Kombine taşımacılık, bir yerden farklı bir taşıma noktasına kadar ikiden fazla taşıma modunun (demiryolu, denizyolu, karayolu, havayolu) taşınmasını ifade eden taşıma sistemidir. Diğer taşıma yöntemlerinin yanı sıra bu taşıma modu; son yıllarda mesafe ve ulaşım söz konusu olduğunda problem teşkil eden taşımaların, maliyet olarak daha düşük olan denizyolu taşımacılığı ve demiryolu taşımacılığının kombine şekilde kullanılmasıyla gelişim göstermiştir.

Lojistik sektöründe ön plana çıkan ve farklı taşıma modlarının aktif bir şekilde kullanıldığı bir yöntem olan kombine taşımacılığın müşterilere sağladığı avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kombine taşımacılığın karayolu taşımacılığı sayesinde daha esnek yükleme ve dağıtım fırsatlarını yaratması,
 • Demiryolu ve denizyolu taşımacılığının yüksek güvenilirlik sunması,
 • Büyük ölçekli olan yüklerin uzun mesafeler için daha güvenli şekilde taşınabilir olması,
 • Birbirinden farklı ürünlerin kombine taşımacılık sayesinde bir arada taşınabilir olması,
 • Birleştirilerek kullanılan bu taşıma zincirlerinin, optimize şekilde kullanılabilmesi,
 • Farklı taşıma modlarının söz konusu olduğu durumlarda bile, birlikte taşımanın bir bütün olarak yapılabilir olması,
 • Ağır yüklerin taşınması gerektiği durumlarda, kombine taşımacılığın daha ekonomik bir seçenek olması.

Başarılı ve sorunsuz bir taşımacılık deneyimi yaşayabilmek için, taşıyıcı başta olmak üzere alıcıya kadar birçok farklı aşama vardır. Bu aşamaların her birinden kendine has bazı noktaların göz önünde bulundurulması gerekir. Kombine taşımacılıkta bu noktada hedeflenen; her türlü işletmenin içinde işletmeler arası etkili bir taşıma zinciri oluşturabilmek ve bu işlemleri güvenilir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kombine taşımacılık yapılması istendiğinde, tüm aşamalarda teknolojik, hukuki ve fiyat politikasına dair entegrasyonlar bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu taşımacılık işlemlerinde, kombine taşımacılık sisteminde koordineli şekilde ilerleme sağlandığında verimli taşımacılık sağlamak mümkün hale gelir. Tek bir taşıma yöntemi ile taşımacılık yapmanın kombine taşımacılık olarak kabul edilmesi doğru değildir.

Kombine Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Kombine taşımacılık ile lojistik sektörünün amacı, yolculuk sırasında kullanılan tüm taşıma ayağının aktif şekilde kullanılması ve malların düzenli olarak taşınmasını optimize edebilmektir. Bu sayede bir yerden varış noktasına kadar olan süreçte malların yüklenmesi ve boşaltılması için gerekli olan sayı en az seviyeye indirgenmiş olur.

Kombine taşımacılık yöntemi, birçok farklı taşıma zincirini aynı anda içerisinde barındırabilir. Dolayısıyla karayolu taşımacılığı ile başlayan bir taşıma işlemi, devamında havayolu taşımacılığı ve denizyolu taşımacılığı ile yoluna devam edebilir. Taşıma yöntemlerinin kullanılması, kargonun ulaştırılması hedeflendiği varış noktasına kadar birçok farklı durum ve varyasyon içerisinde yer alır. Yükün şekline ve boyutuna göre hangi taşıma modunun kullanılacağına karar vermek müşteriye bağlıdır. Bu karar aşamasında yük şekli ve mesafe gibi etkenlerde aktif rol oynar.

Kombine taşımacılığın kullanılmayan başlanmasına neden olan temel fikir: birden fazla taşıma modu ile birkaç adımla teslimat gerçekleştirmeye dayalıdır. Eğer bu taşıma zinciri kusursuz bir plan kurularak işlerse, süreç su şekilde ilerler:

 • Mal ve eşyalar ilk aşamada çıkış noktasında bir kamyona yüklenir ve tren istasyonu ya da liman gibi bir terminal modeline ulaştırılır,
 • Sonrasında terminale sorunsuz şekilde ulaşan yükler, transfer yolculuğunun bir sonraki aşamasında trene ya da gemiye aktarılır,
 • Bu tren ya da gemide malları bir sonraki terminale transfer eder ve bu noktada yükler, transferin son aşaması için bir başka kamyon ve taşıma yöntemine aktarılır,
 • Son nokta olan yük ve malların varış noktasına ulaşımı sağlanmış olur.

Kombine Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Kombine taşımacılık; bir eşya ya da yük taşınırken kamyon, tren, gemi gibi birden çok taşıma modunun aynı yük için aktif şekilde kullanılması anlamına gelir. Bu taşıma modu genellikle uzun mesafeye ulaştırılması gereken kargolar için tercih edilir. Bunun sebebi ise tek bir taşıma yönteminin, kombine taşıma modu ile kıyaslandığında çok yüksek fiyatlara mal olmasıdır. Aynı zamanda bu taşıma modu müşteriler için önemli avantajlar sunarken, verimli bir konfor sunarak sorunsuz yük taşımacılığını deneyimlemeyi sağlar.

