Parsiyel taşımacılık; en genel tanımıyla bir ya da birden çok firmadan sipariş edilen ürünleri bir araya getirerek yük şeklinde taşınması anlamına gelir. Günümüzde gelişmeye devam eden lojistik sektöründe sıklıkla duyulan bu kavram, büyüyen ticaret hacmi ve hareketliliğinin olduğu günümüz şartlarında taşınmasına ihtiyaç duyulan ürünlerin taşımacılık hizmeti veren firmalar aracılığı ile gideceği yere ulaştırılmasıdır. Taşımacılık yöntemleri arasında en fazla tercih edilen denizyolu taşımacılığı, daha güvenilir olmasından kaynaklı önemli avantajları beraberinde getirir.

Bu yöntemler içerisinde konteyner taşımacılığı da ön planda tutulur. Ancak lojistik hizmetleri gerçekleştirilirken bazı zamanlarda bir konteynerin tamamını tek başına taşıması mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise birbirinden farklı konteyner yükleme seçenekleri ortaya çıkar. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Komple konteyner yükleme (FCL),
 • Denizyolu parsiyel taşımacılık (LCL).

Komple Konteyner Yükleme Nedir?

Konteyner ile yük taşımacılığı günümüz şartlarında çok sık şekilde tercih edilen bir yöntemdir. Eğer taşınan yükler konteynerin tamamını kapsıyorsa, bu durumda bu taşıma yöntemi komple konteyner yükleme olarak isimlendirilir. Ayrıca buna FCL (Full Container Load) ismi verilir.

Komple Konteyner Yükleme ve Denizyolu Parsiyel Taşımacılık Arasındaki Farklar

Uluslararası standartlara uygun şekilde hazırlanan konteynerler, birçok türde ürünü taşımak için hazırlanmıştır. Büyük sandıklar halinde üretilen bu konteynerler, yük taşımacılığı söz konusu olduğunda avantajlıdır. Komple konteyner yüklemelerinde mal sahiplerinin gemi acentesi ya da forwarder firmasıyla belli dönemler içerisinde sözleşme yapması gerekir. Bu sözleşme için mal sahiplerinin firmalarla belli bir kapasite üzerinde ve yıllık olarak düzenli taşıma yapması gerekir. Mal sahipleri konteynerle taşınan yükleri eğer isterlerse kendi taşıma imkanlarını kullanarak limandan alıp istedikleri bölgeye taşıyabilirler. Bu şekilde bir imkanı bulunmayan mal sahipleri ise firmaların kendi araçlarıyla gemilerden boşaltılan ürünleri diledikleri yere teslim alma imkanına sahiptir.

Ancak böyle durumlarda konteynerler liman dışına çıktığı için başka ihtiyaçları beraberinde getirmesi muhtemeldir. Mal sahiplerinin bu hizmetten fayda sağlayabilmesi için gemi acentesi ya da forwarder firmasıyla geçici bir kabul taahhütnamesi imzalaması gerekir. Bu taahhütnamenin içeriğinde ise dolu ya da boş konteynerlerin sözleşmeli ya da sözleşmesiz araçlar ile yapılacak olan taşımacılıklarda konteynerlerle ilgili gümrük sözleşmesinin uygulanmasıyla alakalı usul ve esaslar yer alır.

Denizyolu Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Komple konteyner servisi gibi tek seferde taşınması mümkün olmayan ürünler için alternatifi bir taşıma yöntemi olarak karşınıza çıkar. Parsiyel taşımacılık yöntemlerinden biri olan denizyolu parsiyel servis (LCL), taşıtmak istediği ürün az olan mal sahiplerinin tercih ettiği bir yöntemdir. Bu sayede iki ya da daha fazla alıcıya sahip olan ürünler sorunsuz bir şekilde taşınabilir. Ancak bu durunda taşınan malların birbirine benzer niteliklere sahip olması gerekir.

Denizyolu taşımacılığında limana getirilen konteynerler açılarak mal sahipleri, gümrükçülerin kontrolünde ürünlerini alma hakkına sahiptir. Ancak istenildiği takdirde konteyner lojistik şirketinin deposunda da açabilir. Bunun için ise alıcılar lojistik firmasıyla daha önceden mutlaka anlaşma yapmış olmalıdır.

Komple Konteyner Yükleme ve Denizyolu Parsiyel Taşımacılık Arasındaki Fark

Komple konteyner yükleme ve denizyolu parsiyel taşımacılığı, taşınması istenen malların konteynerler aracılığıyla istenilen yere ulaştırılmasında gerçekleştirilen taşıma yöntemlerindendir. Bu konteyner yüklemelerinin ortak noktaları olduğu gibi bir takım farklılıkları da vardır. Komple konteyner taşıma yönteminde bir ürün tek bir konteyner içerisinde taşınır. Parsiyel taşımacılıkta ise tek konteyner içerisinde birden fazla firmaya ait olan birbirine benzeyen ürünler bulunur. Komple konteyner taşımacılığı konusunda yapılan anlaşmaya göre, lojistik işlemi istenilen bölgeye kadar gerçekleşirken, denizyolu parsiyel servis için bu durum geçerli olmayabilir. Çünkü bu taşıma türünde, tek bir konteyner içerisinde birden fazla mal sahibinin ürünü aynı anda yer alır. Bu yüzden konteyner, lojistik firmasının ya da limanın gümrük müşavirleri kontrolünde açılır.

