Konşimento, taşıma senedi ya da taşıma belgesidir. İlk olarak denizyolu taşımacılığında aktif şekilde kullanılmaya başlanan konşimento, Latince kökenlidir ve bilgi, fikir anlamına gelmektedir. Konşimento üzerinde gerçek anlamda taşınmak üzere taşıyıcıya teslim edilecek olan bir malın üzerinde yükleyici, alıcı ihbar, gemiye yüklendiği bilgisi, alıcının adı ve adres bilgileri, taşıma işlemine konu olmuş mala ait her türlü bilginin yer aldığı taşıma senedidir.

Konşimento Nedir, Türleri Nelerdir?

Konşimento çeşitleri Düzenli Hat Konşimentosu, Konteyner Konşimentosu, Kombine Taşıma Konşimentosu gibi farklı dallarda karşınıza çıkar. Taşıma belgesi görevi gören konşimentonun taşıyıcı firma tarafından alıcı, gönderen ve taşıyıcıya verilmek üzere en az 3 asıl belge şekilde düzenleme yapılır. Taşınmak üzere olan bir mal adına aynı konşimentodan birden fazla düzenlendiği taktirde, her bir konşimentoya, konşimento nüshası denir.

Konşimento üstünde;

 • İthalatçının adı ve adresi
 • Nakliye firmasının adı ve adresi
 • İhracatçının adı ve adresi
 • Gönderilmiş olan malın yüklendiği ve varacağı limanların bilgileri
 • Gönderilen malın maddi değeri, ağırlığı ve adedi
 • Ürün bilgilendirmesi ve paket sayısı
 • Yükleme tarihi ve saati
 • Navlun ödeme bilgisi
 • İmza ve kıymetli evrak düzenleme tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır.

İthalatçı firmanın, malı varış gümrüğünden çekebilmesi adına konşimentoya ihtiyacı vardır. Lojistikte sağlıklı işleyiş bakımından çok kıymetli evrak olan konşimentolar ise emire, sahibine ya da şahsa belirtilerek düzenleyebilirler. Bu anlamda düzenlendiği kişiye göre farklılık gösteren konşimento sınıflandırılması ve düzenlemeleri şu şekildedir;

Emre Düzenlenen Konşimento

Ticari anlamda devir imkânı olan ve ciro edilebilen konşimentolar, emre düzenlenen konşimentolar olarak düzenlenir. Consignee bölümüne sadece ‘’emre’’ yani ‘’to order’’ yazılıp belirtilen konşimentoların cirolanarak devredilebilir hakkı bulunur. Yükleyici taraftan ‘’emrine’’ diyerek düzenlendiği bilinen bu çeşit konşimentolarda en önemli bilinen kural, taraf yani ‘’shipper’’ tarafından cirolanması gerektiğidir. Bu bölüm yükleyici tarafından ciro edilemez ise tahliye esnasında liman bölümlerinde gecikmeler yaşanabilir ve bu durum ek masraf çıkmasına neden olabilir.

Nama Düzenlenen Konşimento

Firma ya da kişi isminin consignee bölümüne işlenen ‘’emrine’’ ya da ‘’emre’ kaydı bulunmayan konşimento çeşitleri, nama düzenlenen konşimentolar olarak adlandırılır. Malın kesin bilinen alıcısının ismi consignee bölümünde yazılı olan taraf olduğundan, bu konşimentonun bedeli alınsa bile üçüncü şahıslara devredilmesi ya da cirolanarak devredilmesi söz konusu değildir.

Hamiline Düzenlenen Konşimento

Uluslararası lojistik sisteminde ‘’bearer bill of loading’’ şeklinde bilinen bu konşimento, malı yükletici kişi tarafından talep edildiği takdirde düzenlenir. Karşılıklı olarak güvenin çok önemli olduğu bir konşimento olarak karşınıza çıkar. Örneğin; aynı holdinge ait olan iki adet firma arasında yapılan ticaretlerde konşimento düzenlenmesine gerek görülmemesi çok normaldir. Ancak güvenin çok önemli olduğu bu alanlarda, ticari anlamda güvende hissetmenin ön plana çıkmasından kaynaklı bir konşimento düzenlenmesine ihtiyaç duyulabilir.