Kombine Taşımacılık Türleri Nelerdir?

Yük ve malları bir yerden farklı bir yere taşımak amacıyla kullanılan birkaç kombine taşıma çeşidi vardır. Bu taşıma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kamyon- Gemi: Yüklerin taşınması sırasında kamyon ve geminin yer aldığı kombine taşımacılık şeklini ifade eder. Bu taşıma yönteminde mallar ilk olarak çıkış noktasından bir kamyona yüklenir. Sonrasında ise liman ya da bir terminale ulaşımı sağlanarak yolculuğun diğer aşaması olan gemi aktarımı gerçekleştirilir. Sürecin devamında ise bu gemi, yolculuğun son aşaması için kamyona geri aktarılacağı bölgeye taşınır.
 • Demiryolu- Gemi: Demiryolu ve gemi ile taşıma zincirinin oluşmasını ifade eder. Mallar ilk olarak çıkış noktasından bir trene yüklenir ve liman gibi bir terminale taşınır. Yolculuğun devam edebilmesi için sonraki aşamada gemiye aktarım işlemi gerçekleştirilir. Bu gemi sonrasında malların trene geri aktarılacağı bölgeye taşınması gerekir,
 • Kamyon- Demiryolu: Mal ve yükleri bir yerden farklı bir yere taşıyabilmek için kamyon ve trenlerin söz konusu olduğu bir taşıma türü olarak karşınıza çıkar. Bu taşıma yönteminde mallar ilk olarak çıkış noktasında bir kamyona yüklenir ve yolculuğun diğer aşaması olan trene aktarılmak üzere bir terminale taşınır. Bu tren, sonrasında malları yolculuğun son aşaması olan kamyona taşımak üzere başka bir terminale götürülür.
 • Multimodal Taşıma: Multimodal taşıma yöntemi ile kamyon, tren, gemi gibi üç ve üçten fazla taşıma modunun aktif şekilde kullanılması söz konusudur. Bu yöntem sayesinde mallar yolculuk boyunca birbirinden farklı sisteme sahip olan terminallerde değişik taşıma yöntemlerine aktarılmaya devam eder.

Kombine taşımacılık ile hem alıcı hem de yükleyici bakımından birçok avantaj ortaya çıkar. Mallar kısa süre içerisinde çok uzun mesafelerde taşınırken, bu sistem genel olarak tek bir taşıma modu kullanmaktan daha ekonomiktir. Dolayısıyla bu nakliye yöntemini kullanmak, büyük ölçekli işletmeler için maliyeti düşürmek ve kar oranını artırmak için sıklıkla tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.

Malların kısa süre içerisinde uzun mesafelere taşınmasına fırsat sunan bu çoklu taşıma zinciri, tek modlu taşıma yöntemi kullanmaktan çok daha verimlidir. Nakliye süresini azaltmakla kalmayıp, teslimat hızının artırılmasını sağladığından işletmeler için avantajlı olduğu söylenebilir.

Kombine taşımacılığın bir diğer avantaj ise taşımacılık sırasında yakıt kullanım miktarını ve kullanılan araç sayısını azalttığı için diğer taşıma yöntemlerine göre çok daha çevre dostudur. Bu sayede sera gazı emisyonlarının ve taşımacılık yönteminin çevre üzerinde bıraktığı etkiler büyük ölçüde azalır. Malların yol boyunca birbirinden farklı terminallerde, farklı aktarım zinciri ile belirtilen varış noktasına teslim edilirken, birden fazla taşıma yöntemini kullanmak kaza ve mallara zarar verme riskini en aza çeker. Farklı tür malların ihtiyaçlarını eşit şekilde karşılayabilmek için birden fazla taşıma yöntemi kullanarak transfer sağlanması, nakliye sürecinde esneklik yarattığından önemlidir. Bu ve bunun gibi birçok avantajlı özellik, firma ve işletmenin kombine taşımacılığın avantajlarından faydalanma oranının artmasını sağlamıştır.

Kombine Taşıma Yöntemleri Ercan Gümrükleme Kalitesinde

Kombine taşımacılığın sunduğu ayrıcalıklardan faydalanmak, işletmesine fayda sağlamayı hedefleyen kişilerin ilk tercihi olmaya devam eder. Bu noktada tercih edilen lojistik firmasının kaliteli ve güvenilir bir hizmet anlayışına sahip olması çok önemlidir. Aksi takdirde kombine taşımacılık organizasyonlarında sorun yaşamak ve zarar etmek kaçınılmaz olacaktır. Ercan Gümrükleme, bu konuda her zaman üst düzey kalite standartlarında hizmet anlayışına sahip olan nitelikli bir firma olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllardan beri lojistik sektöründe sunduğu ayrıcalıklı hizmet prensibi ile ön plana çıkmayı başaran firmamız için öncelikli olan daima sizin istek ve ihtiyaçlarınızadır.

Alanında uzman kadromuz için yük ve malların transfer, için tercih edilen kombine taşımacılık organizasyonları büyük bir titizlikle uygulanır. Sizde müşteri odaklı çalışan Ercan Gümrükleme kalitesini yaşamak için web sitemize göz atabilir ve farkı deneyimleyebilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.