusu https://www.turkiye.gov.tr üzerinden iletişim kurarak yapılabilmektedir. Başvurular bireysel olarak yapılmaktadır. Herkes kendi adresinden online olarak başvuru yapabilmektedir. Elektronik sistem üzerinden yapılan işlemler Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.

Ercan Gümrükleme uzmanlarından alınabilecek hizmetler arasında danışmanlık hizmetleri de bulunmaktadır. 7/24 erişim sağladıktan sonra teknik bilgi desteği ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca gümrükleme eğitimi, dış ticaret eğitimi, yatırım teşvik danışmanlığı hizmetleri alabilirsiniz.

Profesyonel yaklaşımla alınabilecek E-İhracat danışmanlığı, ihracat danışmanlığı ve ithalat danışmanlığı eğitimlerine katılabilirsiniz. Yüksek kalite gümrükleme eğitimi ve dış ticaret eğitimi alarak hayatınızın yönünü değiştirebilirsiniz.

4.0 Endüstrisi Nedir?

Otomasyon sistemi olarak tanımlanan 4.0 Endüstri teknolojisi, nesnelerin interneti, yapay zeka gibi de ifade edilebilmektedir. 4.0 teknolojisi, tüm cihazlarla teknoloji ürünlerinin kablosuz olarak iletişim kurabilmesini mümkün kılmaktadır. Gümrükleme sistemi de 4.0 teknoloji gelişmelerine geleneksel sistemlerini entegre ederek devam etmektedir.

Online arşiv olanağı, web gümrük uygulama teknolojisi ve cep gümrük uygulamaları sayesinde kolaylıklar sağlamaktadır. 4.0 teknolojisi Endüstri gelişimine uyum sağlayarak gümrük işlemlerini yürütebilmek anlamı taşımaktadır.

Cep gümrük uygulama sistemi sayesinde tüm bilgi – veri akışı hem gümrük müşaviri hem de müşteri telefonuna aynı anda iletilmektedir. Ayrıca istendiği takdirde, CD-USB gibi teknoloji sistemleriyle bilgiler iletilmektedir. Server sistemi ya da FTP kaydı yapmak isteyenlere büyük kolaylık sağlanmaktadır.

Ercan Gümrükleme IAS(International Acreditation Servis) ISO belgeleri ve Gümrük Müşavirleri Derneği üyeliğine sahiptir. İhracat gümrükleme süreci YYS belgesine sahip olabilen uluslararası yetkinliğe sahip Ercan Gümrükleme tarafından takip edilebilmektedir.

Ercan Gümrükleme Hizmetleri

Ercan gümrükleme, uzun yılların tecrübe ve güveniyle çalışmaktadır. Gümrük müşaviri, malın gümrük kullanımı ve onaylanmasına dair işlemleri yürüten ve dolaylı olarak takip edip sonuçlandıranlara denmektedir.

Gümrük müşavirleri müsteşarlık tarafından verilen izin belgesi sahibi olan serbest meslek uzmanlarıdır. Serbest meslek sahibi olarak tanımlanan gümrük müşavirleri kendi firmasında çalışabileceği gibi başka firmalarla da çalışabilmektedir. 3 Ayrı çalışma şekliyle mesleğini yürütebilen gümrük müşaviri;

 • Kendi gümrük firmasını kurarak çalışabilir,
 • Serbest meslek erbabı olarak bilinen gümrük müşaviri, başka bir şirket ortağı olarak çalışabilmektedir.

Firmanın doğrudan temsilcisi olarak da çalışabilmektedir. Gümrük müşaviri, hem şirket sahibi hem de serbest meslek uzmanı olarak çalışamaz. Her ikisi arasında tercih yapmak durumundadır.

Gümrükleme Hizmetleri arasında;

 • Tüm raporlama ve sunumlar, Türkçe- İngilizce raporlar halinde tutulmaktadır.
 • Web desteğiyle anlık tablo ve grafikler hazırlamak,
 • Kalem detaylı ya da GTİP maliyet raporları,
 • Yabancı dil destekli KPI raporları,
 • Tüm dekont ve beyanname durum raporları,
 • KEP anlık beyan durum raporlarının düzenlenerek ilgili birime iletilmesi işlemleri bulunmaktadır.

Gümrükleme Eğitimi

Gümrük beyannamenizi kara, deniz ve havayolu işletmeleri için kullanabilir, uluslararası ticaret faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Ercan Gümrükleme hizmetlerinden faydalanarak serbest meslek sahibi olabilirsiniz. Ulusal ve uluslararası alanlarda gümrük bölgelerinin tamamında çalışabilirsiniz.

Gümrükleme eğitimleri tüm dünyada çalışabilecek yetkin personeller yetişmesini sağlamaktadır. Her ülkenin sahip olduğu bağımsız gümrük bölgesi bulunmaktadır. Gümrükleme sürecinde ihracat ve ithalat faaliyetleri bulunmaktadır. İhracat ve ithalat faaliyetlerinin yürütüldüğü gümrükleme işlemleri mal ve ürünlerin dünya üzerinde değiş tokuşunu sağlamaktadır.

Ercan gümrükleme eğitimlerine katılarak gümrük ve lojistik konularında uzmanlaşabilmek mümkündür. Eğitimler sonunda herkes kolaylıkla dış ticaret işlemleri yapabilmektedir. Yetkili firma sahibi olabilmek ya da kendi firmanızı kurabilmek için Ercan Gümrükleme eğitimlerine katılım sağlayabilirsiniz.

Eğitimi alanlar, gümrükleme ihracat ve ithalat süreçleri, dış ticaret faaliyetlerinde evrakların eksiksiz olması gerekmektedir. İhracat Gümrükleme süreci profesyonel uzmanlar tarafından takip edilmektedir.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.