Konşimento Çeşitleri

 • Düzenli Hat Konşimentosu (Liner Bill Of Lading) : Tarifeli şekilde seferlerin düzenlendiği gemilerle mal taşındığı zamanlarda bu konşimento yapılır. Sefer yaparken tarifeli şekilde ilerleyen gemilerde kalkış/varış, uğrayacakları limanlar gibi tüm ayrıntılar bellidir ve buna bağlı şekilde hareket edilir. Güvenli taşıma için bu gereklidir.
 • Kombine Taşıma Konşimentosu (Combined Transport Bill of Lading, Multimodal Bill of Loading): bu konşimento belgesi diğer taşıma gemilerinden farklı olarak malın birden fazla taşıma şekliyle yerine ulaştırıldığı durumlarda, bileşik taşıma işlemini yapan ve malın mülkiyetini de teslim alan firma tarafından düzenlenir.
 • Konteyner Konşimentosu( Container Bill of Lading): taşıma işleminin bir konteyner ile yapıldığını belirten konşimento çeşididir. Konteynere yüklenen tüm mallar yükleyici firmanın da onayıyla mühürlenir. Konşimento yükleyicinin onayı alınarak doğru bilgilerle doldurulur ve üstünde yükleyicinin malları saydığı ve ardından yükleme işlemini gerçekleştirdiği yazılır.
 • Tek Konşimento( Through Bill of Lading) : Taşınmak üzere olan malın denizyoluyla ve buna ek olarak karayoluyla taşınması gereken durumlarda, bu iki mod içinde taşıma bilgilerinin yer aldığı tek bir konşimento hazırlanır. Buna tek konşimento adı verilmektedir.
 • Tanker Konşimentosu: Tankerler aracılığı ile taşınan kimyasal maddeler, petrol veya akaryakıtlar için hazırlanan konşimento çeşididir. Bu konşimentolarda, taşınan malın özelliklerine ve cinsine göre farklı şartlar ve ibareler bulunabilir.     
 • Freight Forwarder Konşimentosu: Bu konşimento çeşidi, freight forwarder firmasının oluşturduğu kendi matbu formu için, aynı şekilde kendi firmasına ait taşıma sözleşmesi şartlarının yer aldığı konşimentodur.

Tarifeli Olmayan Yüklemelerde Kullanılan Konşimentolar

 • Yükleme Konşimentosu( Shipped Bill of Lading): Malın hangi gemiye ne zaman yüklendiğine dair şerh verildiğine dair ibarelerin yer aldığı konşimentodur.
 • Tesellüm Konşimentosu (Received Bill of Lading): Bu belge ise yükün sadece gemiye yüklenmek üzere yükleyici tarafından teslim alındığını göstermektedir. Bu beğenin geçerli olabilmesi için gemi acentesi veya işletmesi tarafından malların mülkiyetinin teslim alındığı tarih belgeye eklenmeli, ardından imzalanmalıdır. Ancak bu sayede bir yükleme konşimentosu olarak işlem görebilir.

Konşimento Hazırlama Ercan Gümrükleme Farkıyla

Konşimento hazırlamak sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Dikkat ve özen gerektirir. Çünkü bu belgenin doğru bilgilerle, eksiksiz bir şekilde doldurulması yük taşımacılığı konusunda güven oluşturur. 

Konşimento belgesini hazırlamak için genellikle taşımayı gerçekleştirecek firma tarafından düzenlenen konşimento formu kullanılır. Bu formda yer alacak tüm bilgiler eksiksiz şekilde doldurulduğunda konşimento basılır. Bu yöntemi uygulamak istemeyenler ise, taşımacılığı yapacak olan yük firmasına ulaşıp, belge hazırlanma konusunda gerekli desteği alabilirler.

Ercan Gümrükleme, taşımacılık ve konşimento belgesi düzenleme konusunda gerekli desteği alabileceğiniz profesyonel bir firmadır. Nakliye ve lojistik işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yürütmek için hemen web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.