Denizyolu Parsiyel Taşımacılık Avantajları

Denizyolu parsiyel taşımacılık yönteminin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Maliyet açısından tasarruf sağlar,
 • Güvenli taşıma yöntemlerinden biridir,
 • Aynı güzergâh içerisinde yer alan birden fazla alıcının yükünün aynı anda ulaşması açısında zaman tasarrufu sağlar,
 • Elleçleme ve yükleme işlemleri büyük bir özenle gerçekleştirilir,
 • Taşıma sürecinde müşteri bilgilendirilmesi yapılır,
 • Kargo takibi ve kontrolü sağlanır.

Lojistik sektöründe her ihtiyaca yönelik rekabetçi maliyetler ile nakliye hizmetleri vermeye devam eden Ercan Gümrükleme, alanında çok önemli işler yapan profesyonel bir firmadır. Geniş firma ağı sayesinde haftalık olarak düzenli liman çıkışlarının yanı sıra LCL ve FCL taşımacılığı hizmetleri sunmaya devam eder.

Komple Konteyner Yükleme Avantajları

Komple konteyner yükleme avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Komple taşımacılık ile yükleri doldurma yerinde teslimat noktasına kadar hiçbir şekilde açmadan ya da müdahale etmeden ulaştırır. Bu sayede malların transfer sırasında hasar görme oranı azalmış olur,
 • Yükler sadece taşımanın başında ve sonunda handing yapılır. Yani elleçleme işleminden kaynaklanan zarar görme olasılığı LCL taşımacılığına göre çok daha azdır,
 • Taşınan ürünler farklı rotalara uğramadan direkt olarak boşaltma noktasına doğru hareket eder. Bu durum doğal olarak taşıma operasyonunu hızlandırır,
 • Taşıma araçlarının tam anlamıyla dolmuş olması, taşıma sırasında avantaj elde edilmesini sağlar. Komple taşımacılık birim fiyatı, parsiyel taşımacılığa göre daha ekonomik bir nakliye türüdür,
 • Araçlar tamamen dolu olduğu için gelmesi için ek yüklerin beklenmesine gerek yoktur. Bu sayede araç direkt olarak yola çıkar ve hedefine daha kısa zaman varabilme fırsatı yakalar,
 • Yükün bir noktada tamamen toplanması eksik ya da yanlış taşıma yapılmasının önüne geçer,
 • Komple taşımacılık işlemi istifleme sürecini daha kolay hale getirirken aynı zamanda hızlandırır,
 • Parsiyel taşımacılık işleminde çok fazla tercih edilmeyen varil ya da palet gibi gitmesi gereken yükler, dökme niteliği taşıyan yükler komple taşımacılık ile beraber daha güvenli ve kolay şekilde nakliye edilebilir.

Bu iki konteyner taşımacılığı seçeneğinden hangisinin sizin için daha avantajlı ve uygun olduğuna karar vermeden önce maliyet oranlarına hakim olmak çok önemlidir. Konteyner taşımacılığı alanında FCL konteyner başına fiyat verirken, LCL ise metreküp başına fiyata tabi tutulur. Bu yüzden genel olarak belli bir hacmin atlında kalan ve daha miktardaki kargolar LCL ile gönderilir. Ancak bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Bir takım özel durumlarda kargonun güvenliğini sağlamak ve kontaminasyonu için az hacimli kargolarda FCL taşıma yöntemiyle gönderilebilir.

LCL kargoları; birçok farklı kaynağa hizmet edebilme özelliği olduğu için sıkça el değiştirme ve bazı durumlarda limana vardığında konteynerden çıkarılarak tekrardan yüklemek zorundadır. Bununla birlikte aynı konteyneri kullanan kargoların yaşayacağı herhangi bir gecikme durumu, gümrükte çıkması muhtemel olan herhangi bir sorunda diğer kargolarında gecikme yaşamasına neden olabilir. Bu yüzden konteyner taşımacılığı kullanımında kargonun eğer belli bir zaman diliminde ulaşması gerekiyorsa, FCL sistemini kullanmak daha uygun olacaktır. Ancak daha esnek bir program dahilinde kargolar LCL ile güvenilir şekilde istenilen bölgeye gönderilebilir.

En güvenilir taşıma yöntemi FCL olarak bilinse bile, Ercan Gümrükleme güvensi ve sunduğu yüksek kalite dahilinde LCL taşıma yöntemi de oldukça güvenilirdir. Her işlem kayıt altında tutulduğunda, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalara devam etmek mümkün olabilir. FCL ve LCL arasında bir seçim yapmanızı sağlayan en temel unsur hız olarak bilinse bile, iki taşıma yönteminden hangisinin sizin için daha ideal olduğunu Ercan Gümrükleme uzmanları ile birlikte tercih edebilirsiniz.

Her iki taşıma yönteminde de hava kargosundan genel olarak daha avantajlı maliyetlere neden olur. Ercan Gümrükleme size en uygun olan hizmeti seçme konusunda alanında uzman kadrosuyla danışmanlık hizmeti vermeye devam eder. Uzun yıllara dayanan çalışma tecrübesi ve lojistik sektöründe fark yaratan çalışma sistemiyle dış ticarette rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için Ercan Gümrükleme web sitesini ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak bizimle hemen irtibat kurabilirsiniz.

 

İletişim Formu
Tüm soru, görüş ve önerileriniz için biz buradayız. Hemen bize ulaşmak için formu doldurup gönder butonuna tıklayın.